Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na “Długie Życie Fotografii”. Jest to projekt skierowany w szczególności do miłośników fotografii analogowej, którzy chcą dowiedzieć się, w jaki sposób przechowywać, konserwować oraz prezentować wydruki fotograficzne.
Długie życie fotografii to jeden z najbardziej złożonych i bogatych programowo projektów Fundacji Archeologia Fotografii. Jest on realizowany we współpracy z norweskimi instytucjami, polskimi artystami i międzynarodową grupą konserwatorów, archiwistów i kuratorów. Dotyka przede wszystkim tematu konserwacji prewencyjnej - czyli dbałości o przechowywanie, prezentowanie i cyfryzację fotografii w celu zabezpieczenia przed jakimkolwiek zniszczeniem, utratą jakości czy degradacją obrazu.
fot. Paweł Szypulski
”Zadajemy pytania, o to które zdjęcia mają wartość historyczną i artystyczną, a które na zawsze pozostaną rodzinną pamiątką? Jak zachować historie przedstawione na fotografiach? Co w rzeczywistości może zagrażać delikatnej materii odbitki, wydruku lub negatywu? Które ze zdjęć warto udostępnić publicznie i w jaki sposób?” - mówią organizatorzy projektu Długie Życie Fotografii.
fot. Aneta Grzeszykowska
W programie znajdują się liczne działania edukacyjne, artystyczne, a także zamknięte szkolenia dla ekspertów. To między innymi podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy zapoznają się ze wszystkimi etapami pracy z archiwum fotograficznym - począwszy od konserwacji, aż po kwestie udostępniania zbiorów online. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników instytucji posiadających i opracowujących archiwa fotograficzne, a także dla wszystkich którzy posiadają własne zbiory i chcą dowiedzieć się, jak odpowiednio o nie zadbać.
Warsztaty odbędą się 26-27 kwietnia 2016 roku w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). szczegółowy program jest dostępny na stronie fotoarchiwa.faf.org.pl.
fot. Dorota Buczkowska
Poza tym na kwiecień organizatorzy zaplanowali otwarcie wystawy Żywe archiwa. W jej skład wejdą nowe prace Doroty Buczkowskiej, Anety Grzeszykowskiej, Jakuba Certowicza i Pawła Szypulskiego, którzy pracowali z polskimi i zagranicznymi archiwami fotograficznymi. Wernisaż odbędzie się 27 kwietnia 2016 roku o godzinie 19:00 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Więcej szczegółów odnośnie samej wystawy, jak i projektu “Długie życie fotografii” znajdziecie na stronie faf.org.pl.
fot. Jakub Certowicz
Fundacja Archeologia Fotografii jest pierwszą instytucją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się opracowaniem i ochroną archiwów polskich fotografów. Powstała od 2008 r. i w ciągu kilku lat objęła opieką archiwa: Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej, Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Tadeusza Sumińskiego i Marii Chrząszczowej. Fotografie są porządkowane, digitalizowane i udostępniane on-line. Fundacja prowadzi galerię, zajmuje się także projektami badawczymi, artystycznymi i wydawniczymi. Wykonuje digitalizację fotografii na zlecenie, a także realizuje działania edukacyjne m.in: warsztaty z historii fotografii oraz szkolenia z prewencyjnej konserwacji. Prace z archiwów znajdujących się pod opieką Fundacji prezentowane były m.in. w. Warszawie, Mińsku, Madrycie. Fundacja, za swoją działalność została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013.