Fujinon XF 18 mm f/2 R - test obiektywu

Fujinon XF 18 mm f/2 R to pierwszy szerokokątny obiektyw przeznaczony do bezlusterkowca Fujifilm X-Pro1. Na matrycy APS-C daje ekwiwalent 28mm o jasności f/2. Zapraszamy do lektury naszego testu oraz do zapoznania się z naszą procedurą zgodną ze standardami DxO.

Autor: Patryk Wiśniewski

20 Lipiec 2012
Artykuł na: 23-28 minut

13. Podsumowanie

Fujifilm X-Pro1 XF 18 mm f/2 R to bardzo ciekawy obiektyw. Przetestowaliśmy go zgodnie z procedurą DxO. W stosunku do aparatów i obiektywów tej klasy mamy bardzo duże oczekiwania. Producent nie ułatwił sobie zadania - skonstruowanie szerokokątnego i jasnego obiektywu stałoogniskowego nie należy do najłatwiejszych zadań.

Pod względem jakości wykonania jedyną rzecz jaką możemy zarzucić tej konstrukcji to elektronicznie sterowane pierścienie ostrości i przysłony. Jest to dosyć irytujące zwłaszcza w przypadku manualnego ostrzenia. Poza tą jedną wadą nic nie możemy mu zarzucić. Metalowy, dobrze oznaczony bagnet umożliwia bezproblemowy montaż obiektywu. Obudowa została wykonana z bardzo dobrych jakościowo materiałów. Wielkie brawa producentowi należą się za umieszczenie w zestawie oprócz dekielków na przód i tył, metalowej osłony przeciwsłonecznej oraz dodatkowej zakrywki do niej dedykowanej. Stałka od Fujifilm przychodzi do użytkownika w eleganckim czarnym opakowaniu.

O autofokusie w tym momencie ciężko wyrokować, ponieważ to aparat nie najlepiej z nim sobie radzi. Jeżeli jednak porównamy prędkość działania automatycznego systemu ustawiania ostrości X-Pro1 z FinePiksem X100, okazuje się, że producent jest w stanie naprawić działanie autofokusu. Przyszli użytkownicy muszą mieć świadomość, że aby być pewni rezultatów muszą wykonać kilka ujęć.

Pod względem właściwości optycznych mamy mieszane uczucia. Obiektyw w centrum kadru notuje bardzo dobre wyniki, do których nie mamy żadnych zastrzeżeń. Obraz jest ostry od maksymalnego otworu względnego.Gorzej wygląda sytuacja na brzegu kadru, ale nadal jest to przyzwoity wynik. Wartości funkcji MTF50 są tam nieznacznie powyżej wartości uznawanych przez DxO za dobre na każdej przysłonie, oczywiście dotyczy to zdjęć w formacie RAW. JPEG-om generowanym przez aparat nic nie możemy zarzucić, zdjęcia są dobrej jakości w całym zakresie przysłon.

Wady optyczne są bardzo dobrze skorygowane. Aberracja chromatyczna nie daje się szczególnie we znaki, dystorsja jest niewielka i nie wpływa w znaczący sposób na zdjęcia. Fujifilm X-Pro1 XF 18 mm f/2 R możemy także pochwalić za delikatne winietowanie na maksymalnym otworze względnym. Odblaski nie stanowią problemu dla tego szkła. W zestawie jest dodawana osłona przeciwsłoneczna, która skutecznie chroni przednią soczewkę. W przypadku, gdy umieścimy słońce czy inne silne źródło światła w kadrze otrzymamy przyjemną dla oka flarę, która nie psuje kadru.

Jak widać po powyższym podsumowaniu obiektyw Fujifilm X-Pro1 XF 18 mm f/2 R może z powodzeniem służyć jako uniwersalny obiektyw do aparatu Fujifilm X-Pro1, oczywiście jeżeli standard do dla nas za wąsko. Ostrość obiektywu stoi na dobrym poziomie w centrum kadru osiągi są wręcz imponujące. Wady optyczne zostały dobrze skorygowane przez producenta dzięki czemu obiektyw jest w pełni użyteczny w całym zakresie przysłon. Jakość wykonania stoi na dobrym poziomie, a jedyne zastrzeżenia jakie możemy mieć to przełożenie pierścienia ogniskowania oraz dość delikatny lakier. Zdejmowanie i zakładanie metalowej osłony spowodowało jego ubytki na pierścieniu mocowania.

+ jakość wykonania

+ rozdzielczość obrazu w centrum kadru

+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna

+ mała dystorsja

+ niski poziom winietowania

+ skuteczne powłoki antyrefleksyjne

+ bogaty zestaw handlowy

- elektroniczne przełożenie pierścienia ostrości

- ostrość na brzegach kadru

- delikatny lakier

- brak stabilizacji w systemie

Ocena (w skali 1-6):

Konstrukcja: 4.5

Autofokus: 3

Stabilizacja: 1

Rozdzielczość: 5

Rozmycie: 5

Aberracja chromatyczna: 4

Dystorsja : 5

Winietowanie: 5

Odblaski: 4.5

Fujinon XF 18 mm f/2 R otrzymał w swojej klasie wynik 76%
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)