Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM - Podsumowanie

Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM to propozycja jasnego telezooma o stałym świetle f/2.8. Nowa wersja jest dostępna w cenie około 15 000 złotych, co biorąc pod uwagę ogniskową i światło jest umiarkowaną propozycją, szczególnie pamiętając o cenie obiektywów systemowych 300 mm f/2.8.

Autor: Marcin Falana

7 Czerwiec 2013
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

14. Podsumowanie

Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM to propozycja skierowana przede wszystkim do profesjonalistów, którzy potrzebują jasnego telezooma. Gabaryty, cena i poręczność nie są największymi atutami Sigmy, chociaż jak na telezoom o zakresie ogniskowej 120-300 mm i świetle f/2.8 obiektyw nie jest najdroższą i największą propozycją na rynku. Nie wspominając o cenie systemowych obiektywów 300 mm f/2.8. Tak czy inaczej jest to obiektyw, który wymaga transportu w swojej torbie, którą dostajemy w zestawie razem z solidną osłoną przeciwsłoneczną.

Zaletą Sigmy podnoszącą uniwersalność tego obiektywu jest zoom, który pozwala wykonać trochę szerszy plan z daleka na 120 mm i wąski portret na 200-300 mm. Jasność pozwala natomiast na korzystanie z konwerterów np. APO Teleconverter 1,4x EX DG, czy APO Teleconwerter 2x EX DG, bez dużej straty światła. APO Teleconwerter 2x EX DG daje ogniskową 240-600 mm i światłosiłę f/5.6.

Do konstrukcji i materiałów nie mamy zastrzeżeń. Obiektyw jest solidnie wykonany i uszczelniony. Pierścienie i przełączniki działają z odpowiednim skokiem. Producent mógłby pokusić się o odkręcaną nóżkę, jednak przy takich gabarytach zazwyczaj korzystamy przynajmniej z monopodu, więc nie jest to duży minus. Przydałby się także filtr zakładany od strony korpusu.

Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM oferuje ultradźwiękowy napęd autofokusa HSM (hypersonic motor) dzięki czemu mamy do czynienia z szybkim i cichym ostrzeniem. Oczywiście sprawne ostrzenie wymaga trochę wprawy, warto także skorzystać z limitera odległości ostrzenia, żeby obiektyw nie jeździł po całym zakresie. Jeżeli przymierzymy się do jakiegoś tematu obiektyw ostrzy sprawnie, szybko i trafia w punkt.

Sigma 120-300 mm f/2.8 oferuje dwa tryby stabilizacji. Pierwszy z nich jest uniwersalnym trybem do codziennego fotografowania, drugi jest dedykowany do panoramowania. W trybie 1 na ogniskowej 300 mm udało nam się utrzymać z ręki czasy ekspozycji dłuższe o 2 EV od tych bez stabilizacji.

Pod względem osiągów optycznych Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM radzi sobie bardzo dobrze. Rozdzielczość jest powyżej poziomu przyzwoitości już od przysłony f/2.8 w całym zakresie ogniskowych. Najwyższe wartości MTF-y uzyskują na 120 mm dłuższe ogniskowe prezentują się trochę słabiej.

Obiektyw dobrze radzi sobie z aberracją, jedynie na 120 mm może ona być delikatnie widoczna w rogach poza tym obiektyw daje bardzo dobre rezultaty. Sigma 120-300 mm charakteryzuje się delikatną dystorsją poduszkową, która nie będzie mieć większego wpływu na zdjęcia. Wada delikatnie powiększa się wraz z ogniskową i jest bardziej zauważalna na 300 mm. Winieta jest bardziej widoczna na f/2.8 jednak już po delikatnym przymknięciu do f/3.2-4 jest na dużo niższym poziomie.

Nie możemy też narzekać na bliki i flary. Powłoki przeciwodblaskowe Sigmy radzą sobie dobrze nawet bez osłony przeciwsłonecznej. Jej założenie właściwie wyklucza ten problem powiększając jednak znacznie gabaryty obiektywu.

+ solidna konstrukcja

+ jasność f/2.8 w całym zakresie ogniskowych

+ uszczelniony bagnet

+ możliwość personalizacji trybów C1, C2 - USB Dock

+ szybki i cichy autofokus

+ możliwość personalizacji autofokusa - USB Dock

+ stabilizacja z dwoma trybami działania

- gabaryty

- brak możliwości podpięcia filtra od strony korpusu

- brak odczepianej nóżki

- winieta na f/2.8

Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM uzyskała w swojej klasie 87%
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
17
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
24
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
34
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj