Nokia Lumia 930 - Fotografia i użytkowanie

Lumia 930 to kolejna generacja zaawansowanego modelu Nokii. Aparat oferuje dużą matrycę, stabilizację obrazu oraz rozbudowany tryb fotograficzny. Zobaczcie, jak Nokia Lumia 930 poradziła sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

6 Luty 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Aby w Nokii Lumii 930 przejść do trybu fotografowania, wystarczy dotknąć ikony aparatu (aplikacja Nokia Camera) lub wcisnąć dedykowany przycisk spustu migawki. Niestety włączenie trybu fotografowania zajmuje ponad dwie sekundy, co jest wynikiem przeciętnym w tej klasie smartfonów. Jeśli to właśnie na fotografowaniu skończyliśmy poprzednio pracę, po odblokowaniu telefonu od razu zostaniemy przeniesieni w ten tryb, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Aparat obsługujemy standardowo za pomocą dotykowego ekranu. Opcje w trybie fotograficznym wyświetlają się po prawej stronie ekranu, dzięki czemu będziemy mogli zmienić podstawowe parametry za pomocą jednej ręki.

Użyteczną funkcją Nokii Lumii 930 jest wyświetlanie parametrów fotografowania w poziomie i pionie. Dzięki takiemu rozwiązaniu robienie zdjęć staje się przyjemnością, ponieważ ekran oraz wyświetlane na nim informacje dostosowują się do położenia aparatu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Migawkę zwalniamy za pomocą okrągłej ikonki aparatu, która w zależności od pozycji telefonu jest wyświetlana u dołu ekranu (położenie pionowe) lub po prawej stronie (położenie poziome). Migawkę możemy zwolnić także poprzez użycie dedykowanego klawisza znajdującego się na bocznej ściance telefonu.

Główny panel, w którym dostępne są parametry związane z fotografowaniem, jest umieszczony w prawej lub górnej części ekranu (również zmienia swoje położenie). Do wyboru mamy tryb automatyczny, w którym będziemy w stanie zmienić ustawienia lampy błyskowej (włączona, auto, wyłączona) oraz okrojony tryb scen (auto, noc, sport).

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Jednak największą moc aparatu Lumii 930 otrzymujemy w trybie manualnym. Aby go włączyć, należy kliknąć w małą strzałkę znajdującą się obok ikonki wyboru scen. Menu zostanie rozwinięte, dzięki czemu będziemy mogli zmienić ustawienia lampy błyskowej, balansu bieli, ustawienia ostrości, czułości matrycy, czasu migawki oraz kompensacji ekspozycji. Trzeba jednak pamiętać, że po przejściu do trybu manualnego wszystkie opcje są ustawione na Auto. Dopiero po wybraniu jednej z nich zostanie wyświetlony półokrąg, na którym po przesunięciu palcem dokonamy zmian odpowiednich parametrów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Smartfon oferuje również dodatkowe menu, do którego wchodzimy wybierając trzy małe kropki znajdujące się w dolnej części ekranu. Po ich kliknięciu zostanie wysunięta lista, spośród której będziemy mogli wybrać między innymi opcje związane z bracketingiem. Będziemy mogli także ustawić samowyzwalacz oraz wybrać przednią kamerkę, którą zrobimy zdjęcie typu selfie. Ponadto, w tej części menu możemy wybrać szczegółowe ustawienia aparatu, w których zmienimy na przykład format obrazu czy tryb wykonywanych zdjęć. Lumia 930 zapisuje zdjęcia w formacie JPEG lub JPEG (5 MP) + DNG (19 MP). Dlatego też pochwalić należy producenta za umożliwienie zapisu zdjęć jako cyfrowy negatyw.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Brawa dla producenta należą się również za tryb inteligentna seria, który włączamy poprzez wybranie ikony znajdującej się obok ikony spustu migawki. Głównym zadaniem tej funkcji jest wykonanie kilku ujęć, które zostaną złączone w serię zdjęć. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko wybrać najlepszy kadr, lecz także usunąć poruszone obiekty lub stworzyć ujęcie w ruchu - kilka nałożonych kadrów tworzących jeden obraz. Ta opcja idealnie sprawdzi się podczas fotografowania sportu lub przyrody, zwłaszcza tam będziemy w stanie otrzymać ciekawy końcowy rezultat.

Nam jednak najbardziej przypadła do gustu opcja, w której możemy wybrać najlepszą mimikę twarzy. Po wykonaniu serii zdjęć aparat zaznacza na zdjęciu twarz, a my spośród wykonanych fotografii będziemy w stanie wybrać tę, na której na przykład patrzymy w aparat. Tak dobraną twarz zapisujemy tworząc jedno zdjęcie. Taka opcja bardzo dobrze sprawdzi się podczas fotografowania większej grupy ludzi, dzięki czemu będziemy w stanie zapisać zdjęcie, na którym wszyscy mają na przykład otwarte oczy lub się uśmiechają.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Podczas testowania modelu Lumia 930 najczęściej korzystaliśmy z manualnych ustawień aparatu. Oferują one najwięcej możliwości wpływania na ostateczny wygląd zdjęcia. Rozbudowany tryb manualny polecamy przede wszystkim osobom, które dysponują już pewną wiedzą o fotografii oraz chcą w pełni wykorzystać fotograficzne możliwości Lumii 930.

Filmowanie

Nokia Lumia 930 oferuje nagrywanie filmów w maksymalnej jakości Full HD 1920x1080 z szybkością 30, 25 i 24 kl./s. Dźwięk nagrywany jest poprzez wbudowany mikrofon. Tryb filmowania pozwala na manualną zmianę ostrości oraz ustawienia balansu bieli. Ponadto, możemy włączyć lampę błyskową, która w tym przypadku będzie świecić nieprzerwanym światłem, dzięki czemu lekko doświetlimy filmowaną scenę. Niestety nie będziemy w stanie zmieniać poszczególnych parametrów podczas nagrywania. Zbliżenia lub oddalenia kadru dokonujemy za pomocą przesunięcia palcem po ekranie. W obu przypadkach wszystko przebiega bardzo sprawnie i płynnie, dzięki czemu przybliżanie podczas nagrywania nie wpłynie negatywnie na końcowy efekt.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Kliknij, aby pobrać film przykładowy.

Przednia kamera

Producent wyposażył Lumię 930 w przedni aparat o rozdzielczości 1,2 megapiksela. Nie jest to więc imponująca rozdzielczość, dlatego też jakość uzyskanego obrazu będzie dość słaba. Jednak do wykonywania popularnego selfie powinna być wystarczająca - zwłaszcza po późniejszym nałożeniu filtrów kolorystycznych. Przednim aparatem nagramy także wideo w rozdzielczości HD 1280x720.

Lampa błyskowa

Flash, w który została wyposażona Lumia 930 działa poprawnie. Nie uzyskamy nim bardzo mocnego błysku, jednak do delikatnego oświetlenia sceny będzie wystarczający.

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Sony Xperia 1 VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony Xperia 1 VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy flagowiec Sony wprowadza szereg usprawnień i oferuje bardzo praktyczny zakres ogniskowych w aparatach. W parze z warstwową matrycą i technologiami zaczerpniętymi z aparatów...
21
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
W temacie fotografii smartfonowej Huawei jest synonimem jakości i innowacji. Najnowszy flagowiec to m.in. pierwszy tak jasny teleobiektyw,...
18
Oppo Find N2 Flip - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Oppo Find N2 Flip - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Find N2 Flip to pierwszy składany smartfon Oppo dostępny na rynku międzynarodowym. Otrzymał główny aparat z flagowca i chce zmienić podejście do fotografowania...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)