Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Miłośnicy E-Systemu z niecierpliwością czekają na profesjonalną lustrzankę zastępującą wysłużony model E-1. Tymczasem Olympus konsekwentnie serwuje nam aparaty ze znacznie niższej półki. Dziś padło na przeznaczony dla amatorów E-400.
Przez długi czas jednym z najlepiej sprzedających kolejne modele cyfrówek określeń był przymiotnik "najmniejszy". Jednak od jakiegoś czasu coraz rzadziej trafia on do folderów reklamowych - miniaturyzacja poszła tak daleko naprzód, że nie bardzo jest już co zmniejszać. Olympus postanowił udowodnić, że na rynku lustrzanek cyfrowych można jeszcze wiele pod tym względem zrobić. Stąd podstawowy wyróżnik modelu E-400, czyli jego wielkość i waga. Według danych z czerwca 2006 roku (które raczej się nie zdezaktualizowały) jest to najmniejszy i najlżejszy aparat tego typu na rynku (wymiary: 129,5 x 91 x 53 mm, waga: 380 g). Firma postanowiła wrócić nieco do czasów, kiedy święciła triumfy dzięki kompaktowej linii lustrzanek małoobrazkowych spod znaku OM. I nie chodzi tylko o samą wielkość. Olympus E-400 przypomina OM-y również pod względem designu - wygląda bowiem jak nieco unowocześniona, klasyczna lustrzanka manualna. Ma bardzo mały grip (co niestety niekorzystnie wpływa na ergonomię - sprawdziliśmy to podczas premiery aparatu), proste kształty, jest dość płytki, a obudowa układu celowniczego zdecydowanie wystaje ponad górną płytkę. Dla wielu osób wielkość E-400 będzie minusem, ale inni docenią fakt, że jest to aparat mniejszy od wielu zaawansowanych kompaktów, a jest to przecież lustrzanka cyfrowa z wymienną optyką.
Nie będziemy się rozwodzić nad danymi technicznymi, ponieważ pod tym względem E-400 jest bardzo zbliżony do swoich poprzedników - o ważniejszych różnicach oczywiście wspominamy poniżej. Resztę parametrów można znaleźć w specyfikacjach oraz informacji prasowej producenta zamieszczonych na końcu artykułu.
Jakość wykonania najnowszego olympusa pozostawia wiele do życzenia, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z modelem stricte amatorskim, co musi się wiązać z obcinaniem kosztów produkcji. Jednak E-400 to nie tylko niska (jak zakładamy) cena i rozmiary pozwalające na stałe noszenie aparatu ze sobą. Jest to pierwsza lustrzanka Systemu 4/3 o 10-milionowej matrycy CCD. Wygląda na to, że ta rozdzielczość powoli staje się standardem. Warto też zwrócić uwagę na kompatybilność z dwoma standardami nośników pamięci - E-400, tak jak część poprzedników, może zapisywać zdjęcia na kartach CF oraz xD-Picture. Olympus skutecznie opiera się coraz popularniejszemu standardowi Secure Digital.
Ze względu na małe wymiary aparatu inżynierowie firmy musieli nieco przeprojektować antykurzowy filtr ultradźwiękowy, z którego słyną lustrzanki Systemu 4/3. Jak przekonuje producent, miniaturyzacja nie odbyła się ze szkodą dla efektywności. Wręcz przeciwnie - jeszcze podwyższono częstotliwość drgań, co powinno spowodować zwiększenie skuteczności systemu.
Olympus nie poprzestał na zaprezentowaniu jedynie najmniejszej lustrzanki cyfrowej świata. Znana z podejmowania kompleksowych działań firma uznała, że do małego aparatu niezbędne będą równie małe obiektywy. Efektem jest rozszerzenie linii Zuiko Digital o dwa szkła kryjące zakres ogniskowych 28-300 mm (ekwiwalent w małym obrazku). Pierwsze to EZ-1442 ED 14-42 mm 1:3.5-5.6 (soczewka niskodyspersyjna, 2 soczewki asferyczne, wymiary: 65,5 x 61 mm, waga: 190 g) oraz EZ-4015-2 ED 40-150 mm 1:4.0-5.6 (soczewka niskodyspersyjna, wymiary: 65,5 x 72 mm, waga: 250 g). Na razie nic więcej na ich temat nie wiemy - będziemy informować w miarę udostępniania informacji przez producenta.
