Sony DEV-50 - test

Sony DEV-50 to cyfrowa lornetka. Za jej pomocą można prowadzić obserwacje, nagrywać filmy i robić zdjęcia. Sprawdziliśmy jak DEV-50 radzi sobie w praktyce i jaką jakość obrazu może zaoferować swoim użytkownikom. Zapraszamy do lektury.

Autor: Michal Grzegorczyk

8 Sierpień 2013
Artykuł na: 17-22 minuty

Fotografowanie

Sony DEV-50 najlepiej używać na domyślnych ustawieniach, czyli w trybie Auto, w którym dolny przycisk odpowiada za przełącznik AF/MF, a pokrętło za manualne ostrzenie (można łatwo ustawić ostrość na nieskończoność). Teoretycznie w menu można ustawić ręczne ustalanie balansu bieli, korektę ekspozycji, przysłonę, czas otwarcia migawki i kilka innych parametrów, ale ich zmiana nie jest później wygodna. Tym bardziej, że tryb automatyczny działa dobrze i tylko w kilku przypadkach potrzebna była korekta ekspozycji. Spust migawki działa sprawnie, bez odczuwalnych opóźnień. Po zrobieniu zdjęcia w największej rozdzielczości lornetka przez 2 sekundy zapisuje je na kartę pamięci.

Jakość zdjęć

Fotopolis jest magazynem fotograficznym, nic więc dziwnego, że najbardziej interesowała nas jakość zdjęć, jakie rejestruje cyfrowa lornetka Sony DEV-50. Niestety, nie jest dobrze. 20-megapikselowa matryca o rozmiarze 1/3,91 cala praktycznie nie jest w stanie zarejestrować obrazów o jakości wystarczającej do reprodukcji. O ile 20-megapikselowe zdjęcie prezentowane w całości na monitorze sprawiają przyzwoite wrażenie, o tyle powiększenie obrazu do 100% pokazuje potężną kompresję i artefakty formatu JPEG.

wycinek 100%

Poniżej prezentujemy wycinki 1:1 zdjęć naszej redakcyjnej "scenki". Zostały zrobione w trybie automatycznym, ze statywu przy wyłączonej stabilizacji obrazu i włączonym samowyzwalaczu. Kolejne wycinki pochodzą ze zdjęć zrobionych na szerokim kącie, z maksymalnym zoomem optycznym i w 1/3 zakresu zoomu cyfrowego.

najkrótsza ogniskowa
okolice najdłuższej ogniskowej
zoom cyfrowy w 1/3 zakresu

Jeśli chodzi o jakość zdjęć Sony DEV-50 nie wytrzymuje konkurencji z aparatami o większych matrycach, nawet jeśli są to w sumie niewielkie sensory rozmiaru 1/2,5 cala znane z kompaktów. Obrazy jakie rejestruje DEV-50 można traktować tylko jako prostą dokumentację. Szczególnie fatalnie wygląda zoom cyfrowy, którego w trybie fotografowania najzwyczajniej w ogóle nie można wyłączyć.

Filmowanie

Mniejsza matryca (a właściwie dwie matryce) daje lepsze efekty podczas filmowania. Również w tym przypadku nie należy jednak oczekiwać znakomitej jakości. Udostępniamy trzy filmy w formacie AVCHD nagrane lornetą DEV-50: film 1, film 2, film 3.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły