Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
14. Podsumowanie
Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM to uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy do pełnoklatkowych aparatów cyfrowych. Konstrukcja nie należy do nowoczesnych, ale sprawia wrażenie solidnej. Pochwalić należy zastosowanie uszczelnień wokół metalowego bagnetu. Słabszą stroną jest mało poręczny przedni dekielek.
Szkło jest dość lekkie, ale z lustrzanką Canon EOS 5D Mark III dobrze wyważone. Zastosowanie optycznej stabilizacji obrazu pozwala na wydłużenie ekspozycji aż o 3 EV, co jest bardzo dobrym wynikiem. Nieznaczna wadą może być fakt, że pierścienie ustawiania ostrości i zmiany ogniskowej są dość wąskie. Autofokus działa właściwie bez zarzutu.
W kwestii jakości obrazu osiągnęliśmy bardzo dobre rezultaty na ogniskowych 24 i 50 mm. Najdłuższa ogniskowa - 105 mm odstaje jakością od reszty. W brzegach kadru do f/11 nie jest nawet przekroczona granica przyzwoitości. Najlepszą rozdzielczość uzyskamy przymykając szkło do f/8.
Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM niezbyt dobrze radzi sobie z wadami optycznymi. Aberracja chromatyczna może być problemem. Na szerokim kącie obserwujemy wyraźną dystorsję beczkowatą, a winieta nie jest mała i jest widoczna na wszystkich ogniskowych, chociaż największa jest na najszerszym kącie. Na pocieszenie można dodać, że obiektyw bardzo dobrze radzi sobie z odblaskami.
Obiektyw znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach fotograficznych, takich jak krajobraz, reportaż, portret, dokument. Dzięki stosunkowo niedużej wadze, stałej jasności i bardzo dobrej jakości obrazu może na stałe zagościć w torbie każdego fotografa.
"Elka" Canona kosztuje 2600 zł. To aż 900 złotych mniej niż Sigma 24-105 mm f/4 DG OS HSM. Sigma to jednak nowocześniejsza konstrukcja, która oferuje lepszą jakość obrazu na dłuższych ogniskowych. Poza tym różnice nie są duże. Użytkownicy Canona będą musieli sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto płacić więcej za porównywalne, choć nowsze szkło.
+ uniwersalny zakres ogniskowych
+ stała światłosiła f/4
+ szybki i cichy autofokus
+ solidna konstrukcja
+ bardzo dobra jakość obrazu na większości ogniskowych
+ brak problemów z odblaskami
+ metalowy, uszczelniany bagnet
- słabsza jakość obrazu na 105 mm
- duża winieta
- wąskie pierścienie zmiany ogniskowej i regulacji ostrości
- mało poręczny przedni dekielek
- widoczna aberracja chromatyczna