Sony FE 55mm f/1,8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* - test

Sony FE 55mm f/1,8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* to standard dedykowany do aparatów z bagnetem E. Został on stworzony z myślą o pełnoklatkowych bezlusterkowcach Sony A7 i A7R. Zobaczcie jak ten obiektyw poradził sobie w naszym laboratorium testowym.

Autor: Patryk Wiśniewski

13 Marzec 2014
Artykuł na: 23-28 minut

13. Podsumowanie

Obiektyw Sony FE 55mm f/1,8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO. Obiektyw wyszedł obronną ręką z naszego testu.

Sony FE 55mm f/1,8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* to bardzo dobrze wykonany obiektyw. Metalowa obudowa budzi nasze zaufanie już przy pierwszym kontakcie. Matowy, czarny lakier oraz oszczędne wzornictwo od razu nas informują, że mamy do czynienia z produktem z wyższej półki.

Szeroki, wygodny pierścień ostrości umożliwia wygodną pracę przy manualnym ostrzeniu, chociaż autofokus sprawuje się na tyle dobrze, że raczej nie będziemy musieli często korzystać z ręcznego ustawiania ostrości. W przypadku Sony A7R system ustawiania ostrości działa szybko i pewnie, rzadko się myląc.

Obiektyw jest dość długi, ale na pewno nie można o nim powiedzieć, że jest duży. Wraz z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Sony tworzy bardzo wygodny zestaw.

Obiektyw oferuje świetną jakość obrazu już od przesłony f/1,8. Najlepsze wyniki udało nam się zanotować na f/4 w centrum kadru i f/5,6 na brzegach. W plikach RAW graniczna wartość 26 lp/mm zostaje przekroczona już na maksymalnym otworze względnym przysłony. W przypadku plików JPEG jest jeszcze lepiej.

W kwestii rozdzielczości obrazu, osiągi tego szkła są lepsze od tych, które oferują inne 50-tki niezależnie od światłosiły. Sony FE 55mm f/1,8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* bez trudu nawiązuje walkę z najostrzejszymi obiektywami standardowymi na rynku. To bez wątpienia szkło, które możemy uznać za referencyjne w systemie z bagnetem E.

Aberracja chromatyczna w obiektywie Sony FE 55mm f/1,8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* jest dobrze skorygowana już od maksymalnego otworu względnego. Możemy mieć tylko pewne zastrzeżenia do jej podłużnej wersji, która w pełni zniknie dopiero w okolicach f/4.

Najnowsza 50-tka Sony to standardowy obiektyw, który oferuje znakomitą jakość obrazu. Dzięki uniwersalnej ogniskowej sprawdzi się w wielu sytuacjach. Za ten bardzo udany obiektyw musimy zapłacić ponad 4000 złotych, ale za tę cenę otrzymujemy świetne szkło, które jak równy z równym rywalizuje z konstrukcjami kilkukrotnie droższymi i przygotowanymi z myślą o matrycach z dużą liczbą megapikseli. W cenie Zeissa Otusa otrzymujemy zestaw A7R z obiektywem Sony FE 55mm f/1,8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* i niech to będzie najlepsza rekomendacja.

+ solidna i wytrzymała konstrukcja

+ znakomita jakość obrazu na wszystkich przesłonach

+ plastyka obrazu na najniższych przesłonach

+ osłona przeciwsłoneczna w zestawie

+ uszczelnienia

+ praca pod światło

- przeciętny przedni dekielek

- winietowanie

- podłużna abberacja chromatyczna

- umiarkowana jak na tę cenę światłosiła

- wysoka cena

Sony FE 55mm f/1,8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* uzyskał w swojej klasie 81%
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)