Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Aparat Canon PowerShot S200 został wyposażony w obiektyw o zakresie ogniskowych 24–120 mm i jasności f/2,0 – f/5,9. Na budowę optyczną tego szkła składa się 7 elementów ułożonych w 6 grupach (w tym 1 dwustronny element asferyczny, 1 dwustronny element asferyczny UA i 1 jednostronny element asferyczny). Obiektyw cechuje się bardzo dobrą jasnością na najszerszym kącie, jednak ze zmianą ogniskowej szybko ciemnieje (w połowie zakresu f/4,5), aby osiągnąć na końcu bardzo przeciętne f/5,9.
Rozmycie
Wartość BxU dostarczana przez DxO Analyzer opisuje jak ostry dla ludzkiego oka jest obraz planu fotograficznego. Bierze ona pod uwagę nie tylko ostrość obiektywu ale także jakość sensora i procesy obróbki obrazu w aparacie. Skala BxU jest dość prosta: 0 oznacza drastyczne przejście pomiędzy czernią i bielą, co w kryteriach obrazu jest zbyt ostre. 1 oznacza idealny obraz. Gdy rozmycie staje się bardziej widoczne, jego rozmiar określamy w pikselach. Ponieważ jednak liczba pikseli znajdująca się na określonym obszarze jest związana z rozdzielczością sensora i jego rozmiarem, skala BxU nie może być używana do porównywania aparatów z różną specyfikacją matrycy. Dlatego wartości BxU są także określane na odbitkach o rozmiarze 20x30 cm. Dane są porównywane z uwzględnieniem wielkości matrycy i jej rozdzielczości:
Wartości dla matrycy:
poniżej 0.5 - obraz zbyt ostry
0.5-1.5 - obraz ostry
1.5-2.5 - delikatne rozmycie
2.5-3.5 - rozmycie widoczne
3.5-4.5 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 4.5 - rozmycie nie do przyjęcia
Wartości dla odbitki 20x30 cm:
poniżej 10 - obraz zbyt ostry
10-20 - obraz ostry
20-30 - delikatne rozmycie
30-40 - rozmycie widoczne
40-50 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 50 - rozmycie nie do przyjęcia
Aberracja chromatyczna
Problem aberracji chromatycznej w Canonie PowerShot S200 w zasadzie nie występuje. Wada może być nieco widoczna tylko w narożnikach kadru na “pełnej dziurze”. Im wyższą wartość przysłony wybierzemy, tym problem będzie mniej widoczny.
Winietowanie
Fotografując Canonem PowerShot S200 nie powinniśmy martwić się winietowaniem. Wada ta jest dobrze korygowana i nawet na przysłonie f/2,0 nie przekracza 28%. Przy stopniowym domykaniu obiektywu wartość ta tylko maleje. Jej wpływ na zdjęcie przy każdej przysłonie będzie zatem praktycznie niezauważalny.
Dystorsja
Aparat ma wyraźną dystorsję beczkowatą na szerokim kącie. Da się ją zauważyć nawet gołym okiem przeglądając zdjęcia na ekranie LCD. Wraz ze wzrostem ogniskowej obiektywu wada ta stopniowo się zmniejsza.
Stabilizacja
Canon PowerShot S200 został wyposażony w system 5-osiowej stabilizacji optycznej, który dobrze spełnia swoją rolę. Nasze pomiary wykazały, że pozwala ona na wydłużenie czasu ekspozycji o równe 2 EV. Możemy to uznać za bardzo dobry wynik w tej klasie sprzętu.
Odblaski
Fotografując małym Canonem nie musimy się martwić o odblaski. Fotografowanie pod ostre świadło nie przysparza problemów. Nie zaobserwowaliśmy dużego spadku kontrastu czy kłopotów z pojawiającymi się flarami.
Podsumowanie
Obiektyw, w który został wyposażony aparat Canon PowerShot S200 ma bardzo uniwersalny ekwiwalent ogniskowej 24-120 mm. Sprawdzi się zatem w większości sytuacji zdjęciowych. Bardzo podoba nam się jego jasność na najszerszym kącie wynosząca przyzwoite f/2,0. Niestety to co dobre szybko się kończy i wraz ze wzrostem ogniskowej obiektyw szybko ciemnieje, by na wartości 120 mm osiągnąć kiepskie f/5,9. Aparat nie pozwala rejestrować zdjęć w formacie innym niż JPEG, więc wszystkie wady optyczne są dobrze korygowane (za wyjątkiem dystorsji). Jest ona dość wyraźna na najszerszym kącie. Na ochwałę zasługuje wydajna stabilizacja obrazu.
+ uniwersalny zakres ogniskowych
+ praca pod ostre światło
+ bardzo dobra stabilizacja obrazu
+ znikome winietowanie i aberracja chromatyczna
- zauważalna dystorsja na szerokim kącie
- szybko “ciemniejący” obiektyw