Nikon 1 V3 - test

Nikon 1 V3 to najbardziej zaawansowany reprezentant tej linii aparatów. Został zbudowany wokół nowej matrycy, kóra współpracuje z procesorem Expeed 4A, dzięki czemu aparat ma być wyjątkowo szybki. Zobaczcie jak poradził sobie w naszym teście.

Autor: Patryk Wiśniewski

16 Maj 2014
Artykuł na: 29-37 minut


9. Podsumowanie

      Trudno jest osądzić jednoznacznie Nikona 1 V3. Podobny dylemat mamy praktycznie z każdym bezlusterkowcem tego producenta. Aparat zgodnie z zapowiedziami jest niezwykle szybki. Ma świetny autofokus, wyjątkowy tryb seryjny oraz możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie. Otwartym pozostaje pytanie, czy te cechy uzasadniają wydatek rzędu 3,5 tysiąca złotych.



 

      Producent poprawił wzornictwo aparatu. Nieduży korpus o prostej formie wzbudził naszą sympatię już w momencie wyciągania go z pudełka. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Nikon 1 V3 to solidna i zwarta konstrukcja, której można zarzucić tylko brak uszczelnień. Szkoda, że ich zabrakło, ponieważ byłaby to kolejna cecha wyróżniająca okręt flagowy sytemu 1 na tle konkurencji.



      Wielkie brawa należą się producentowi za system automatycznego ustawiania ostrości, który działa po prostu świetnie. Jest niezwykle szybki, celny i cichy. Sprawia to, że Nikon 1 V3 może być idealnym aparatem do fotografii ulicznej. Jeżeli uruchomimy jeszcze tryb cichy, to V3 fotografuje absolutnie bezdźwiękowo.



      Bezlusterkowca japońskiego producenta możemy także pochwalić za wybitny tryb seryjny. Pod tym względem aparaty systemu Nikon 1 dystansują konkurencję. Oprócz wybitnego trybu seryjnego mogą się także pochwalić kręceniem filmów w zwolnionym tempie. Te dwie cechy oraz autofokus wyróżniają V3 na tle konkurencji.



      Oczywiście można tu jeszcze wymienić dobry i przewidywalny pomiar światła, poszerzenie trybów ekspozycji, wbudowanie Wi-Fi, nawet jeżeli oferuje przeciętne możliwości, to jednak jest to krok naprzód. Niewielka lampa błyskowa również cieszy, zwłaszcza, że do aparatu systemu 1 nie podepniemy lampy na standardowej gorącej stopce.



      Największym problemem w przypadku aparatów systemu Nikon 1 jest niewielka matryca. Z wyjątkiem trybu seryjnego i filmowania w zwolnionym tempie, wszystkie wyżej wymienione cechy znajdziemy w produktach konkurentów, które jednak oferują większy sensor. Co za tym idzie, osiągniemy dzięki temu przyjemniejszą dla ludzkiego oka plastykę obrazu, płytszą głębię ostrości oraz zdecydowanie lepsze osiągi na wysokich czułościach. W tym ostatnim punkcie Nikonowi V3 bliżej do zaawansowanych kompaktów, które jednak w podobnej cenie oferują już obiektyw, a nie tylko samo body.



      Nikon 1 V3 to aparat, który możemy polecić wszystkim, dla których kluczową cechą są szybkie zdjęcia seryjne. W przypadku tej propozycji jest to cecha unikatowa, której nie znajdziemy u najbliższych konkurentów. Pozostałe cechy nie wyróżniają Nikona na tle konkurencji, więc przed wydaniem ponad 4000 złotych (mowa tu o zestawie z obiektywem), warto "rzucić okiem" na propozycje konkurentów.



      + nieduże rozmiary

 

      + jakość wykonania

 

      + tradycyjne tarcze trybów i zmiany parametrów ekspozycji

 

      + włącznik wokół spustu migawki

 

      + dobra ergonomia

 

      + menu podręczne

 

      + dotykowy ekran

 

      + bardzo dobrej jakości ekran LCD

 

      + nowa matryca

 

      + wbudowana lampa błyskowa

 

      + Wi-Fi

 

      + wydajna bateria

 

      + wygodne menu główne

 

      + szybkie zdjęcia seryjne

 

      + szybki pomiar ostrości

 

      + pomiar światła

 

      + filmy full HD

 

      + filmy w zwolnionym tempie

 

      + tryb kreatywny

 

      + niski poziom szumów do ISO 800

 

      + dobra reprodukcja szczegółów do ISO 800

 

      + przyzwoity zakres dynamiczny

 

      + przyzwoity zakres tonalny

 

      + niski poziom szumów do ISO 800



      - brak wbudowanego wizjera elektronicznego

 

      - brak alarmu prześwietleń

 

      - osiągi na wysokich czułościach wyraźnie odstające od najbliższej konkurencji

 

      - reprodukcja kolorów w świetle żarowym




Nikon 1 V3 uzyskał w swojej klasie 61%

 

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły