Pentax 645D - fotografowanie i ergonomia

Przedstawiamy drugą część artykułu poświęconego średnioformatowej lustrzance Pentax 645D. Po zdjęciach testowych przyszedł czas, żeby bliżej przyjrzeć się ergonomii i funkcjonalności jaką oferuje średnioformatowy Pentax.

Autor: Marcin Falana

25 Luty 2011
Artykuł na: 17-22 minuty

Podsumowanie

Pentax 645D to długo oczekiwany aparat, który wzbudzał i wzbudza dużo emocji. Jest to jedyny (oprócz Leiki) cyfrowy, średni format wypuszczony przez producenta cyfrowych lustrzanek małoobrazkowych. Dzięki temu wielu użytkowników w łatwy sposób przesiądzie się na 645D.

Jak przystało na produkty Pentaksa 645D jest solidnie wykonany i zapewnia dobrą ergonomię. Wszystkie elementy są właściwie spasowane, a korpus został dodatkowo uszczelniony, więc nie ma przeciwwskazań do fotografowania w plenerze nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Pomimo dość dużych gabarytów aparat trzyma się wygodnie, w czym największy udział ma dobrze wyprofilowany uchwyt. Elementy sterujące są dobrze rozmieszczone co zapewnia wygodne fotografowanie. Na plus można także zaliczyć duży górny wyświetlacz i szerokie możliwości spersonalizowania korpusu. Warto także wspomnieć o szybkim menu podręcznym.

Pentax 645D jest propozycją unikalną jeszcze z jednego powodu. Producent wyposażył go w wiele funkcji, które poszerzają możliwość wykonywania różnych zadań fotograficznych. Wśród nich znajdziemy HDR-y, rozszerzony bracketing, wielokrotną ekspozycję i możliwość zapisu plików RAW w formacie DNG lub swoistym dla Pentaksa PEF.

Pod względem jakości zdjęć Pentax 645D nie ustępuje konkurencji, a nawet plasuje się w ścisłej czołówce. Na szczególną uwagę zasługują osiągi na wyższych czułościach - nawet na ISO 1600 - które pozwalają na fotografowanie średnim formatem nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Nie można też narzekać na bogactwo szczegółów, które dostarcza nam 40-megapikselowa matryca CCD. Podobnie jest z kolorystyką zdjęć, które prezentują się naturalnie.

Nie można też mieć większych zastrzeżeń do funkcji czysto fotograficznych jak pomiar światła, automatyczny balans bieli czy prędkość autofokusa. Podczas jednodniowego fotografowania zarówno w studiu jak i w plenerze 645D sprawował się bardzo dobrze.

Za cenę 11 000 euro jest to w tym momencie najbardziej dostępny, cyfrowy, średni format na rynku, który może na nowo spopularyzować fotografię średnioformatową. Oczywiście nie jest to aparat dla każdego i do wszystkiego, jednak wielu fotografów zajmujących się fotografią reklamową, mody i ślubną czekało na taki aparat w przystępniejszej cenie niż konkurencja spod znaku Hasselblad, Leica czy Phase One.

Jedyne czego brakuje Pentaksowi 645D to centralnej migawki i rozbudowanej oferty nowych obiektywów. Póki co do dyspozycji mamy dwa nowe obiektywy - Pentax-D FA645 25mm f/4 SDM oraz Pentax-D FA645 55mm f/2,8 SDM, widząc jednak dynamikę Pentaksa po przejęciu przez Hoyę można mieć nadzieję, że w najbliższym czasie pojawią się kolejne szkła.

+ solidność wykonania

+ uszczelniony korpus

+ wygodny uchwyt

+ duży górny wyświetlacz

+ przejrzyste menu

+ porównywanie powiększeń

+ szerokie możliwości dostosowania korpusu do własnych potrzeb

+ interwałometr

+ wywoływanie RAW-ów w korpusie

+ menu podręczne

+ rozmieszczenie elementów sterujących

+ 40-megapikselowa matryca CCD

+ wizjer

+ reprodukcja szczegółów

+ niski poziom szumu na wysokich czułościach

+ reprodukcja kolorów

+ skuteczny i szybki autofokus

+ pomiar światła

+ automatyczny balans bieli

- brak centralnej migawki

- skromna oferta nowych obiektywó

Następna

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)