Wrocławski TIFF rusza już 18 października

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Październik 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Trzecia edycja młodego wrocławskiego festiwalu fotografii TIFF rusza już 18 października. Tegoroczny temat to "Real Fake Photography". Pod tym hasłem artyści zaprezentują prace, które grają z konwencją dokumentu, nie zawsze pokazując prawdę. TIFF oficjalnie zostanie otwarty o godz. 19:00 w Centrum Festiwalowym - Muzeum Współczesnym Wrocław. Festiwal potrwa do 27 października. Zobaczymy na nim fotografie takich autorów jak: Cristina De Middel, Paweł Fabjański czy Andreas Schmidt.
Andreas Schmidt z cyklu "Fake Fake Art"

Od 18 do 27 października już po raz trzeci do Wrocławia w ramach TIFF Festival zawitają utalentowani polscy i zagraniczni fotografowie, aby pokazać swoje prace i spotkać się z festiwalową publicznością. Tematyką tegorocznego TIFFu jest Real Fake Photography. Artyści zaprezentują dokumenty, które nie zawsze pokazują rzeczywistość, a widzowie będą musieli sami rozstrzygnąć co jest prawdą, a co fikcją.

Real Fake Photography to fotografia operująca konwencją dokumentalną, ale opowiadająca historie całkowicie lub częściowo fikcyjne. W kinematografii odpowiednik tej formy stanowi tak zwane mockumentary (lub fake documentary, mock-documentary). W tym roku odwiedzający wystawy w ramach TIFF Festival zmierzą się z projektami prezentującymi "realną fikcję". I nie chodzi tu jedynie o świadome wprowadzenie oglądającego w błąd. Za mock fotografiami kryć się będą historie bardziej lub mniej zakorzenione w rzeczywistości i tylko od widzów będzie zależało to, na jakim etapie odkrywania prawdy będą chcieli poprzestać. Można więc każdy z tych projektów traktować jako artystyczną manipulację lub dochodzić do prawdy, krok po kroku odkrywając fragmenty tego, co faktycznie miało miejsce.

Z tematyką Real Fake Photography zmierzą się artyści Programu Głównego, a mianowicie: Cristina De Middel, Paweł Fabjański, Andreas Schmidt oraz Michał Matejko, których projekty będzie można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław. Nowością tegorocznej edycji jest powiązanie Debiutów z zagadnieniem Programu Głównego. Pięciu młodych i utalentowanych laureatów tej sekcji również zaprezentuje swoje impresje na temat Real Fake Photography. Efekty ich pracy będzie można podziwiać od 19 października w trzech miejscach: Galerii U, Centrum Kultury Agora oraz Muzeum Współczesnym Wrocław.

Czy warto poznać prawdę za wszelką cenę, demaskując artystyczną fikcję? Czy może lepiej pozostać w świecie, wykreowanym przez zainspirowanego rzeczywistością artystę?

Odpowiedź na te pytania będzie można znaleźć już 18 października. Inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce o godzinie 19.00 w Centrum Festiwalowym - Muzeum Współczesnym Wrocław. Wstęp bezpłatny.

Więcej informacji oraz szczegółowy program znajdziemy na:

www.tiffcollective.pl

www.facebook.com/festivaltiff

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)