Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Fujifim FinePix XP30
W porównaniu z poprzednikiem - XP10, który testowaliśmy w zeszłym roku FinePix XP30 trochę zmężniał i obrósł w nowe funkcje, takie jak np. GPS. Fujifilm zastosowało także szerokokątny obiektyw zaczynający się od ekwiwalentu 28 mm.
Budowa, ergonomia i obsługa
Fujifilm XP30 robi solidniejsze wrażenie niż XP10. Aparat nie może uchodzić za zabawkę, chociaż nadal jest dostępny w kilku jaskrawych kolorach - pomarańczowym, niebieskim, zielonym i trzech stonowanych - czarnym, srebrnym i białym.
FinePIx XP30 nadal jest jedną z cieńszych i bardziej poręcznych propozycji wśród wodoodpornych kompaktów. Przy grubości 23,9 mm i masie 165 g trzyma się go dość wygodnie, mimo braku tworzywa antypoślizgowego na przedniej ściance i symbolicznego wycięcia na palec. Aparat wyposażono w smyczkę z ogranicznikiem, co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem szczególnie w otwartych zbiornikach wodnych.
Aparat zyskał także na odporności - XP30 jest wodoszczelny do głębokości 5 m, poza tym wytrzymuje upadki z 1,5 m czego nie omieszkaliśmy sprawdzić. Jest także odporny na kurz, piasek i ujemne temperatury do -10 stopni C.
Na górnej ściance znajduje się włącznik ON/OFF, spust migawki i suwak zooma. Spust migawki jest odpowiednio duży i działa z wyczuwalnym oporem.
Reszta elementów sterujących znajduje się z prawej strony wyświetlacza na tylnej ściance. Na górze umieszczono bezpośredni przycisk nagrywania filmów. Poniżej znajduje się nawigator, którego przyciski obsługują korektę ekspozycji, lampę błyskową, samowyzwalacz oraz tryb makro. Ponieważ nawigator wyczerpuje zestaw podstawowych funkcji przydatnych podczas fotografowania XP30 nie oferuje menu podręcznego.
Pod nawigatorem znajdziemy jeszcze dwa przyciski - odtwarzania zdjęć oraz zmiany wyświetlanej informacji.
Monitor
Fujifilm XP30 wyposażono w 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Obraz na nim wyświetlany pozwala na komfortowe fotografowanie nawet pod wodą.
Obiektyw
W modelu XP30 Fujifilm wreszcie zastosował szerokokątny obiektyw Fujinon 28-140 mm, f/3.9-4.9. W fotografii podwodnej i wakacyjnej szeroki kąt jest jak najbardziej pożądany - ułatwia wykonanie dynamicznych kadrów, krajobrazów i autoportretów. Obiektyw składa się z 13 soczewek w 11 grupach. Najlepsze osiągi uzyskujemy tradycyjnie na szerokim kącie gdzie XP30 nie ustępuje konkurencji. Na dłuższych ogniskowych i na krańcach kadru jakość obrazu wyraźnie spada.
Makro
Na plus możemy natomiast zaliczyć tryb makro, który umożliwia wykonanie ciekawych powiększeń o dużej skali odwzorowania. Jeśli już trafimy z ostrością możemy mieć pewność, że na zdjęciu znajdują się szczegóły, których nie dojrzymy gołym okiem (patrz zdjęcie poniżej).
Fotografowanie
Szybkość działania
Fujiffilm XP30 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po około 2,5 s od włączenia. Na przezoomowanie od szerokiego kąta do tele potrzebuje nieco ponad 1,5 s. Przejście do trybu odtwarzania trwa około 1 s. Mimo aktualizacji firmware do wersji 1.03, przewijanie zdjęć nadal trwa odczuwanie zbyt długo, trochę lepiej prezentuje się natomiast powiększanie zdjęć.
Pomiar ostrości
FinePix XP30 w dobrych warunkach oświetleniowych zazwyczaj mieści się w czasie 0,8 do 1,5 s. Na sprawne wykonanie zdjęcia potrzebujemy około 1 s co jest wynikiem raczej przeciętnym.
W trudniejszym oświetleniu aparat niestety nie wspomaga autofokusa diodą LED, co skutkuje długim czasem ostrzenia lub wyświetleniem czerwonej ramki. Co ciekawe nawet gdy włączymy diodę LED na stałe w menu podczas ostrzenia aparat ją gasi - może jest to element, który zostanie poprawiony w kolejnej wersji oprogramowania do XP30.
Zdjęcia seryjne
Zdjęcia seryjne jakie oferuje XP30 trudno nazwać seryjnymi. W maksymalnej rozdzielczości do dyspozycji mamy prędkość 0,8 kl/s przy czym XP30 wykonuje tylko 3 kadry. Zabrakło także jakiegoś trybu zdjęć seryjnych w ograniczonej rozdzielczości.
