Test aparatu Sony Cyber-shot DSC H2

Podczas zorganizowanego przez Sony Polska spotkania "PMA 2006 w Kazimierzu" mieliśmy okazję zobaczyć większość nowych produktów zaprezentowanych tego samego wieczora w Orlando. Dwa dni później zamieściliśmy wstępne wrażenia oraz pierwsze zdjęcia przykładowe. Dziś zamieszczamy pełny test aparatu.

Autor: mmi

24 Marzec 2006
Artykuł na: 23-28 minut

5. PODSUMOWANIE

Nie trzeba być pilnym obserwatorem aby dostrzec jak rynek fotografii cyfrowej zmienia się w ostatnich czasach. Z jednej strony, swój szturm szykują cyfrowe lustrzanki, z drugiej - coraz częściej mamy do czynienia z super kompaktowymi konstrukcjami oferującymi funkcje multimedialne (już nie tylko jako dyktafon, kamera internetowa, ale także odtwarzacz plików MP3 czy filmów). Ostatnio nawet na łamach naszego magazynu znalazły się informacje o premierach telefonów komórkowych, które z coraz bardziej podkreślają fotograficzne ambicje (poprzez wysoką rozdzielczość, zoom optyczny z AF czy wreszcie wbudowany flesz). Po środku rynkowej oferty znajdują się coraz bardziej popularni, kompaktowi przedstawiciele klasy ultra-zoom, a Sony Cyber-shot H2 to poszerzająca ofertę japońskiego producenta kontynuacja tej myśli.

Poza nową 6-magapikselową matrycą aparat charakteryzuje się nieco zmodyfikowanym systemem obsługi. Cieszy wyciągnięta na wierzch korekta ekspozycji (dostępna z poziomu nawigatora) i obecność podwyższonych ekwiwalentów czułości. Co prawda, wbrew zapowiedziom producenta, nowe systemy redukcji szumów skutkują głównie podniesieniem użyteczności standardowych wartości ISO (z przedziału 200-400), to jednak nie sposób pominąć możliwości jakie w połączeniu z systemem stabilizacji optycznej daje obecność wysokich czułości. Ponadto do zalet aparatu z pewnością należy zaliczyć precyzyjną automatykę ekspozycji i balansu bieli oraz dość wysokie nasycenie obrazów przy ustawieniach standardowych.

Wady wynikają głównie z pozycjonowania testowanego aparatu nieco poniżej H1, który zastąpiły dwa nowe modele - niższy H2 i wyższy H5. Mniejszy wyświetlacz czy też dość delikatna obudowa i nieco trzeszczące pod palcem przyciski funkcyjne są bez wątpienia kompromisem wymuszonym przez olbrzymie zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt przy konieczności zachowania konkurencyjnej ceny. Co do jakości obrazu zastrzeżenia można mieć w zasadzie tylko do zdjęć rejestrowanych przy czułości przekraczającej ISO 400, choć, jak już wspomnieliśmy na poprzedniej stronie, niekiedy lepiej jest mieć w zanadrzu możliwość zastosowania np. ISO 1000 (licząc się z nieco słabszą jakością) niż jej po prostu nie mieć.

Podsumowując, Sony DSC-H2 to średnio-zaawansowany kompakt charakteryzujący się przyjemnym systemem obsługi z bardzo dobrą pracą automatyki ekspozycji i balansu bieli oraz satysfakcjonującą jakością obrazu. To aparat, który z pewnością warto polecić miłośnikom ponadprzeciętnego zbliżenia optycznego. Według standardów DIWA testowany Cyber-shot uzyskał w kategorii "kompakt zaawansowany" ocenę bardzo dobrą.

aparat uzyskał wynik 75% wg kryteriów DIWA

Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknij

Tradycyjnie zapraszamy do analizy zdjęć przykładowych zamieszczonych na następnej stronie.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)