Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Kompaktowy aparat cyfrowy Casio QV-R40 zaprezentowany po raz pierwszy w lipcu 2003 roku. W sklepach pojawił się już po wakacjach, ale i tak cieszył się zasłużonym zainteresowaniem użytkowników. Jako następca modelu QV-R4 posiada taki sam sensor CCD 4.13 Megapikseli oraz podobny obiektyw Pentax o 3-krotnym zbliżeniu (odpowiednik ogniskowej 39-117mm) z przyzwoitym światłem F2.8 dla szerokiego kąta i F4.9 dla maksymalnego zbliżenia.
Dwie cechy zwracają uwagę już przy pierwszym kontakcie z aparatem. Pierwsza kompaktowa obudowa - kieszonkowe rozmiary, zaokrąglone krawędzie i brak wystających elementów dają uzasadnione poczucie, że R40 można nosić zawsze przy sobie. Druga to szybkość - czas startowy, zmiana ogniskowej, tempo w jakim aparat zapisuje pliki i je odtwarza to właściwości wyróżniające R40 pośród innych modeli z tej klasy.
Inne mocne punkty to: stała gotowość do rejestracji i szybkie przejście między trybami rejestracji / odtwarzania; wbudowana pamięć 10MB oraz gniazdo kart Secure Digital; zasilanie 2 bateriami "AA" (akumulatory NiMH 2100 mAh i ładowarka w zestawie!); nastawy manualne ekspozycji i bardzo długa lista programów tematycznych (BESTSHOT); korekta ekspozycji i podstawowych parametrów obrazu; 3 tryby pomiaru światła i 5-punktowy pomiar ostrości.
Choć nie jest to aparat bez wad, co wykażemy w dalszych częściach tego testu, to przy zastosowaniu głównego kryterium, stosunku ceny do możliwości, można mu je wybaczyć. Sugerowana cena sprzedaży za Oceanem wynosi 300 dolarów. W Polsce można go kupić za 1600 złotych, a zdarzają się też lepsze oferty.
Test podzieliliśmy na następujące części:
Casio QV-R40 - specyfikacja techniczna