Sony DEV-50 - test

Sony DEV-50 to cyfrowa lornetka. Za jej pomocą można prowadzić obserwacje, nagrywać filmy i robić zdjęcia. Sprawdziliśmy jak DEV-50 radzi sobie w praktyce i jaką jakość obrazu może zaoferować swoim użytkownikom. Zapraszamy do lektury.

Autor: Michal Grzegorczyk

8 Sierpień 2013
Artykuł na: 17-22 minuty

Fotografowanie

Sony DEV-50 najlepiej używać na domyślnych ustawieniach, czyli w trybie Auto, w którym dolny przycisk odpowiada za przełącznik AF/MF, a pokrętło za manualne ostrzenie (można łatwo ustawić ostrość na nieskończoność). Teoretycznie w menu można ustawić ręczne ustalanie balansu bieli, korektę ekspozycji, przysłonę, czas otwarcia migawki i kilka innych parametrów, ale ich zmiana nie jest później wygodna. Tym bardziej, że tryb automatyczny działa dobrze i tylko w kilku przypadkach potrzebna była korekta ekspozycji. Spust migawki działa sprawnie, bez odczuwalnych opóźnień. Po zrobieniu zdjęcia w największej rozdzielczości lornetka przez 2 sekundy zapisuje je na kartę pamięci.

Jakość zdjęć

Fotopolis jest magazynem fotograficznym, nic więc dziwnego, że najbardziej interesowała nas jakość zdjęć, jakie rejestruje cyfrowa lornetka Sony DEV-50. Niestety, nie jest dobrze. 20-megapikselowa matryca o rozmiarze 1/3,91 cala praktycznie nie jest w stanie zarejestrować obrazów o jakości wystarczającej do reprodukcji. O ile 20-megapikselowe zdjęcie prezentowane w całości na monitorze sprawiają przyzwoite wrażenie, o tyle powiększenie obrazu do 100% pokazuje potężną kompresję i artefakty formatu JPEG.

wycinek 100%

Poniżej prezentujemy wycinki 1:1 zdjęć naszej redakcyjnej "scenki". Zostały zrobione w trybie automatycznym, ze statywu przy wyłączonej stabilizacji obrazu i włączonym samowyzwalaczu. Kolejne wycinki pochodzą ze zdjęć zrobionych na szerokim kącie, z maksymalnym zoomem optycznym i w 1/3 zakresu zoomu cyfrowego.

najkrótsza ogniskowa
okolice najdłuższej ogniskowej
zoom cyfrowy w 1/3 zakresu

Jeśli chodzi o jakość zdjęć Sony DEV-50 nie wytrzymuje konkurencji z aparatami o większych matrycach, nawet jeśli są to w sumie niewielkie sensory rozmiaru 1/2,5 cala znane z kompaktów. Obrazy jakie rejestruje DEV-50 można traktować tylko jako prostą dokumentację. Szczególnie fatalnie wygląda zoom cyfrowy, którego w trybie fotografowania najzwyczajniej w ogóle nie można wyłączyć.

Filmowanie

Mniejsza matryca (a właściwie dwie matryce) daje lepsze efekty podczas filmowania. Również w tym przypadku nie należy jednak oczekiwać znakomitej jakości. Udostępniamy trzy filmy w formacie AVCHD nagrane lornetą DEV-50: film 1, film 2, film 3.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły