Prace Janusza Bąkowskiego i Piotra Bosackiego w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Grudzień 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy na pierwszą odsłonę wystawy Janusza Bąkowskiego i Piotra Bosackiego "1 i 2", które odbędzie się w najbliższy piątek, 16 grudnia o godz. 19:00 w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii przy ul. Andersa 13 w Warszawie. Prezentacja śledzi wątki podobieństwa w dziełach tych twórców.
fot. Janusz Bąkowski, lata 70. XX wieku (c) Jacek Bąkowski

Wystawa "1 i 2" zbudowana jest wokół zagadnienia matematyczno-logicznego reżimu aplikowanego do działań artystycznych. Pretekstem do tej analizy stała się mało rozpoznana twórczość Janusza Bąkowskiego (1922-2005), w której wątek ten dominował. Artysta-amator, który w krótkim czasie stał się rozpoznawalnym członkiem środowiska neoawangardy lat 70-tych, był zafascynowany relacją pozornego rygoru matematyki i przeciwstawianej mu swobody sztuki - w jego wielkoformatowych planszach fotograficznych oraz obiektach porządek ten zostaje odwrócony. W czytelną, realistyczną reprezentację fotografii, rzeźby i malarstwa zostaje wprowadzony chaos i zatracenie czytelności przez precyzyjne geometryczne podziały i matematyczne wyliczenia.

Wybranie jednego wątku, wokół którego budowana jest wystawa w galerii FAF pozwala spojrzeć na prace Bąkowskiego jak na próbę rozszyfrowania enigmy. Używany przez artystę kod staje się czytelny i bardziej dostępny, a jednocześnie zaczyna bić współczesnym rytmem. Echa tego rytmu są wyczuwalne w pracach Piotra Bosackiego (1977), którego animacje stanowią element wystawy "1 i 2". Również w nich, zbudowanych z mikroukładów, odnaleźć można tę samą precyzję i logikę.

Prezentowana w dwóch odsłonach "1" i "2" wystawa-spotkanie śledzi wątki podobieństwa w dziełach Janusza Bąkowskiego i Piotra Bosackiego, wzajemnej korelacji zarówno na poziomie wizualnym jak i logicznym. Na wystawę składają się szkice, schematy, a także finalne prace obu artystów.

Pierwsza odsłona tego artystycznego spotkania wyznacza jego reguły i buduje granice, po których poruszać się będzie w czasie drugiej odsłony Piotr Bosacki. Otwarcie drugiej części projektu: 16 stycznia 2012.

Wystawa realizowana jest w ramach cyklu "Żywe Archiwa" przygotowywanego przez Fundację Archeologia Fotografii. Cykl opiera się na dialogu współczesnych artystów z pracami artystów starszego pokolenia, których archiwami opiekuje się Fundacja.

Kurator: Kuba Śwircz.

Janusz Bąkowski/ Piotr Bosacki1 i 2

Wernisaż: 16.12.2011, 19:00
Termin: 17.12-13.02.2012
pn-pt: 12:00-18.00, sb. 11:00-15.00

Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)