Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
3. Ergonomia i funkcje przycisków
Pierwsze wrażenia oraz ergonomia
Sony NEX-3 może pochwalić się naprawdę atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądem. Zachwyca przede wszystkim smukłą obudową (33 mm w najgrubszym miejscu). Również pozostałe wymiary prezentują się bardzo dobrze (117x62 mm), co sprawia, że NEX-3 jest zdecydowanie mniejszy od głównego rywala, za którego należy uznać Olympusa E-PL1. Zauważalny jest także zupełnie odmienny styl obu aparatów, E-PL1 nawiązuje do stylu dawnych, analogowych PEN-ów i w porównaniu do NEX-a wygląda jakby był o kilka dekad starszy. Kolejnym konkurentem systemu NEX będzie system NX Samsunga, a w nim model NX 10. Aparat ten przypomina wyglądem mała lustrzankę i raczej kierowany jest do osób, którym nie zależy na miniaturowych rozmiarach zaczerpniętych z kieszonkowych kompaktów.
NEX-3, mimo niewielkich gabarytów, przyjemnie leży dłoni. Wpływ na to ma niewielki grip, o który możemy wygodnie zahaczyć palcami. Sama obudowa wykonana jest jedynie z tworzyw sztucznych, a nie z magnezu jak w bardziej zaawansowanym modelu NEX-5. Trochę brakuje również elementów antypoślizgowych, np. wykończenia nimi mini-gripa.
Niezaprzeczalną zaletą NEX-3 jest ruchomy wyświetlacz LCD. Dzięki niemu możemy fotografować w niemal dowolnej pozycji, wygodnie i precyzyjnie przy tym kadrując. Wyświetlacz należy również pochwalić za duże wymiary (przekątna 3 cale) oraz wysoką jakość wyświetlanego obrazu.
Na ergonomię wpływ ma również ilość i rozmieszczenie elementów sterujących. Tych niestety w NEX-3 nie ma zbyt wiele. W ogóle aparat dedykowany jest amatorom i średnio zaawansowanym użytkownikom, dla których duża ilość przycisków i pokręteł mogłaby wydać się przytłaczająca. Przykładem konsekwencji takiego rozwiązania jest ukryte głęboko w menu ustawienie czułości ISO czy pomiaru światła.
Rozmieszczenie najważniejszych elementów
Na górnej ściance uwagę zwraca głównie lampa błyskowa - oczywiście pod warunkiem, że jest ona aktualnie przykręcona. Nie przeszkadza ona nadmiernie i nic nie stoi na przeszkodzie by ją mieć zawsze do dyspozycji. Poza tym widzimy spust migawki, a wokół niego wygodny pierścień On/Off oraz przycisk trybu odtwarzania. Po obu stronach złącza akcesoriów znajduje się mikrofon stereo, stosunkowo duża odległość przetworników rejestrujących kanały L oraz R zapewnia dobrą separację sygnału.
Na tylnej ściance pochwalić należy oczywiście wcześniej wspomniany wyświetlacz LCD oraz kilka innych rozwiązań: wygodną tarczę oraz przycisk szybkiego dostępu do rejestracji wideo. Dzięki obrotowej tarczy możemy szybko i intuicyjnie zmieniać główne parametry (np. wartość przysłony w trybie A) oraz powiększać zdjęcia. Pod tym względem zauważalna jest przewaga nad Olympusem E-PL1, w którym zdani jesteśmy na obsługę aparatu jedynie przyciskami. Ciekawym (zaczerpniętym z telefonów komórkowych) rozwiązaniem jest informacja na wyświetlaczu LCD o funkcji dwóch przycisków znajdujących się w jego pobliżu. Funkcja górnego to przede wszystkim dostęp do menu, a dolnego do ustawienia pola AF, opisanego jako Ostrość.
Warto również wspomnieć o elementach których zabrakło. Jednym z nich jest tarcza trybów ekspozycji. Aby dokonać wyboru trybu każdorazowo musimy wejść do menu. Różnicę dostrzegą z pewnością użytkownicy lustrzanek, natomiast dla osób korzystających na co dzień z prostych kompaktów nie będzie to rażące. Zauważmy także, że NEX-3 nie posiada gorącej stopki, przez co niemożliwym staje się podłączenie profesjonalnej lampy błyskowej.
Podsumowanie działu
Sony NEX-3 jest bardzo nowoczesnym aparatem, który w ciekawy sposób łączy ze sobą zalety kompaktów oraz lustrzanek. W przeciwieństwie do konkurencyjnych producentów, Sony postawiło na prostotę obsługi oraz naprawdę niewielkie gabaryty. Na plus wyróżnia się będąca w komplecie "lampka" błyskowa, na minus brak gorącej stopki, z czego mogą być niezadowoleni użytkownicy "dużego" systemu Alfa.
+ ładny, nowoczesny design
+ niewielkie wymiary
+ dołączana, będąca w zestawie lampa błyskowa
+ odchylany wyświetlacz LCD
- plastikowa obudowa
- mała liczba elementów sterujących