Bryan Peterson "Fotografia portretowa bez tajemnic" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Listopad 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Amerykański autor popularnych poradników z dziedziny fotografii dzieli się swoją wiedzą na temat wykonywania portretów. To chyba najpopularniejsza dziedzina fotografii i sztuki w ogóle. Człowiek jest centralnym punktem publikacji wydawnictwa "Galaktyka". Temu jak go fotografować poświęcona jest uwaga Bryana Petersona.

Podtytuł książki wydanej przez "Galaktykę" brzmi "Kreatywna fotografia ludzi". Autor stara się obudzić w nas twórcze podejście do portretu. Publikacja podzielona jest na pięć rozdziałów. Każdy z nich skupia się na innym aspekcie pracy fotografa. Z dwóch pierwszych dowiadujemy się o tym, jak zrozumieć ludzi i jak z nimi pracować. To bardzo ważny, często pomijany, etap w pracy każdego fotografa. Autor przekonuje nas, o tym, jak duże znaczenie ma właściwe podejście do ludzi . Dzieli się swoją wiedzą na temat zjednywania sympatii ludzi i namawiania ich do zgody na wykonanie zdjęcia. Pokazuje, jak ważne jest środowisko w jakim żyją i sposób w jaki się ubierają. Uczymy się jak obserwować ludzi, jak odnajdywać właściwych modeli, jak przełamywać własną nieśmiałość. Dowiadujemy się również, jak fotografować ludzi w obcych krajach. Poznajemy bogactwo tematów, które możemy odnaleźć w portrecie, a są wśród nich: dzieci, ludzie podczas zabawy, w pracy.

Kolejna część książki poświęcona jest światłu. Autor pisze w niej o tym, jakie ma ono znaczenie, jak je dzielimy ze względu na kierunek padania, porę dnia oraz rodzaj. Peterson pokazuje opisywane problemy na konkretnych ujęciach, co pomaga nam zrozumieć te różnice. Kompozycja to następne zagadnienie, któremu autor poświęca uwagę. W rozdziale "Komponowanie wyrazistych portretów" możemy przeczytać o tym, jak wypełnić kadr, co to jest reguła złotego podziału, gdzie szukać mocnych punktów na zdjęciu, jakie znaczenie ma punkt widzenia, tło oraz skala. Dowiadujemy się też, kiedy decydować o tym, czy kadr ma być poziomy czy pionowy oraz jak pracować nad tematem.

Z części technicznej możemy nauczyć się, jak dobrać właściwą przesłonę oraz odpowiedni obiektyw. Ostatni rozdział poświęcony jest technikom obróbki zdjęć. Od tych najprostszych (wyostrzanie, retusz) po bardziej zaawansowane (znaczące zmiany koloru, wycinanie fragmentów zdjęć, montaże). Całość wydawnictwa uzupełniają rady na temat sprzedawania fotografii do banków zdjęć oraz uwagi na temat archiwizacji fotografii cyfrowych. Oprócz tego znajdziemy w tej części praktyczne rady, przypominające o podpisywaniu umów na wykorzystanie wizerunku.

"Fotografia portretowa bez tajemnic" Petersona przyda się wszystkim, którzy zamierzają sprzedawać swoje fotografie do banków zdjęć. Widać, że autor ma bogate doświadczenie w tej dziedzinie i jego rady mogą być pomocne dla wielu. Publikację polecam rownież początkującym amatorom, którzy pragną poznać podstawowe zasady, które możemy wykorzystać przy fotografowaniu ludzi.

Książkę można kupić na stronie www.galaktyka.com.pl Podając w uwagach zamówienia hasło: "Fotopolis" przy zamówieniu 3 książek fotograficznych książka "Nastroje" gratis.

Bryan PetersonFotografia portretowa bez tajemnic

Ilość stron : 160
Format : 21 x 28 cm
Tłumaczenie: Włodzimierz Stanisławski
Cena detaliczna: 36.00 zł

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
Fotografując galopującego konia jako pierwszy na świecie, Eadward Muybridge stawia sobie pomnik sam, jeszcze za życia. Sto lat później Guy Delisle ściąga go z piedestału i przepisuje tę historię...
8
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
Takie niebo jak na okładce książki Fergusona widziałam może kilka razy w życiu: wielkie, ale nieprzytłaczające. I niewiarygodnie rozgwieżdżone. W Big Sky australijski fotograf łączy...
14
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Ten mały i niedrogi kolorymetr pozwoli na łatwe skalibrowanie monitora nawet totalnemu laikowi. Dawid Markoff sprawdza, jak Calibrite Display 123 działa w praktyce.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)