Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Sony Xperia Z3 i Z3 Compact to nowe flagowe smartfony Sony. Chociaż różnią się między sobą wielkością, to jednak nie różnią się parametrami aparatu fotograficznego. Przekonajcie się, jak urządzenia wypadły w naszym teście.
W Sony Xperia Z3 i Z3 Compact do aparatu możemy dostać się najszybciej korzystając z funkcji Szybkiego uruchamiania. Naciskamy włącznik, a następnie przeciągamy umieszczoną z dołu ekranu ikonkę aparatu w górę. Przed nami pojawia się ekran w trybie fotografowania.
Niestety Szybkie uruchamianie nie działa tak płynnie, jak byśmy tego chcieli. Zanim urządzenie przejdzie w tryb fotografowania musimy odczekać ułamek sekundy, a ruch palcem musi być odpowiednio długi. Z tego względu uruchamianie aparatu w tym trybie bywało momentami denerwujące.
Migawkę zwalniamy za pomocą okrągłej ikonki znajdującej się u dołu ekranu lub dedykowanego przycisku na bocznej ściance (z prawej strony). W dolnej części ekranu znalazł się także przełącznik trybów oraz filmowania, a dzięki ikonce z prawej strony uzyskujemy dostęp do biblioteki. W górnej części (w trybie Ręcznie) umiejscowiono pięć ikonek odpowiedzialnych za (od lewej): ustawienia, przednią kamerę, tryby lampy błyskowej, korekcję ekspozycji (wraz z wyborem balansu bieli) oraz Wybór Sceny (dostępny po zmniejszeniu rozdzielczości do 8MP).
Podobie jak w przypadku modelu Xperia Z2 brakowało nam trochę szybkiego dostępu do czułości. Aby ja zmienić musimy wejść w menu Ustawień, a następnie podmenu ISO.
Sony Xperia Z3 i Z3 Compact oferują wiele trybów fotograficznych, spośród których tylko kilka naszym zdaniem zasługuje na uwagę. O trybie Efekt AR i Nieostre Tło pisaliśmy już przy okazji testu Xperia Z2.
Podczas pracy nad testem korzystaliśmy głównie z manualnego trybu Ręcznie, który oferuje najwięcej możliwości wpływu na obraz. Polecamy go wszystkim użytkownikom, którzy o fotografii już trochę wiedzą i chcą wykorzystać zaawansowane możliwości fotograficzne tkwiące w smartfonie.
Osobom z mniejszym doświadczeniem polecamy używanie trybu Lepsza automatyka. Większość ustawień dobiera za nas aparat, nadal jednak możemy wyłączyć lampę błyskową, włączyć samowyzwalacz, zmienić proporcje obrazu czy też zrobić selfie za pomocą przedniego aparatu.
Filmowanie
Sony Xperia Z3 i Z3 Compact kręcą filmy w rozdzielczości Full HD oraz 4K. Poniżej prezentujemy cztery filmy umożliwiające porównanie jakości Full HD z 4K w obu modelach. Dźwięk nagrywany jest przez wbudowany mikrofon. W trybie Full HD możemy korzystać z jednej z siedmiu ustawień sceny (Miękkie ujęcie, Pejzaż, Noc, Plaża, Śnieg, Sport, Przyjęcie).
Panoramy
Smartfon umożliwia rejestrację panoram. W trybie Rozległa panorama do wyboru mamy kierunek tworzenia panoramy (lewo, prawo, góra, dół). Panoramę rejestrujemy przesuwając aparat w wybranym kierunku. Aparat bardzo sprawnie rejestruje obraz i nie ma problemu z przesunięciami poszczególnych ujęć.
Przednia kamera
Smartfon wyposażono w przednią kamerę, chociaż jakość obrazu uzyskanego za jej pomocą nie jest wysoka. Kamera posiada rozdzielczość 2,2 megapiksela i generuje mocno uproszczony obraz. Jakość ta powinna jednak wystarczyć na potrzeby wykonania tradycyjnego "selfie".
Lampa błyskowa działa poprawnie. Trudno jednak oczekiwać od niej mocnego i plastycznego światła. Korzystajmy z niej tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy.
Tryb Efekt kreatywny oferuje filtry artystyczne, których działanie przedstawiamy poniżej. Efektów jest aż 19, a wiele z nich posiada jeszcze dodatkowe opcje umożliwiające modyfikacje. Stopień przekształcenia obrazu może być nieznaczny bądź bardzo duży.