Podsumowanie

Kompaktowy aparat cyfrowy Casio QV-R40 zaprezentowany po raz pierwszy w lipcu 2003 roku. W sklepach pojawił się już po wakacjach, ale i tak cieszył się zasłużonym zainteresowaniem użytkowników. Bardzo mały, niezwykle poręczny i funkcjonalny, szybki i co najważniejsze dość tani. Zapraszamy do zapoznania się z naszym testem.

Autor: Tomasz Gutkowski

23 Luty 2004
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

7. PODSUMOWANIE

Casio QV-R40 należy do silnie obstawionej grupy 4 Megapiskele, 3-krotny zoom optyczny. Na pewno są na rynku aparaty o większych możliwościach, ale ze świecą szukać modelu równie szybkiego i sprawnego. Pierwszy atut to bardzo prosta obsługa - możemy zdać się na automatykę aparatu, skorzystać z jednego z 21 programów tematycznych lub pobawić się bardziej zaawansowanymi ustawieniami jak choćby tryb pomiaru światła czy korekta parametrów obrazu. W żadnym momencie obsługa nie odstraszy nas poziomem skomplikowania.

O szybkości pracy wspominaliśmy już wielokrotnie, ale w podsumowaniu nie wypada ominąć tego aspektu. Czas startowy, szybkość operacyjna, reakcja przycisków, szybkość nawigacji po menu, czas reakcji migawki to niewątpliwe atuty. Polecamy więc ten model osobom, które robią często (amatorsko) zdjęcia sportowe lub biegają z aparatem za swoimi pociechami. Tak samo powinien zainteresować osoby lubiące eksperymenty fotograficzne i z zamiłowaniem do "swobodnego pstrykania". Gdyby były jeszcze manualne nastawy ekspozycji...

Super-kompaktowe rozmiary i dobrze zaprojektowana obudowa pozwalają na zabieranie aparatu dosłownie wszędzie bez specjalnego absorbowania naszej uwagi. Nie bez znaczenia jest to, że skorupa wykonana jest z aluminium co minimalizuje ryzyko uszkodzenia elektroniki nawet przy intensywnym używaniu. Słowem, QV-R40 to bardzo poręczne narzędzie, które swoją wielofunkcyjnością przypomina nieco telefon komórkowy (by wspomnieć alarm, zegar światowy czy tworzenie albumów HTML).

Jakość obrazu jest dobra, ziarnistość umiarkowana, kolory reprodukowane wiernie. Szczegółowy test wykazał pewne wady, ale w "domowym" zastosowaniu nie będą one uciążliwe (a może nawet niezauważalne?). Za nieduże pieniądze dostajemy więc urządzenie o bardzo dobrej rozdzielczości, dobrej optyce i przebogatej liście funkcji fotograficznych (i nie tylko). Właśnie stosunek ceny do możliwości jest tu decydujący dla końcowej oceny. Od nas pełna i zasłużona "czwórka"!

Test wykonano zgodnie z wymogami organizacji DIWA.

Ocena Casio QV-R40 to "4" na skali 6-punktowej (gdzie "6" to wybitny).

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
36
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57