Pomiar światła
Podczas testu tradycyjnie korzystaliśmy z pomiaru matrycowego, który sprawuje się bardzo przyzwoicie dając poprawnie naświetlone zdjęcia.
Filmowanie
Fujifilm XP30 daje nam do dyspozycji filmowanie w jakości HD 720p z dźwiękiem mono (AVI Motion, JPEG). Podczas filmowania możemy korzystać z zooma, niestety XP30 rejestruje przy tym dźwięki obiektywu. Autofokus działa poprawnie na szerszych ogniskowych pod warunkiem, że nie zbliżymy się zbytnio do filmowanego przedmiotu.
GPS
Fujifilm XP30 został wyposażony w GPS, który koduje w EXIF-ie informacje o lokalizacji. W praktyce GPS sprawuje się bardzo dobrze - jak widać po slajdzie poniżej WG-1 dobrze oznaczył trasę spływu kajakowego. Zdarzyło mu się także przypisać zdjęcia do innego miejsca niż były wykonane. Ma to miejsce gdy aparat nie odświeży lokalizacji np. jeżeli schowamy go do kieszeni.
Jakość zdjęć
Szum
Jeżeli chodzi o szum to do ISO 200 możemy fotografować bez obaw o jakość zdjęć. ISO 400 możemy potraktować jako czułość graniczną. ISO 800 szumi już mocno, a o ISO 1600 lepiej zapomnieć podobnie jak ISO 3200.
Reprodukcja szczegółów
Fujifilm XP30 pod względem reprodukcji szczegółów nie powala na kolana. Nawet na najniższych czułościach ISO XP30 ustępuje konkurencji. Wraz z jej wzrostem jest tylko gorzej, a wprowadzenie maksymalnej czułości ISO 3200 całkowicie mija się z celem.
Reprodukcja kolorów
FinePix XP30 dobrze radzi sobie natomiast z reprodukcją kolorów, które prezentują się bardzo naturalnie.
Pod wodą
W tej części testu wybraliśmy się na basen. Na wstępie należy zaznaczyć, że XP30 pomyślnie przeszedł test wody. Działał bez zarzutu zarówno pod wodą jak i po kąpieli.
Jeżeli chodzi o prędkość ostrzenia pod wodą, to XP30 nie zachwyca. Aby wykonać 3 kadry na jednym nurkowaniu trzeba się trochę namęczyć.
W warunkach basenu krytego oświetlenie nie jest zbyt mocne, a gdy zanurzymy się w wodzie natężenie światła jeszcze bardziej spada. Aparaty mają tendencję do używania lampy błyskowej lub wysokich czułości ISO wraz ze stabilizacją obrazu. Nie inaczej było z Fujifilm XP30, który skorzystał z lampy błyskowej i czułości ISO 100.
Następnie wykonaliśmy kilka kadrów w trybie P oraz dedykowanym trybie podwodnym z włączoną lampą błyskową i czułością ISO Auto.
Kolejną próbą pod wodą jest wąski portret na wyższej czułości.
Podsumowanie
Fujifilm FinePix XP30 to solidnie wykonany odporny kompakt w dość przystępnej cenie - 700 zł. Aparat jest wodoodporny do głębokości 5 m i wytrzymuje upadki z 1,5 m. Przy czym XP30 po wszystkich naszych próbach nadal prezentuje się bardzo dobrze.
Jednym z gadżetów, które mają przyciągnąć potencjalnych klientów jest obecność GPS-u. Jednak to nie jedyna nowinka jaką zastosowano w XP30 - kolejną jest obecność szerokokątnego obiektywu 28-140 mm, który oferuje bardzo przyzwoite makro. Na dłuższych ogniskowych jakość dość mocno spada więc jeżeli zależy nam na rozdzielczości musimy ograniczyć się do szerszych ogniskowych.
Szybkość działania nie jest najmocniejszą stroną FinePix-a XP30 i plasuje go w środku stawki. Trudno też mówić o zdjęciach seryjnych, których prędkość wynosi 0,8 kl/s.
Filmowanie także nie jest najmocniejszą stroną XP30. Aparat rejestruje dźwięki zooma, daje jednak do dyspozycji użytkownika autofokus co w porównaniu z Samsungiem WP10 i Pentaksem WG-1 jest dużym plusem.
Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to najlepiej nie przekraczać ISO 200. XP30 możemy natomiast pochwalić za reprodukcję kolorów.
+ szerokokątny obiektyw 28-140 mm
+ optyczna stabilizacja obrazu
+ wodoszczelność do 5 m
+ wytrzymałość na upadki z 1,5 m
+ ogranicznik na smyczce
+ pomiar światła
+ GPS
- szybkość przewijania zdjęć
- zdjęcia seryjne
Zdjęcia do pobrania