Właściwości fizyczne

Przetestowaliśmy w naszej redakcji najnowszy topowy kompakt Nikona. Aparat COOLPIX 8700 uzyskał bardzo wysokie noty. Zapraszamy do przeczytania testu.

Autor: mmi

6 Kwiecień 2004
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Właściwości fizyczne

Optyka

wysuwany obiektyw ma imponujący zakres

Coolpix 8700 podobnie jak swój poprzednik wyposażony został obiektyw o ogniskowej 8,9-71,2mm, co stanowi ekwiwalent 35-280mm dla obiektywu aparatu małoobrazkowego. Trzeba przyznać, iż tak duży zakres zoomu jest niezmiernie wygodny. Szkoda tylko, iż Nikon nie poszedł śladami konkurencji i nie zdecydował się na udostępnienie użytkownikowi szerokokątnych ujęć (wszakże Sony F828, Minolta A2, Canon Pro1 czy Olympus C-8080 posiadają obiektywy z najkrótszą ogniskową odpowiadającą 28mm dla małego obrazka).

możliwość tak dużego zbliżenia optycznego w wielu sytuacjach jest nieoceniona

Jasność obiektywu również nie wypada zachwycająco na tle konkurencji. Maksymalny otwór przysłony dla szerokiego kąta to f/2,8 i spada przy tele do f/4,2. Są to wartości w zupełności wystarczające w większości sytuacji zdjęciowych, jednak tu również należy odnotować, iż w wyżej wymienionych konkurentach testowanego Nikona jasność szkieł oscyluje w wartościach f/2,0-3,5.

Konstrukcja optyki składa się z 14 soczewek w 10 grupach i zawiera 2 soczewki ED (extra-low dispersion) odpowiadające za zminimalizowanie aberracji. Tu należą się wyraźne pochwały za bardzo niski (w tej klasie sprzętu) poziom aberracji chromatycznej. Winietowanie co prawda jest zauważalne w przypadku ujęć szerokokątnych przy maksymalnym otworze przysłony (f/2,8) jednak już od wartości f/4,5 zanika do akceptowalnego poziomu. Zauważalny jest również błąd dystorsji. W dalszej części testu przedstawimy obrazujące ją przykłady.

Zmiana ogniskowej odbywa się za pomocą dźwigni zoom, która uruchamia elektryczny mechanizm. Nie jest to może rozwiązanie archaiczne (podobnie rzecz ma się choćby w nowym Olympusie C-8080 czy Fuji S7000), jednak warto zwrócić uwagę, iż w niektórych nowych konstrukcjach konkurencji (Sony F828, Minolta A2) zmiana ogniskowej odbywa się już za pomocą ręcznego pierścienia.

elektryczne sterowanie ogniskową

Wygoda takiego rozwiązania jest sprawą dyskusyjną natomiast my skupimy się na precyzji. Cały zakres ogniskowy "przechodzimy" w około 30 skokach, co jest wynikiem dobrym, gwarantującym dużą płynność kadrowania. Dodatkowo aparat oferuje 2 prędkości zmiany ogniskowej: szybki oraz wolniejszy, który zdaniem producenta jest bardziej precyzyjny chociaż w czasie testu nie zauważyliśmy znaczącej różnicy pomiędzy tymi ustawieniami.

Możliwości celownicze oraz wyświetlacze

Coolpix 8700 umożliwia kadrowanie obrazu za pomocą 1.8 calowego obrotowego monitora lub elektronicznego wizjera (EVF). Ten pierwszy o rozdzielczości 134,000 punktów pokrywa 97% powierzchni rejestrowanego obrazu. Dzięki obrotowym właściwościom umożliwia fotografowanie z wyjątkowo trudnych perspektyw. Ponadto warto zwrócić uwagę na możliwą korektę jego jasności w skali +/-2 i barwy +/-5. Ten drugi z przekątną 0.44 cala i rozdzielczości 235,000 punktów gwarantuje wysoką jakość podglądu. Możliwa jest także korekta dioptryczna w zakresie od ?4 do +1.

zakres regulacji położenia monitora jest bardzo duży

Niestety Coolpix 8700 nie posiada automatycznego przełączania pomiędzy ekranami. Na szczęście przełącznik monitora (SEL) jest dobrze usytuowany.

