Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Na łamach fotopolis.pl publikowaliśmy już fragmenty książki "Fotografia nocna i przy słabym świetle" - fragmenty, część I, "Fotografia nocna i przy słabym świetle" - fragmenty, część II.
W pierwszej części autor - Tony Worobiec przybliża nam kilka aspektów związanych ze sprzętem i techniką fotografii nocnej. Dostajemy kilka krótkich i cennych porad, dotyczących trybu ekspozycji, pomiaru światła, balansu bieli i plików RAW, które będą szczególnie cenne dla amatorów. Dowiemy się jaki sprzęt jest potrzebny do tego rodzaju fotografii oraz jakie filtry i inny sprzęt warto zastosować.
W drugiej części poznajemy charakterystykę histogramu zdjęć nocnych i pomiaru światła. Z ciekawszych rzeczy autor wspomina o doświetlaniu sceny nocnej błyskiem czy innymi światłami jak latarki i światła samochodu. Autor opisuje także użycie filtrów barwnych do lamp błyskowych.
Z bardzo ważnych elementów fotografii nocnej i przy słabym oświetleniu dowiadujemy się o właściwej chwili, czy jak nazywają to inni "magicznej godzinie" (magic hour). Jest to pora najbardziej sprzyjająca fotografii nocnej, gdy ciekawie miesza się światło dzienne i sztuczne tuż po zachodzie lub przed wschodem słońca.
Trzeci rozdział rozpoczyna się od rozszerzenia informacji na temat światła o zmierzchu i o świcie. Ponieważ jest to pora, w której światło zmienia się najbardziej dynamicznie mamy wiele okazji do ciekawych ujęć nie mamy na nie jednak zbyt dużo czasu. Autor nie zapomina także o złej pogodzie, która dzięki trudnym warunkom daje unikalne oświetlenie.
Tiny Worobiec kompleksowo podchodzi do zagadnienia zdjęć nocnych. Skupia naszą uwagę na krajobrazie i fotografii miejskiej w skład której wchodzi betonowa dżungla i industrial. Neony, oświetlenie budynków, nowoczesna architektura czy stare budynki to tylko niektóre z elementów, które dobrze prezentują się na zdjęciach nocnych.
W ostatnim rozdziale w przystępny sposób opisana jest podstawowa postprodukcja, która choćby przez samodzielne wywołanie plików RAW daje duże możliwości edycji obrazu. Gdy dodamy do tego korektę koloru, kadrowanie i symulację filtrów mamy do dyspozycji mnóstwo narzędzi do zabawy ze zdjęciami nocnymi.
Książka jest bogato ilustrowana fotografiami amerykańskich krajobrazów, budynków i innych przejawów ludzkiej działalności. Zachęca do szukania ciekawie oświetlonych miejsc tuż obok nas. Jest także dobrze napisana i przetłumaczona. Krótkie porady pozwalają w łatwy sposób doskonalić warsztat, a zdjęcia pokazują, że fotografowanie rzeczy pozornie banalnych może być ciekawe dzięki oświetleniu.
Tony Worobiec
"Fotografia nocna i przy słabym świetle"
Cena: 44,90 zł