Robert Voit „New Trees” - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

24 Luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Robert Voit jeździ po całym świecie, aby zdokumentować nowy gatunek drzew...
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Książka New Trees to na pozór kolejna typologia drzew. Co jest w niej nowego i odkrywczego? Dość szybko zaczynamy dostrzegać dziwne szczegóły, które przyciągają naszą uwagę. Co robią geometryczne dziury w kaktusie? Dlaczego po pniu iglastego drzewa poprowadzona jest wąska drabinka? Z czasem zauważamy wystające spomiędzy gałęzi elementy rozmaitych anten. Można by nawet pomyśleć, że to dobry pomysł - zamontować nadajnik na drzewie, gdyby nie to, że w pewnym momencie dociera do nas nienaturalność całego zabiegu. Otoczone płotami cyprysy, kaktusy, palmy i inne gatunki innych drzew są od początku do końca sztucznymi tworami maskującymi nadajniki.

Zapytać można jak zrodził się pomysł na cykl "New Trees"? W 2003 roku Robert Voit znajduje reklamę brytyjskiej firmy Francis & Lewis oferującej „eleganckie rozwiązania dla problematycznych miejsc”. Po bliższym przyjrzeniu się Voit dostrzega fotografię przedstawiającą łąkę z liściastymi drzewami w tle. Okazuje się, że reklamująca się firma oferuje maskowania do masztów z antenami radiowo-telewizyjnymi. Ogłoszenie wywołuje żywą rekację fotografa, który zabiera się dokumentację tego zjawiska.

Na swoisty atlas przyrodniczy składa się 67 zdjęć przedstawiających drzewa znalezione głównie w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata. Konsekwentnie zrealizowany projekt nosi znamię szkoły düsseldorfskiej Bernda i Hilla Becherów. Robert Voit odwołuje się także w swojej pracy do długiej tradycji kamuflażu i zwyczaju tworzenia katalogów nowych roślin. Jak rasowy botanik kolekcjonuje okazy i fotografuje je z należnym szacunkiem i precyzją.

Człowiek od dawna ściga się z naturą, o to kto jest lepszym twórcą. Dlaczego miałby nie stworzyć nowego gatunku drzew? Czy "nowe drzewa" nie są piękniejsze, wyższe, dorodniejsze od tych prawdziwych? Książka "New Trees" stawia pytania o różnicę między oryginałem a podróbką, między tym co sztuczne a prawdziwe. Robi to w porażająco prosty, ale zajmujący i konsekwentny sposób.

Robert Voit New Trees

Twarda oprawa
Format: 25,5 x 31,1 cm
152 strony
Steidl 2014

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
Fotografując galopującego konia jako pierwszy na świecie, Eadward Muybridge stawia sobie pomnik sam, jeszcze za życia. Sto lat później Guy Delisle ściąga go z piedestału i przepisuje tę historię...
8
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
Takie niebo jak na okładce książki Fergusona widziałam może kilka razy w życiu: wielkie, ale nieprzytłaczające. I niewiarygodnie rozgwieżdżone. W Big Sky australijski fotograf łączy...
14
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Ten mały i niedrogi kolorymetr pozwoli na łatwe skalibrowanie monitora nawet totalnemu laikowi. Dawid Markoff sprawdza, jak Calibrite Display 123 działa w praktyce.
8
Powiązane artykuły