Praktica DCZ 3.3 - TEST

Już dawno nie było okazji by usłyszeć o niegdyś bardzo popularnym producencie z Niemiec. Pentacon - sygnujący aparaty Praktica, przypomniał o sobie wprowadzając na rynek tani i bardzo przyzwoity model cyfrowego kompaktu - DCZ 3.3. Przedstawiamy wyniki kilkudniowego testu.

Autor: Tomasz Gutkowski

27 Styczeń 2002
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Praktica DCZ 3.3 została zaprezentowana po raz pierwszy w listopadzie 2001. Nie było to wydarzenie "technologiczne" - modeli o podobnej konstrukcji i osiągach było w tym czasie na rynku kilka. Wiele osób ucieszyło sie jednak faktem, że nieco zapomniany, a niegdyś bardzo popularny w Polsce producent (Pentacon) przypomniał o sobie wprowadzając do oferty sprzęt jak najbardziej na czasie.

Fakt, który podkreślaliśmy podczas pierwszej prezentacji aparatu (poza 3.3 był to także mniejszy model DCZ 2.1) to tempo w jakim oba modele trafiły do Polski. Inaczej niż się niestety przyzwyczailiśmy nie trzeba było czekać na polską premierę miesiącami i dzięki temu publikujemy pierwszy test nowego aparatu w światowym necie.

Niniejszym dziękujemy firmie "G & P Focus" za dostarczenie DCZ 3.3 do testu.

Praktica DCZ 3.3

Omawiany model to prosty w obsłudze kompakt cyfrowy o przyzwoitych parametrach i możliwościach skierowany do początkujących i lekko zaawansowanych miłośników cyfrowego obrazowania. Jednocześnie tym bardziej godny przedstawienia, że bardzo przystępna cena zwiększy na pewno grono tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z aparatami cyfrowymi, ale ograniczają ich możliwości finansowe. DCZ 3.3 jest jednym z tańszych modeli z sensorem CCD 3Mp bo ma kosztować 3099 pln.

Niniejszy test podzieliliśmy na 5 części:

Zamiast wstępu.

Jedna z głównych uwag jakie towarzyszyły ogłoszeniu przez niemieckiego Pentacona stworzenia cyfrowego kompaktu Praktica DCZ 3.3 było jego podobieństwo do Minolty DiMAGE S304. Faktycznie 3,3 megapikselowa matryca CCD, 4-krotny zoom optyczny i identyczna jasność obiektywu były cechami wspólnymi. Dopiero wygląd aparatu, jego konstrukcja i funkcje przekonują, że są to modele niemal bliźniacze. Różnice, to jedno pole pomiaru ostrości (a nie 5), brak korekty obrazu (wyostrzanie, kontrast) w DCZ 3.3. Reszta, poza niuansami w obudowie pozostała ta sama. Niemniej Praktica wykazuje się odrębnością w specyfice pracy i kto miał do czynienia z Minoltą niech nastawi się na proces przyzwyczajania do nowego sprzętu.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33