Nie znamy jeszcze polskiej ceny opisywanego aparatu, ale ponoć ma być "konkurencyjna". Wiemy natomiast, że Olympus E-400 trafi do sprzedaży w naszym kraju w październiku tego roku. Więcej szczegółów technicznych w zamieszczonych poniżej specyfikacjach oraz informacji prasowej producenta.
Niewielkie rozmiary - ogromne możliwości
Olympus E-400: najmniejsza i najlżejsza na świecie cyfrowa lustrzanka*
Warszawa, 14 września 2006 r. - Olympus prezentuje najmniejszą i najlżejszą* na świecie cyfrową lustrzankę - model E-400. Kompaktowe wymiary i niewielka waga nowego aparatu serii Olympus E-System, opartego na standardzie Cztery Trzecie, sprawiają, że fotograf może zabrać ze sobą aparat niemal wszędzie i nie musi rezygnować z zalet cyfrowej lustrzanki. Wprowadzany model wyposażono w nową matrycę CCD zawierającą 10 milionów pikseli zapewniających niezwykle wierne odwzorowanie obrazu a duży ekran LCD o przekątnej 2,5 cala/6,4 cm pozwala na komfortowy podgląd fotografowanego obiektu. Dzięki zgodności E-400 ze standardem Cztery Trzecie, użytkownicy zyskują potencjalnie nieograniczone możliwości stosowania wymiennej optyki. Do dyspozycji użytkownika jest szeroka gama wysokiej jakości wymiennych obiektywów - łącznie z nagradzanymi przez EISA najwyższej klasy profesjonalnymi obiektywami ZUIKO DIGITAL wytwarzanymi przez Olympus, jak również inne akcesoria. Dodatkowy sprzęt oferowany jest przez Olympus, a dzięki powszechnemu standardowi, udostępniany jest również przez innych producentów. Model E-400, podobnie jak inne modele serii E-System, wyposażono w filtr ultradźwiękowy - zapewniający zabezpieczenie matrycy przed osiadaniem kurzu, nawet w przypadku wymiany obiektywu w mniej sprzyjających warunkach.
Kompaktowe wymiary i innowacyjna technologia cyfrowej lustrzanki
Olympus E-400, będąc najmniejszą i najlżejszą* na świecie cyfrową lustrzanką, nie stanowi nadmiernego obciążenia. Lustrzanka doskonale nadaje się w podróż, na wakacje, a także jako dodatkowy aparat, gdyż nie zajmuje zbyt wiele miejsca.
Niezwykle kompaktowe wymiary kryją prawdziwy skarb innowacyjnej technologii. Matryca CCD o rozdzielczości 10 milionów pikseli jest w stanie oddać nawet najdrobniejsze szczegóły dowolnej kompozycji.
Niezwykle energooszczędna matryca CCD została wyposażona w wysoce zaawansowane układy wzmacniające sygnał, które nie tylko niemal całkowicie wyeliminowały zakłócenia, ale charakteryzują się również szybkim działaniem. Umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych w formacie RAW z prędkością 3 klatek na sekundę i zapisanie maksymalnie 5 zdjęć w buforze pamięci.
Model E-400, podobnie jak wszystkie aparaty serii E-System, posiada filtr ultradźwiękowy. Ta opatentowana technologia sprawia, że wymiana obiektywów - nawet przy niesprzyjających warunkach otoczenia - nie powoduje osiadania kurzu na matrycy. Filtr ultradźwiękowy, opracowany przez firmę Olympus, generuje ultra szybkie drgania strząsające kurz i inne drobinki z matrycy obrazu, które następnie wychwytywane są przez specjalną adhezyjną membranę. W przypadku modelu E-400 filtr ultradźwiękowy został przystosowany do mniejszych wymiarów aparatu i generuje wyższą częstotliwość drgań zapewniając większą efektywność działania.
