Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Samyang
Nasza ocena:

81%

Samyang - znany głównie z w pełni manualnych szkieł - coraz mocniej zaznacza swoją obecność także w segmencie obiektywów z autofoskusem do systemu Sony. Jednak czym na tle konkurencji wyróżni się nowy model AF 35 mm f/2.8 FE? Odpowiedź znajdziecie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

14 Lipiec 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Ten niewielki Samyang oferuje naprawdę wiele. Z pewnością - po tak niepozornym obiektywie - nie spodziewaliśmy się tak dobrych wyników. Jednak producent stanął na wysokości zadania i zaprezentował konstrukcję, która sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów.

Przede wszystkim pochwalić musimy bardzo dobrą jakość zdjęć z wysoką rozdzielczością na czele. Ta stałka jest wyjątkowo ostra już od nominalnego otworu przysłony - zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru. Do tego dochodzi wyśmienity kontrast, żywa kolorystyka zdjęć, a także plastyka obrazu z miękkim rozmyciem nieostrości. Również wady układu optycznego są odpowiednio korygowane. I gdyby nie dosyć spora winieta i - w niektórych okolicznościach - zauważalna dystorsja, to spokojnie moglibyśmy uznać konstrukcją optyczną za wzorcową. Zaś osoby, które obawiały się o wydajność autofokusa mogą spać spokojnie. Samyang ostrzy szybko i pewnie - przy tym jest też bardzo cichy. Słowem, system AF niczym nie odstaje od konkurencji.

Na koniec pozostawiliśmy ocenę samego tubusu. Ten jest wyjątkowo kompaktowy i lekki, co jest zasługą zastosowanych materiałów - głównie tworzywo sztuczne. Ma to więc swoje zalety, ale także i wady. Po dłuższym użytkowaniu plastik może okazać się mniej wytrzymały od metalu, przez co tubus bardziej narażony na uszkodzenia. Do tego nie został on w żaden sposób uszczelniony, tak więc musimy uważać podczas fotografowania w bardziej wymagających warunkach.

Jednak pomimo drobnych wad, Samyang jest konstrukcją godną polecenia. Zwłaszcza, że za obiektyw zapłacimy około 1500 zł, co czyni go bardzo konkurencyjną konstrukcją.

Plusy

  • kompaktowa i lekka konstrukcja
  • minimalistyczny i stylowy design
  • dobra jakość wykonania
  • szybki i precyzyjny autofokus
  • bardzo dobra rozdzielczość obrazu
  • plastyczne rozmycie nieostrości na f/2.8
  • odpowiednio korygowana aberracja chromatyczna
  • dobra praca pod ostre światło
  • stosunek jakości do ceny

Minusy

  • brak uszczelnień tubusy wykonanego z tworzyw sztucznych
  • zauważalna dystorsja (jedynie w pewnych warunkach)
  • spora winieta
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Ocena ogólna

81%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)