Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Wszystkie nowinki, a jest ich ponad 200 są po krótce opisane na stronie domowej Apple, my skoncentrujemy się na funkcjach, które mają największy wpływ na tok pracy i edycję naszych zdjęć. Jest to głównie ulepszony tryb full screen i wprowadzenie pędzli, dzięki którym możemy nasze zmiany wprowadzać tylko na fragmencie zdjęcia. Przyjrzymy się także szeroko reklamowanym funkcjom Places i Faces, które są pomocne podczas katalogowania naszych zdjęć.
Podstawowe zasady działania programu pozostały bez zmian. Nadal mamy do dyspozycji tryb standardowy i full screen uruchamiany skrótem F. Warto w tym miejscu wspomnieć szerzej o trybie full screen, którego użyteczność została poprawiona. Teraz możemy w nim wyświetlać miniaturki projektów, a gdy przesuwamy po nich kursor widzimy ich zawartość w postaci mini pokazu slajdów. Gdy klikniemy na miniaturkę projektu wyświetlana jest data i ilość zdjęć w danym projekcie. Każde zdjęcie z projektu może być jego miniaturką. Żeby wejść do projektu wystarczy kliknąć na niego dwa razy.
Najważniejsze Okno Inspector - skrót I - składa się z trzech zakładek: Libary, Metadata i Adjustment, między którymi poruszamy się za pomocą skrótu W. W trybie full screen możemy je otworzyć za pomocą skrótu H.
Okno inspektora może być umieszczone na oknie przeglądarki lub obok niego, co ustalamy przyciskiem umieszczonym w jego górnym rogu.
Za pomocą skrótu V zmieniamy sposób wyświetlania zdjęć - miniaturki lub zdjęcie pojedyncze. Podczas wyświetlania jednego zdjęcia po przesunięciu kursora w dolną część ekranu do dyspozycji mamy pasek z miniaturkami zdjęć z projektu, na którym aktualnie pracujemy. Pasek z miniaturami możemy także przenieść na lewą lub prawą stroną ekranu. Gdy przesuniemy kursor w górę naszym oczom ukazuje się pasek narzędzi. Oba okna, podobnie jak okno inspektora, zostały wyposażone w przycisk umożliwiający umieszczenie ich obok zdjęcia lub na nim.
Ostatni skrót, który ułatwia pracę w trybie full screen to Z - za jego pomocą możemy wyświetlić powiększenie zdjęcia 1:1.
Trzeba przyznać, że zmodernizowany tryb pełnoekranowy - full screen świetnie się sprawuje, a wprowadzone ulepszenia sprawdzają się w toku pracy.
Places - miejsca
Funkcja Places (ang. miejsca) pozwala katalogować nasze zdjęcia ze względu na dane GPS dostarczone przez aparat lub inne urządzenie wyposażone w taki moduł np. dedykowany, zewnętrzne geotager czy iPhona 3G/3GS. Aperture 3 interpretuje dane GPS i zaznacza nasze zdjęcia na mapie, dodatkowo jeżeli są to miejscowości czy popularne miejsca nazywa je, jak np. Pałac Kultury i Nauki. Gdy korzystamy z aparatu z funkcją GPS nasze zadanie ogranicza się do zaimportowania zdjęć do Aperture 3 i wciśnięcia ikonki Places. Program automatycznie umieszcza na mapie pineski, które oznaczają miejsca gdzie wykonaliśmy zdjęcia. Do dyspozycji mamy widok z satelity, mapę drogową lub widok terenu. Jeżeli zdarzy się, że nasza pineska znajduje się nie w tym miejscu gdzie trzeba, możemy ją w łatwy sposób przenieść gdzie indziej.
Jeżeli chcemy oznaczyć zdjęcia wykonane bez modułu GPS też nie nastręcza to większych problemów. Wystarczy odnaleźć miejsce gdzie wykonaliśmy zdjęcie i przeciągnąć je na mapę, na której pojawi się pineska.
Aperture 3 daje nam także możliwość wgrania danych o lokalizacji naszych zdjęć z innych urządzeń GPS i iPhona. Wystarczy wybrać projekt, kliknąć ikonkę Places, a następnie rozwinąć zakładkę GPS i zaimportować plik z danymi. Aperture 3 automatycznie wyświetla trasę naszej wycieczki, następnie przeciągamy pierwsze zdjęcie z projektu na mapę i gotowe. Jeżeli mamy dobrze ustawione zegary w aparacie i GPS-ie wszystko powinno działać poprawnie.
Faces - twarze
Kolejną funkcją pomagającą w katalogowaniu zdjęć jest Faces. Została ona zaczerpnięta z iPhoto 09 i pozwala na wyszukiwanie zdjęć ze względu na twarz jaka się na nim znajduje. Po kliknięciu na ikonkę Faces Aperture 3 wyszukuje twarze na zdjęciach, następnie musimy je nazwać, a program proponuje kolejne zdjęcia, które zawierają tą lub podobną twarz. Teraz wystarczy potwierdzić, które twarze pasują i będziemy mieli wszystkie zdjęcia z daną osobą w jednym miejscu. Z funkcji Faces możemy korzystać zarówno w konkretnych projektach jak i całej bibliotece. Podobnie jak w trybie pełnoekranowym gdy przeciągamy kursor po miniaturce widzimy zawartość katalogu w postaci przelatujących miniaturek. Podczas przeglądania możemy wyświetlić widok zarówno twarzy jak i całych zdjęć.
Trzeba przyznać, że Aperture 3 radzi sobie z rozpoznawaniem twarzy bardzo przyzwoicie. Gdy już określimy kogo szukamy, program zazwyczaj odnajduje właściwe osoby więc samo przyporządkowanie zdjęć nie trwa zbyt długo.