Nikon 1 V3 - test

Nikon 1 V3 to najbardziej zaawansowany reprezentant tej linii aparatów. Został zbudowany wokół nowej matrycy, kóra współpracuje z procesorem Expeed 4A, dzięki czemu aparat ma być wyjątkowo szybki. Zobaczcie jak poradził sobie w naszym teście.

Autor: Patryk Wiśniewski

16 Maj 2014
Artykuł na: 29-37 minut


6. Fotografowanie

Szybkość działania

      W kwestii szybkości działania nowy Nikon radzi sobie bardzo dobrze. Nie jest aparat, który uruchamia się błyskawicznie, nowy obiektyw kitowy musi się wysunąć w pełni co wyraźnie spowalnia V3. Pierwsze zdjęcie wykonamy w około 2,5 sekundy od włączenia. Równie szybko aparat przechodzi do trybu odtwarzania, bez problemu radzi sobie też z przewijaniem zdjęć.



Zdjęcia seryjne

      Nikon 1 V3 jest w stanie wykonać do 60 kl/s, co jest świetnym wynikiem. Do wyboru mamy także 30 kl/s, 20 kl/s i 10 kl/s. Pierwsza opcja jest wykonywana przez 0,5 sekundy, po czym bufor się zapycha po wykonaniu około 40 zdjęć. Można się domyślić, że następna seria może trwać trochę ponad 1 sekundy, a ostatnia około 3 sekundy. Są to naprawdę bardzo dobre wyniki jak na aparat tej klasy, a jeżeli dodamy, że wszystkie serie możemy wykonywać w RAW-ach mamy do czynienia z wynikami rewelacyjnymi.



Pomiar ostrości

      System autofokusa w V3 nie odstaje od najszybszych aparatów w swojej klasie. Aparat bardzo dobrze radzi sobie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych dzięki silnej diodzie wspomagającej. Ustawianie ostrości rzadko przekracza 0,15 sekundy, a przebieg całej skali zajmuje około 0,2s. Nikon V3 pod tym względem na pewno nie ma się czego wstydzić na tle konkurencji. Jego system autofokusa plasuje się w ścisłej czołówce wśród bezlusterkowców takich jak Lumix GH4 czy OM-D E-M10. Przynajmniej jeśli rozmawiamy o trybie pojedynczym. W momencie, w którym przełączamy aparat w tryb seryjny już tak dobrze nie jest. Autofokus Nikona gubi się i nie nadąża za szybkimi obiektami znajdującymi się w kadrze.



Pomiar światła

      Aparat oferuje tradycyjne tryby pomiaru światła, czyli punktowy, centralnie ważony oraz matrycowy. W trakcie testu korzystaliśmy głównie z pomiaru matrycowego, który radził sobie bez większych problemów nawet z kontrastowymi scenami. W V3 pomiar zachowuje się podobnie do lustrzanek Nikona, czyli stara się nie przepalić świateł.



10/2500 s, f/3.5, ISO 800, ogniskowa: 27 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)


Tryby ekspozycji

      Nikon 1 V3 oprócz tradycyjnego zestawu PASM oferuje także tryb

Uchwycenie najlepszego momentu,Ruchome zdjęcie,

      Scenerie, filmowanie oraz tryby kreatywny i automatyczny. W przypadku trybu ruchome zdjęcie aparat zapisuje pojedynczą klatkę oraz krótki film w slow-motion, który możemy uruchomić w aparacie z wybranym motywem dźwiękowym. Uchwycenie najlepszego momentu to seria kilkunastu zdjęć spośród, których aparat wybiera najlepsze.



      Tryb kreatywny umożliwia nam naniesienie efektu kolorystycznego, którego nasyceniem sterujemy przy pomocy tarczy nawigatora lub wybierając dotykowo na ekranie.



 

      Poniżej efekty trybu

Ruchome zdjęcie,

      warto jednak dodać, że w aparacie plik jest odtwarzany z dźwiękiem. Niestety nie mamy możliwości zgrania go w pełni na dysk naszego komputera.



Film

      Flagowy bezlusterkowiec Nikona potrafi oczywiście filmować w rozdzielczości Full HD. W trakcie filmowania rejestruje dźwięk stereo dzięki mikrofonom umieszczonym na górnej ściance. Efekt jest odczuwalny co zasługuje na pochwałę. Filmować możemy używając dedykowanego trybu filmowania lub po prostu wciskając klawisz

REC.

 

      Oprócz tradycyjnych opcji filmowych możemy także nakręcić film w zwolnionym tempie. Do wyboru są trzy opcje 120 kl/s, 400 kl/s i 1200 kl/s. W obu przypadkach do nakręcenia filmu będziemy potrzebowali dużej ilości światła. Poniżej prezentujemy przykładowy film.




Podsumowanie

      Podobnie jak jego poprzednik V3 najlepiej radzi sobie ze zdjęciami seryjnymi oraz z ustawianiem ostrości. Pod tym względem aparaty serii Nikon 1 wybijają się zdecydowanie ponad przeciętną na tle konkurencji. Pozostałe funkcje czysto fotograficzne stoją na dobrym poziomie i nie możemy na nie narzekać. Cieszy szybka praca aparatu oraz skuteczny pomiar światła. Producent zdecydował się na dodanie specyficznych filtrów artystycznych co również zapisujemy do plusów.



      + szybkie zdjęcia seryjne

 

      + szybki pomiar ostrości

 

      + pomiar światła

 

      + filmy full HD

 

      + filmy w zwolnionym tempie

 

      + tryb kreatywny



Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły