Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
EOS 550D to najnowsza amatorska lustrzanka firmy Canon. Oferuje dużo, podnosząc standardy klasy entry-level. Znajdziemy w niej 18-megapikselową matrycę CMOS, procesor obrazu DIGIC 4, 3-calowy ekran LCD i możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości full HD - 1920 x 1080 pikseli. Wszystko to spakowane w lekkie i zgrabne body.
Optyka i sensor
W modelu EOS 550D Canon tradycyjnie zastosował bagnet typu EF/EF-S z przelicznikiem ogniskowej 1,6x. Bagnet Jest dobrze oznaczony i pozwala na wygodne i sprawne mocowanie obiektywów. Bagnet umożliwia przypięcie zarówno obiektywów EF-S jak i pełnoklatkowych EF.
Podczas testu większość zdjęć została wykonana obiektywem EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS wyposażonym w optyczną stabilizację obrazu. Po przeliczeniu ogniskowej obiektyw daje zakres ogniskowej 29-88 mm.
Canon 550D umożliwia korygowanie winiety - aparat rozpoznaje obiektyw i automatycznie dobiera ustawiania.
Matryca
EOS 550D został wyposażony w 18-megapikselowy sensor CMOS o rozmiarze APS-C (22,3 x 14,9 mm). Całkowita liczba pikseli wynosi około 18,7 miliona. Matryca została wyposażona w zintegrowany system czyszczenia EOS i wbudowany filtr dolnoprzepustowy. Podobnie jak w modelu 50D Canon przeprojektował matrycę, która charakteryzuje się brakiem przerw między mikrosoczewkami i mniejszą odległością między fotodiodami i mikrosoczewkami. Dzięki tym rozwiązaniom 550D ma dawać dobrą jakość zdjęć na wysokich czułościach pomimo zwiększenia rozdzielczości do 18-megapikseli.
Wizjer
Podobnie jak w poprzedniku w konstrukcji wizjera EOS-a 550D Canon zastosował układ luster. Obniża to koszty produkcji i zmniejsza wagę aparatu. Pole krycia na niewymiennej matówce wynosi około 95%, a powiększenie 0,87x. Z punktem ocznym na poziomie 19 mm Canon 550D daje przyzwoity wynik pod względem wielkości obrazu w wizjerze. Jest on bardzo zbliżony do Nikona D5000 i trochę większy od Olympusa E-620. Do dyspozycji mamy korektę dioptrażu w zakresie -3 do +1 dioptrii. Pod wizjerem znajduje się czujnik, który wyłącza ekran informacyjny na ekranie LCD, gdy zbliżamy coś do wizjera. Muszla, którą przykładamy do oka została wykonana z miękkiej gumy.
Informacje dostępne w wizjerze zostały umieszczone na dole i są dobrze widoczne. Znajdziemy wśród nich:
Monitor
EOS 550D jak większość amatorskich lustrzanek oferuje jeden wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cale, umieszczony na tylnej ściance. Jego rozdzielczość to 1040 tys. punktów czym Canon znów wyznacza standardy w tej klasie sprzętu. W czasie pracy ekran sprawuje się bez zarzutów, a jakość wyświetlanych na nim obrazów prezentuje wysoki poziom. Dodatkowo możemy dostosować jego jasność do własnych preferencji (7 kroków).
Podgląd na żywo
Canon 550D umożliwia fotografowanie w trybie podglądu na żywo - live view. Uruchamiamy go w wygodny sposób dedykowanym przyciskiem, który znajduje się na tylnej ściance z prawej strony wizjera. Za pomocą przycisku DISP możemy dostosować ilość informacji wyświetlanej na ekranie (widok poniżej).
Podczas fotografowania w trybie live view i korzystania z trybu autofokusa live za pomocą nawigatora możemy wybrać punkt pomiaru ostrości z prawie całego kadru. Wybór punktu AF w trybie Szybki jest trochę bardziej skomplikowany - musimy najpierw wejść do szybkiego menu ekranowego - przycisk Q, a następnie mamy dostęp do punktów AF za pomocą tarczy nastaw.
