Pentax 645Z - 50-megapikselowy CMOS w dobrej cenie

Autor: Michal Grzegorczyk

15 Kwiecień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Zagadka rozwiązana. Tajemniczy aparat oznaczony literą "Z" zapowiadany od kilkunastu dni na stronie Ricoha to średnioformatowy Pentax 645Z, wyposażony w tę samą co Hasselblad H5D-50c i Phase One IQ250, 50-megapikselową, średnioformatową matrycę typu CMOS wyprodukowaną przez firmę Sony. Pentax jest jednak trzy razy tańszy - korpus ma kosztować około 8500 dolarów.

Koncern Ricoh zaprezentował nową średnioformatową lustrzankę Pentax 645Z. Aparat został wyposażony w średnioformatowy (44 x 33 milimetry) sensor o rozdzielczości 50 megapikseli. To dokładnie ta sama matryca wyprodukowana przez firmę Sony, której użył Hasselblad w modelu H5D-50c i Phase One w ściance IQ250. Pentax 645Z różni się jednak w kilku punktach od swoich konkurentów. Tryb seryjny, autofokus, zakres czułości, ergonomia - to wszystko jest bliższe lustrzankom małoobrazkowym. Inna ogromna różnica to cena - sugerowana cena Pentaksa 645Z to 8500 dolarów / 6800 funtów. To nieco mniej niż kosztował model 645D i ponad trzy razy mniej niż Hasselblad i Phase One (odpowiednio 29 i 37 tysięcy dolarów).

Sensor zastosowany w 645Z ma system czyszczenia Dust Reduction II oparty na ultradźwiękach. Pozwala fotografować w zakresie czułości od ISO 100 do ISO 204800. Prędkość zdjęć seryjnych 3 kl/s w porównaniu do lustrzanek małoobrazkowych nie zachwyca, ale na tle średnioformatowej konkurencji robi dobre wrażenie. Co ciekawe, 645Z to pierwszy średnioformatowiec, który potrafi filmować - rejestruje filmy Full HD z prędkością 30 kl/s i dźwiękiem stereo. Inżynierowie Ricoha zastosowali też moduł autofokusa SAFOX 11, który charakteryzuje się obecnością 27 punktów AF, w tym 25 krzyżowych.

Użytkownicy mniejszych lustrzanek firmy Pentax (i właściwie każdej innej firmy) nie powinni mieć jakichkolwiek problemów z obsługą 645Z. Aparat ma zestaw takich samych trybów ekspozycji (w tym unikalny dla Pentaksa priorytet czułości Sv i tryb TAv) dostępnych na standardowej tarczy. Na górze obudowy znalazł się monochromatyczny, pomocniczy ekranik LCD, a z tyłu duży 3,2-calowy, odchylany ekran o rozdzielczości 1,04 miliona punktów. Oczywiście kadrować można też tradycyjnie, za pomocą wizjera optycznego kryjącego 98% kadru (powiększenie z obiektywem 55 mm to 0,68x, a z obiektywem 75 mm to 0,85x).

Aparat Pentax 645Z zapisuje zdjęcia na kartach w standardzie SD (ma dwa sloty). Został wyposażony w gorącą stopkę, złącze HDMI, port USB 3.0 i dwa gwinty statywowe. Jego obudowa ma kilkadziesiąt uszczelek, dzięki czemu jest odporny na wilgoć. Producent deklaruje, że równie dobrze radzi sobie z 10-stopniowym mrozem. Niestety, nie ma wbudowanej łączności Wi-Fi. Można ją uruchomić dopiero po zastosowaniu specjalnego adaptera.

Aparat trafi do sklepów na początku czerwca. Jak pisaliśmy na początku sam korpus będzie kosztował około 8500 dolarów / 6800 funtów.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj