Nikon 1 V3 - test

Nikon 1 V3 to najbardziej zaawansowany reprezentant tej linii aparatów. Został zbudowany wokół nowej matrycy, kóra współpracuje z procesorem Expeed 4A, dzięki czemu aparat ma być wyjątkowo szybki. Zobaczcie jak poradził sobie w naszym teście.

Autor: Patryk Wiśniewski

16 Maj 2014
Artykuł na: 29-37 minut


4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor

      Nikon 1 V3 został oczywiście wyposażony w bagnet 1, który umożliwia podpięcie dedykowanych obiektywów oraz za pośrednictwem przejściówki

Nikon FT1

      obiektywów do systemu lustrzanek japońskiego producenta.



 

      Za obraz odpowiada także nowa matryca. Sensor 1-calowy o wymiarach 13,2 mm x 8,8 mm CMOS sensor został oznaczony symbolem CX. Ma rozdzielczość 18-megapikseli, a za jego obsługę odpowiada nowy procesor Expeed 4A. Dzięki temu V3 ma oferować rekordowo wydajny tryb seryjny - potrafi zarejestrować rekordowe 20 kl/s z autofokusem i 60 kl/s gdy tylko raz ustawimy ostrość.



Wizjer i monitor LCD
Nikon 1 V3

      został pozbawiony wizjera elektronicznego. Jeżeli chcemy korzystać z tego udogodnienia, to musimy niestety przygotwać się na dodatkowe koszta i dokupienie zewnętrznego wizjera.



 

      Od razu po wyjęciu aparatu z pudełka możemy kadrować na ekranie o przekątnej 3-cale i rozdzielczości 1-miliona punktów. Monitor w praktyce sprawdza się bardzo dobrze. Możemy na nim ocenić kontrast, nasycenie oraz ekspozycję bez najmniejszego problemu. Pewnym problemem może być praca w ostrym świetle, w takim przypadku możemy się posiłkować tym, że ekran jest ruchomy.



zmiana wyświetlanej informacji


Lampa błyskowa

      Nowa propozycja Nikona została wyposażona w lampę błyskową. Unosi się ona na mocowaniu sprężynowym po zwolnieniu blokady. Lampa jest na tyle wysoka, że nie mieliśmy problemów z cieniem rzucanym przez obiektyw.



 

      Oprócz tego do Nikona V3 możemy podpiąć zewnętrzną lampę błyskową. Niestety aparat oferuje swoje specyficzne mocowanie, które nie jest kompatybilne z systemem lustrzankowym.



Zasilanie i pamięć

      W gripie ukryto baterię, która ponownie jest nową konstrukcją. Akumulator Nikon EN-EL20a ma pojemność 1110mAh. Możemy go ładować poprzez gniazdo USB oraz ładowarkę, która jest w zestawie handlowym.



 

      Ładowanie akumulatora trwa standardowe 2,5h, a na jednym ładowaniu bez trudu zrobiliśmy ponad 250 zdjęć i nakręciliśmy 15 krótkich filmów.



Złącza

      Aparat został wyposażony w złącza USB/AV, miniHDMI oraz złącze mikrofonu. Wejścia na zewnętrzny mikrofon znajduje się z lewej strony korpusu. Z prawej pod sztywną plastikową klapką, znajdują się złącza USB/AV, miniHDMI oraz złącza kart pamięci miniSD.




Wi-Fi

      Najnowszy bezlusterkowiec Nikona oferuje swoim użytkownikom łączność bezprzewodową Wi-Fi. Dzięki temu możemy na naszym urządzeniu moblinym przeglądać zdjęć znajdujące się na naszym V3, pobierać je, a także wykonywać zdalnie kolejne.



 

      Niestety aplikacja jest bardzo uproszczona, nie możemy zmieniać parametrów ekspozycji, na ekranie widzimy tylko jaki został dobrany czas ekspozycji oraz przysłona. Co ciekawe po sparowaniu Nikon wyświetla na ekranie tylko komunikat, o połączeniu. Wi-Fi w flagowym bezlusterkowcu powinno oferować zdecydowanie więcej.



Podsumowanie

      Nikon 1 V3 pod względem budowy to kolejna ewolucja w tym systemie. Wszystkie zmiany, które w nim zaszły można było przewidzieć. Zmieniono matrycę oraz procesor obróbki obrazu, poprawiono jakość ekranu LCD. Szkoda, że producent ponownie zmienił baterię oraz zrezygnował z wizjera.




      + bardzo dobrej jakości ekran LCD

 

      + nowa matryca

 

      + wbudowana lampa błyskowa

 

      + Wi-Fi

 

      + wydajna bateria



      - brak wbudowanego wizjera elektronicznego

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły