Olympus E-400 - test

Najmniejsza lustrzanka cyfrowa na rynku - Olympus E-400 - znakomicie uzupełnia segment amatorski. Małe gabaryty, mała waga, ale za to duża matryca o rozdzielczości 10 Mp oraz duży wybór funkcji mogą również zachęcić bardziej zaawansowanych pasjonatów fotografii. Może nawet skuszą fotografów zawodowych do używania E-400 jako korpusu zapasowego? W teście spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dla kogo tak naprawdę skonstruowano ten aparat. Zapraszamy do lektury.

Autor: Paweł Ryczkowski

8 Grudzień 2006
Artykuł na: 49-60 minut
W grupie lustrzanek cyfrowych Olympusa ciężko szukać poprzednika modelu E-400. Choć wzornictwo przypomina znakomitą serię lustrzanek klasycznych OM i może sugerować podobnie wysoką jakość. Ale czy sięgnięcie do korzeni wystarczy, aby nowy Olympus stał się przebojem rynkowym? Z pewnością nie. Dlatego matryca o rozdzielczości 10 Mp oraz duży wybór dodatkowych funkcji mogą pozytywnie wpłynąć na wizerunek "czterysetki". Należy pamiętać o jeszcze jednym, ważnym szczególe - Olympus E-400 należy do aparatów systemu 4/3. Miłośnicy takiej proporcji boków obrazu mogą zacierać ręce na nowy produkt Olympusa. Jednak czy zwolennicy kadru małoobrazkowego (przypomnijmy: o proporcjach boków 3:2) przekonają się do lustrzanki 4/3? Niech to pytanie pozostanie bez odpowiedzi...

Olympus E-400 z obiektywem Zuiko Digital 14-42 mm 1:3.5-5.6 ED

Technologie zastosowane w starszych i bardziej zaawansowanych lustrzankach znalazły się również w E-400. Są to znakomity system czyszczenia matrycy, rozbudowany system pomiaru punktowego, czy dwa gniazda kart pamięci (CF oraz xD) z pewnością udowadniają, że japoński producent dba o spójność rodziny swoich lustrzanek. Jeśli weźmie się jeszcze pod uwagę możliwość korzystania z całej gamy obiektywów Zuiko Digital, okaże się, że "maluch" Olympusa ma ogromne możliwości.

Bezpośrednim i zarazem najgroźniejszym konkurentem miniolympusa jest Nikon D40. Oba aparaty należą do grupy najmniejszych lustrzanek na rynku i przeznaczone są dla niezaawansowanych fotoamatorów. Ale te konstrukcje różnią się od siebie rozdzielczością matrycy - 6 Mp nikona kontra 10 Mp olympusa. Oba rozwiązania znajdą z pewnością swoich zwolenników i przeciwników. Mała rozdzielczość wystarczy z nawiązką w aparacie amatorskim, z drugiej strony fajnie, gdy znajdą się w nim nowinki techniczne jak sensor o wysokich parametrach. Użytkownicy powinni się cieszyć, że producenci dają im możliwość wyboru sprzętu odpowiadającego ich oczekiwaniom.

Olympusa E-400 w zestawie z obiektywem Zuiko Digital 14-42 mm 1:3.5-5.6 ED otrzymaliśmy do testu dzięki uprzejmości firmy Olympus Polska. Choć redakcję naszą zapewniono, że jest to egzemplarz produkcyjny, wątpliwości wzbudził numer firmware'u - 0.9. Możemy mieć jedynie nadzieję, że nie wpłynie to na wiarygodność poniższego testu.

Test został podzielony na następujące części:
  1. Wstęp.
  2. Specyfikacja techniczna.
  3. Ergonomia i funkcje przycisków.
  4. Budowa i obsługa.
  5. Menu i tryby odtwarzania.
  6. Fotografowanie.
  7. Jakość zdjęć.
  8. Podsumowanie.
  9. Zdjęcia testowe.
Zapraszamy do lektury.

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)