Praktica DCZ 3.3 - TEST

Już dawno nie było okazji by usłyszeć o niegdyś bardzo popularnym producencie z Niemiec. Pentacon - sygnujący aparaty Praktica, przypomniał o sobie wprowadzając na rynek tani i bardzo przyzwoity model cyfrowego kompaktu - DCZ 3.3. Przedstawiamy wyniki kilkudniowego testu.

Autor: Tomasz Gutkowski

27 Styczeń 2002
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Praktica DCZ 3.3 została zaprezentowana po raz pierwszy w listopadzie 2001. Nie było to wydarzenie "technologiczne" - modeli o podobnej konstrukcji i osiągach było w tym czasie na rynku kilka. Wiele osób ucieszyło sie jednak faktem, że nieco zapomniany, a niegdyś bardzo popularny w Polsce producent (Pentacon) przypomniał o sobie wprowadzając do oferty sprzęt jak najbardziej na czasie.

Fakt, który podkreślaliśmy podczas pierwszej prezentacji aparatu (poza 3.3 był to także mniejszy model DCZ 2.1) to tempo w jakim oba modele trafiły do Polski. Inaczej niż się niestety przyzwyczailiśmy nie trzeba było czekać na polską premierę miesiącami i dzięki temu publikujemy pierwszy test nowego aparatu w światowym necie.

Niniejszym dziękujemy firmie "G & P Focus" za dostarczenie DCZ 3.3 do testu.

Praktica DCZ 3.3

Omawiany model to prosty w obsłudze kompakt cyfrowy o przyzwoitych parametrach i możliwościach skierowany do początkujących i lekko zaawansowanych miłośników cyfrowego obrazowania. Jednocześnie tym bardziej godny przedstawienia, że bardzo przystępna cena zwiększy na pewno grono tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z aparatami cyfrowymi, ale ograniczają ich możliwości finansowe. DCZ 3.3 jest jednym z tańszych modeli z sensorem CCD 3Mp bo ma kosztować 3099 pln.

Niniejszy test podzieliliśmy na 5 części:

Zamiast wstępu.

Jedna z głównych uwag jakie towarzyszyły ogłoszeniu przez niemieckiego Pentacona stworzenia cyfrowego kompaktu Praktica DCZ 3.3 było jego podobieństwo do Minolty DiMAGE S304. Faktycznie 3,3 megapikselowa matryca CCD, 4-krotny zoom optyczny i identyczna jasność obiektywu były cechami wspólnymi. Dopiero wygląd aparatu, jego konstrukcja i funkcje przekonują, że są to modele niemal bliźniacze. Różnice, to jedno pole pomiaru ostrości (a nie 5), brak korekty obrazu (wyostrzanie, kontrast) w DCZ 3.3. Reszta, poza niuansami w obudowie pozostała ta sama. Niemniej Praktica wykazuje się odrębnością w specyfice pracy i kto miał do czynienia z Minoltą niech nastawi się na proces przyzwyczajania do nowego sprzętu.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
36
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57