wizjer z przyciskiem wyboru wyświetlacza

Informacje przekazywane na wyświetlaczach są jednakowe. Po prawej stronie monitorów użytkownik otrzymuje podstawowe informacje o trybie pracy lampy błyskowej, zastosowanym balansie bieli czy czułości, wprowadzonej korekcie obrazu i oczywiście o jakości wykonywanej fotografii (rozdzielczość i format). W centrum kadru znajduje się 5 czujników AF z aktywnym podświetlanym na kolor czerwony (za co duży plus). Uzupełnieniem informacji o ekspozycji jest (w trybach P/A/S) możliwość wyświetlenia "żywego" histogramu obrazującego rozkład naświetlenia, który w trybie manualnym zastąpiony zostaje poziomą drabinką prześwietlenia/niedoświetlenia. Ciekawostką jest opcja wyświetlania linii pomocniczych mających za zadanie ułatwienie poprawnego kadrowania - rozwiązanie konsekwentnie stosowane przez Nikona i często bardzo użyteczne.

informacje na wyświetlaczu

Użytkownik może również posiłkować się roboczym wyświetlaczem umieszczonym na górze aparatu. Tu także zadbano o to by fotografujący posiadał wszelkie informacje o aktualnych nastawach (począwszy od stanu baterii czy parametrów naświetlania, poprzez pomiar ekspozycji, ekwiwalenty czułości, tryby pracy, a na wielkościach i formatach plików skończywszy).

roboczy wyświetlacz LCD

Lampa błyskowa

Coolpix 8700 posiada wbudowana lampę błyskową typu "pop-up". Może być ona podnoszona automatycznie, po wciśnięciu do połowy spustu migawki lub po uprzednim zdefiniowaniu w menu albo ręcznie, za pomocą przycisku funkcyjnego.

z prawej strony widać reflektor wspomagający autofokus

Oferuje ona błysk w zakresie 0.5-4.1 metra dla ujęć szerokokątnych, oraz 0.5-2.7 dla tele. Dostępne tryby pracy obejmują:

  • błysk automatyczny
  • wyłączony
  • wymuszony - dopełniający
  • nocny - zsynchronizowany z długimi czasami naświetleń
  • redukujący efekt czerwonych oczu.

Możliwa jest również korekta błysku, która obejmuje skalę +/-2EV ze skokiem 0.3EV.

Aparat wyposażony został w gorącą stopkę akcesoriów, która umożliwia podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej (mamy do wyboru modele: SB-600, SB-800, 30, 28, 28DX, 26, 25 czy 22s) a bardziej wyrobieni użytkownicy z pewnością docenią możliwość współpracy lampy zewnętrznej z lampą wbudowaną. Kontrola ich współdziałania obejmuje:

  • błysk lampy zewnętrznej, która jeśli jednak zostanie wyłączona, zastąpiona będzie lampą wbudowaną
  • błysk emitowany z obydwu lamp
  • zablokowanie lampy wbudowanej (wyłączenie błysku)

Zasilanie

Dołączony w zestawie Li-Ion akumulator EN-EL1 o pojemności 680mAh i gwarantuje wykonanie około 210 zdjęć z błyskiem. Jest to wynik dość przeciętny, jednak na uwagę zasługuje bardzo szybki czas jego ponownego naładowania. Zaledwie 2 godziny, to już wynik bardzo dobry.

Olbrzymim atutem są również alternatywne źródła zasilania. Model 8700 umożliwia zastosowanie bardzo popularnej 6V fotograficznej baterii 2CR5, stosowanej w bardziej zaawansowanych lustrzankach negatywowych. Jak podaje producent, ten sposób zasilania jest równie popularny (z uwagi na dużą dostępność w specjalistycznych sklepach foto) jak i wydajny (umożliwia wykonanie ok. 240 zdjęć). Jeśli to jeszcze za mało, Nikon proponuje opcjonalny pionowy spust migawki MB-5700 (wyposażony w dźwignię zoom), który umożliwia zasilanie aparatu sześcioma bateriami/akumulatorami typu "paluszek" (AA).

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj