Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
5. Menu i tryby odtwarzania.
Decydując się na dotykowy monitor można zdecydowanie przyspieszyć działanie menu. Nie inaczej wygląda sytuacja w N2. Wybór poszczególnych pozycji menu jest szybki i intuicyjny. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę właśnie kryteria prędkości to okaże się, że rozwiązanie Samsunga zastosowane w modelach NV7 i NV10 jest dużo, dużo szybsze. Przejdźmy jednak do opisu menu testowanego sony.
Menu
Choć menu N-dwójki obsługuje się przez panel dotykowy, zaprojektowano je podobnie jak w innych modelach Cyber-shotów. Po aktywowacji pojawia się panel, na którym do wyboru są:
Dotykając palcem ikonkę przedstawioną na ciemnym tle dokonuje się wyboru danej opcji i wchodzi w jej ustawienia. Sytuacja troszeczkę się komplikuje, gdy otworzymy zakładkę, której pozycji będzie więcej niż miejsca na monitorze. Wtedy strzałkami wyświetlanymi z boku daje się przechodzić w górę lub w dół listy pozycji, a strzałką powrotną przechodzimy do wcześniejszej pozycji menu. Wygląda to zupełnie tak samo jak w kompaktach z klasycznym monitorem obsługiwanym przyciskami. Zyskujemy tylko tyle, że aby ustawić poszukiwaną pozycję wystarczy dotknąć ją palcem.
Trzeba przyznać, że panel dotykowy oszczędza nam żmudnego przesuwania wszystkich pozycji menu w celu dotarcia do potrzebnej w danej chwili. W klasycznym wydaniu menu Sony ma układ poziomy, w którym pozycja MENU znalazła się na samym końcu. Tu mamy do niej dostęp już po naciśnięciu przycisku dostępu do panelu dotykowego. Ale spotka nas niemiła niespodzianka - o ile w klasycznej wersji zakładka Menu odnosi się do ustawień aparatu, w wersji na monitor dotykowy znalazły się w niej wszystkie pozycje nie mieszczące się na panelu głównym. Zakładka Nastawienia znalazła się znowu na końcu listy? Po jej aktywowaniu spotkamy się aż z ośmioma podzakładkami, z czego czterema określonymi mianem NASTAW. Chodzi o ustawienia aparatu, więc można było wysilić się na bardziej czytelne określenie.
Poniżej przedstawiamy wszystkie pozycje Nastawienia:
Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć
Po ustawieniu przełącznika trybu pracy w pozycji odtwarzania możliwe staje się przeglądanie wykonanych wcześniej zdjęć. Za pomocą strzałek wyświetlanych na monitorze wybieramy oglądane zdjęcie. I znowu robi się trochę zbyt klasycznie... Dla porównania odniesienie do sensorowego panelu Samsunga. Tam narzekaliśmy na zbyt małą precyzję przy przeglądaniu zdjęć, ale chwaliliśmy bardzo szybki dostęp do zdjęć. W wypadku N2 prędkość przeglądania zdjęć jest zbyt mała.
Dostępne w trybie przeglądania zdjęć menu ma następujące pozycje:
] Warta omówienia jest pozycja Maluj, która pozwala na rysowanie bezpośrednio na zdjęciu. Poniżej prezentujemy dostępne narzędzia tej funkcji:
Dla uprzyjemnienia prezentacji zdjęć Sony umożliwiło odtworzenie podkładu muzycznego. Do wyboru jest kilka utworów umieszczonych fabrycznie w aparacie albo własne pliki wgrane na ich miejsce.
Podsumowanie działu
Dotykowy monitor ma swoje wady i zalety. Umożliwia szybszy wybór pozycji menu, ale utrudnia przeglądanie zdjęć. Wielokrotne naciskanie, a właściwie dotykanie strzałek na monitorze nie jest tak precyzyjne jak naciskanie przycisków. Szkoda, że konstruktorzy Sony nie posunęli się dalej i nie umożliwili "chwytania" suwaków i ich przesuwania. Wtedy posługiwanie się menu byłoby bardzo szybkie i wygodne. Natomiast pochwalić można przejrzystość panelu wyświetlanego po naciśnięciu przycisku oznaczonego palcem. Niestety, zakładka Nastawienia nie jest już tak przejrzysta.
+ szybki dostęp do większości funkcji po uaktywnieniu panelu dotykowego
+ czytelny i przejrzysty panel dotykowy
+ funkcja malowania na zdjęciu
+ własne pliki muzyczne odtwarzane jako podkład podczas prezentacji zdjęć
- utrudnione przeglądanie zdjęć spowodowane potrzebą dotykowej obsługi wyświetlanych na monitorze strzałek
- niezbyt przejrzysta zakładka Nastawienia