Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Centrum festiwalowym drugiej edycji wrocławskiego Trochę Innego Festiwalu Fotografii był w tym roku Browar Mieszczański, oferujący postindustrialne przestrzenie, w których zlokalizowane były główne wystawy oraz przebiegały spotkania.
W programie głównym mogliśmy zobaczyć prace Dity Pepe, Grzegorza Przyborka oraz Saschy Weidnera. Trzech artystów nie tylko pochodzi z różnych krajów, ale i reprezentuje zupełne inne podejście do fotografii i podejmuje różne strategie twórcze. Efektem ich pobytu we Wrocławiu są trzy osobne propozycje wystawowe. Sascha Weidner odwołuje się do bogatej historii miasta i wybitnych postaci z nim związanych. Dita Pepe w cyklu fotografii stara się zmierzyć z obawami, które towarzyszą jej podczas wychowywania dzieci. Grzegorz Przyborek eksploruje natomiast motywy obecne od lat w jego twórczości. Eksperyment pokazał, że proces twórczy jest bardzo złożony i trudny do osadzenia w konkretnych ramach czasowych i miejscowych.
Jednym z ciekawszych punktów programu był "Basen". To tytuł zbiorowej wystawy, której ostateczny kształt zdeterminowany został specyficzną przestrzenią, w której był prezentowany. Kadzie byłego browaru zainspirowały dziesięciu polskich artystów do stworzenia prac mocno osadzonych w tym miejscu i wykorzystujących jego potencjał. W wyniku procesu powstały intrygujące prace video, instalacje i obiekty, które wpisały się dobrze w mroczną i tajemniczą przestrzeń.
Fotografie pokazywane w ramach sekcji "Debiuty" zostały wyłonione w drodze konkursu. Z czterech prezentowanych cykli wyróżniały się prace Kamili Kobierzyńskiej oraz Marty Zgierskiej i Łukasza Rukasza.
Miejscem, w którym w wieczory podczas weekendu otwarcia gromadziła się festiwalowa publiczność stała się księgarnia, w której można było przeglądać książki prezentowane w w ramach sekcji Prezentacje. Czwórka kuratorów (Marc Feustel, Hester Keijser, Andrew Phelps i Krzysztof Kowalski) wybrała po kilkanaście wydawnictw, które można było oglądać na osobnych stołach. Poszczególne części poświęcone były wybranym zjawiskom i trendom obecnym na rynku wydawniczym. Dużym atutem była możliwość osobistego kontaktu z prezentowanymi książkami, a nawet zakupu kilku z nich.
W ramach sekcji Szkoły zaprezentowała się Akademia Fotografii z wystawą "Private Property" oraz Instytut Twórczej Fotografii w Opawie. W surowych przestrzeniach Muzeum Współczesnego Wrocław czeska szkoła pokazała wystawę "Delikatne dobra", która poświęcona była autorskim, intymnym cyklom.
Założeniem TIFF-u jest odrębność. Wrocławskie wydarzenie nie ma zamiaru konkurować z największymi polskimi festiwalami fotograficznymi. Jego organizatorzy cały czas pracują nad formułą festiwalu, która w tym roku była zupełnie inna niż w poprzednim. Hasło przyświecające tegorocznej edycji pokazało, że tworzenie dobrego festiwalu jest procesem, który nigdy się nie kończy.
Szczegółowy program na stronie: www.tiff.wroc.pl.
TIFF 2012
Termin: do 30.11.2012
Centrum Festiwalowe Browar Mieszczański
ul. Hubska 44-48
Wrocław