Lampa błyskowa
Canon 550D wyposażono we wbudowaną lampę błyskową błyskową o liczbie przewodniej 13. Lampa wysuwa się wysoko nad korpus dzięki czemu możemy uniknąć pojawiania się cienia od obiektywu do ogniskowej 17 mm (27 mm dla pełnej klatki).
Do dyspozycji mamy tryb automatyczny, ręczne uruchamianie i redukcję czerwonych oczu. Z poziomu menu możemy ustawić wyzwalanie błysku na drugą kurtynę i ustawić korektę błysku w zakresie od -2 do +2. Gorąca stopka pozwala na założenie zewnętrznych lamp błyskowych. Aparat obsługuje wszystkie funkcje lamp serii EX Canona. Do pomiaru błysku wykorzystano system E-TTL II. Warto wspomnieć, że 500D obsługuje bezprzewodowe sterowanie wieloma lampami błyskowymi. Niestety sterownikiem dla zewnętrznych lamp musi być dedykowana lampa Canona założona na korpus więc do kreatywnej zabawy potrzebujemy przynajmniej dwóch zewnętrznych lamp błyskowych Canona.
Zasilanie
Canon 550D został wyposażony w akumulator litowo-jonowy LP-E8 o pojemności 1120 mAh. Według danych producenta pełne naładowanie, które trwa około 2 godziny, powinno wystarczyć na wykonanie od 400 do 440 kadrów, zależnie od temperatury otoczenia.
Komora baterii znajduje się tradycyjnie w dolnej części gripa. Wkładanie i wyciąganie akumulatora nie nastręcza problemów. Niestety ma on symetryczne kształty i istnieje możliwość włożenia go odwrotnie. Przed niekontrolowanym wypadnięciem po otwarciu klapki, akumulator chroni zapadka. Po jej przesunięciu nie wypada on tylko zatrzymuje się w połowie zapewniając łatwy dostęp. Jedyne czego zabrakło to sprężynka odchylająca klapkę - można to jednak zaliczyć do kosmetyki.
Pamięć
Jak w większości amatorskich lustrzanek w modelu 550D Canon zastosował karty pamięci typu SD. Aparat obsługuje pojemniejsze wersje tego standardu - SDHC i nowe SDXC.
Gniazdo karty pamięci znajduje się z boku korpusu po jego prawej stronie. W celu jej otwarcia należy ją delikatnie wysunąć i odchylić. Canon zaoszczędził na sprężynce odchylającej klapkę
Złącza
Canon EOS 550D oferuje złącze USB 2.0 (Hi-Speed) oraz zintegrowane z nim wyjście wideo (PAL/NTSC). Poza tym do dyspozycji mamy wyjście HDMI, wejście pilota i nowe złącze pozwalające na podłączenie zewnętrznego mikrofonu. Wszystkie złącza ukryto pod gumową zatyczką.
Podsumowanie
W tej części Canon EOS 550D zbiera dużo plusów w kluczowych kategoriach jak matryca czy wizjer z przyjaznym rozmieszczeniem informacji. Na plus zasługuje także ekran LCD o nieprzeciętnej rozdzielczości i złącze HDMI umożliwiające podłączenia EOS-a 550D np. do telewizora LCD. Canon wyposażył go także w złącze mikrofonu czego zdecydowanie brakowało poprzednikowi. Z minusów trzeba wspomnieć o braku diody wspomagającej aufofokus i męczącym wybieraniu punktu AF w trybie szybkim live view.
+ 18-megapikselowa matryca CMOS
+ wyjście na mikrofon
+ złącze HDMI
+ monitor LCD o rozdzielczości 1040 tys. punktów
+ informacje w wizjerze
- brak diody wspomagającej autofokus
- męczące wybieranie punktu AF w Szybkim trybie live view