Profesjonalne funkcje i komfortowa obsługa
Olympus udowadnia, że nawet nasycona funkcjami cyfrowa lustrzanka nie musi być skomplikowana w obsłudze. Choć E-400 zawiera cały szereg opcji manualnej kontroli parametrów, użytkownik ma do dyspozycji również 32 programy tematyczne, które swoim zakresem pokrywają zróżnicowaną gamę sytuacji, w jakich wykonuje się zdjęcia. Obejmują one m.in. tryb do podwodnego fotografowania, makro, tryb jasnej tonacji, tryb ciemnej tonacji, jak również tryb xD panorama (z którego można korzystać używając kart pamięci Olympus xD-Picture Cards). Ponadto, użytkownicy mogą korzystać ze specjalnych trybów koloru, zyskują także możliwość stosowania rozmaitych (cyfrowych) filtrów do fotografii czarno-białej.
Aby nie przerywać sesji fotograficznych w aparacie E-400 zastosowano nowe baterie wielokrotnego ładowania o dużej wydajności. Aparat akceptuje zarówno karty CompactFlash jak i xD-Picture Cards, zapewniając wiele opcji zapisu. Oferuje też szeroką gamę wersji językowych menu, instrukcji obsługi oraz oprogramowania. Łącznie dostępnych jest 25 wersji językowych, dzięki którym aparat może być wykorzystywany w 39 krajach Europy.
Kompatybilność ze standardem Cztery Trzecie
Model E-400, podobnie jak wszystkie aparaty E-Systemu, powstał w oparciu o standard Cztery Trzecie. Olympus oraz inni producenci wytwarzają wysokiej jakości obiektywy zgodne ze standardem Cztery Trzecie, a także akcesoria zaprojektowane specjalnie na potrzeby fotografii cyfrowej. Aparat E-400 jest kompatybilny z całym zakresem akcesoriów Olympus E-System, z niewieloma wyjątkami. Należy tu wymienić choćby gamę najwyższej klasy profesjonalnych obiektywów ZUIKO DIGITAL, które ostatnio otrzymały nagrodę EISA. Fotografowie, którzy szczególnie lubią przygodę i kontakt z wodą będą mogli korzystać z obudowy do fotografii podwodnej (PT-E03) umożliwiającej utrwalanie w kadrze podwodnego świata do głębokości 40 m.
Nowe obiektywy E-System
Dla uzyskania lepszych rezultatów oraz wygodniej obsługi obiektywy oparte na standardzie Cztery Trzecie wyróżniają się niemal telecentryczną konstrukcją, uwzględniającą specyficzną charakterystykę techniczną cyfrowych aparatów fotograficznych. Wprowadzeniu na rynek aparatu E-400 towarzyszą premiery dwóch obiektywów Olympus Cztery Trzecie: doskonałego standardowego modelu EZ-1442 ED 14-42mm 1:3.5-5.6 (odpowiednik ogniskowych 28-84mm w aparacie małoobrazkowym) i modelu o większej ogniskowej EZ-4015-2 ED 40-150mm 1:4.0-5.6 (odpowiednik ogniskowych 80-300mm w aparacie małoobrazkowym). Oba wyjątkowo małe obiektywy zapewniają dużą mobilność. Ich konstrukcja zapewnia optymalną jakość obrazu przy zachowaniu doskonałej ceny. Ponadto, charakteryzują się stylowym wzornictwem z niebieskim pierścieniem pośrodku ? stanowiącym nowy wyróżnik obiektywów Olympus E-System.
W modelu E-400 uzyskano doskonałą równowagę pomiędzy najmniejszymi na świecie wymiarami oraz wagą cyfrowej lustrzanki*, a doskonałą jakością obrazu i profesjonalnym działaniem. Wprowadzana lustrzanka łączy niewielki rozmiar, znany jedynie z kompaktowych modeli aparatów, z niezwykle wyrazistym odwzorowaniem obrazu jakiego można oczekiwać od lustrzanek.
Olympus E-400 dostępny będzie na rynku od października 2006 roku.
Cyfrowa lustrzanka Olympus E-400 - podstawowe cechy:
Nowe ultra-kompaktowe obiektywy - podstawowe cechy**:
ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm (28-84mm) 1:3.5-5.6
ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm (80-300mm) 1:4.0-5.6
Gama obiektywów Olympus E-System **:
Seria obiektywów najwyższej klasy profesjonalnej
Seria profesjonalnych obiektywów
Seria standardowych obiektywów
* Stan na czerwiec 2006
** Wartości podane w nawiasach stanowią odpowiedniki dla systemu małoobrazkowego