Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Lato to doskonały czas na rozbudowę fotograficznego arsenału i szlifowanie naszych umiejętności. Oto kilka sposobów na przesiadkę ze smartfona, doskonalenie warsztatu foto-video i chwytanie wakacyjnych chwil w gronie rodziny i znajomych.
Dzieci na koloniach, sezon ogórkowy w pracy, od dawna planowany urlop - wakacje to zwykle okres, w którym wreszcie mamy czas (i okoliczności) na rozwijanie naszego fotograficznego hobby. Ciepłe dni zachęcają do działania, motywują do podejmowania nowych wyzwań i skłaniają do eksperymentów - w najgorszym razie spędzimy po prostu miło czas na świeżym powietrzu.
Aby jednak nasze wysiłki i przypływ motywacji nie poszły na marne, warto wyznaczyć sobie jakiś konkretny cel. Może być nim stworzenie projektu, nauka nowej techniki lub też rozbudowanie swojego arsenału o nowy sprzęt i dokładne przetestowanie go w boju. Od czego zacząć? Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy sprzętowe inspiracje dla amatorów i średniozaawansowanych fotografów, które pozwolą Wam rozwijać się na różnych polach, czy też po prostu przyjemnie spędzić czas z fotografią w tle.
Choć dziś ponad 90% zdjęć powstaje za pomocą smartfonów, w życiu każdego amatora fotografii przychodzi wreszcie pora na kolejny krok i pierwszy „prawdziwy” aparat. A dzięki pogodnej aurze, mamy wyjątkowo dużo czasu na poznawanie jego możliwości i rozwijanie swojego warsztatu. Na szczęście „poważny” nie musi od razu oznaczać "koszmarnie drogi". Dziś technologia rozwinęła się już na tyle, że nawet modele ze średniej półki są w stanie zaoferować wszystko, co do szczęścia może być potrzebne tak osobom dopiero szlifującym swoje możliwości, jak i bardziej zaawansowanym amatorom. Oto kilka modeli, które niedużym kosztem pozwolą Wam rozpędzić swoje fotograficzne hobby.
Canon EOS R50 to świetny wybór, jeśli szukasz niewielkiego, wszechstronnego aparatu, który będzie towarzyszył Ci podczas dalekich podróży, ale sprawdzi się też w codziennej fotografii. Wyposażony w 24-megapikselową matrycę APS-C, wspieraną najnowszym układem ostrzenia Dual Pixel CMOS AF II z wykrywaniem oczu i trybem seryjnym 15 kl./s, pozwoli uchwycić ostre zdjęcia w dowolnej sytuacji.
Z kolei rozbudowany tryb filmowy sprawia, że to również pozycja bardzo atrakcyjna dla vlogerów i ambitnych twórców wideo. Aparat pozwoli nagrywać klipy w rozdzielczości 4K do 30 kl./s z maksymalną przepływnością do 170 Mb/s. Sam obraz będzie jednak próbkowany z rozdzielczości 6K, co zapewni jeszcze większą szczegółowość i wyrazistość. Mamy też opcję 10-bitowej rejestracji 4:2:2 w ramach trybu HDR PQ, a schodząc do rozdzielczości Full HD otrzymamy opcję ujęć slow motion z prędkością 120 kl./s. Na pokładzie nie zabrakło też oczywiście złącza mikrofonowego. EOS R50 może pracować również w trybie kamerki internetowej, pozwalając nam na wygodne tworzenie streamów i prowadzenia wideokonferencji.
Jeden z najbardziej zaawansowanych modeli ze średniego segmentu i prawdopodobnie jedyny aparat jakiego będziesz potrzebować przez najbliższych kilka lat. 26-megapikselowa matryca APS-C, kultowe już symulacje filmów analogowych, tryb seryjny do 20 kl./s, system AF zaczerpnięty z flagowego modelu X-H2S i bateria o wydajności 800 zdjęć sprawiają, że to poważny gracz, który może konkurować nawet z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Wyposażony w duży i wygodny uchwyt zachowuje nadal lekką i kompaktową formę, którą polubią wszyscy, którzy mają już dość wielkich aparatów.
Fujifilm X-S20 to też najbardziej rozbudowany w tym pułapie cenowym tryb wideo. 10-bitowy zapis 6,2K 30 kl./s (oraz 4K do 60 kl./s) z próbkowaniem 4:2:2, płaski profil obrazu F-log2, wyjście mikrofonowe i słuchawkowe oraz możliwość rejestracji ujęć Slow Motion w jakości Full HD do 240 kl./s czynią z niego właściwie w pełni gotową do pracy profesjonalną kamerę, którą z powodzeniem możemy realizować nawet bardziej ambitne zlecenia.
Jeśli nie chcesz chodzić na żadne kompromisy, a możliwości wideo są dla Ciebie równie ważne jak jakość zdjęć, Panasonic Lumix S5IIX będzie z pewnością trafionym wyborem. To aparat kompletny, który w tym pułapie cenowym nie ma obecnie konkurencji.
S5IIX znakomicie łączy dwa światy, oferując to co najlepsze zarówno pod względem zdjęć jak i ruchomego obrazka. Otrzymujemy 24-milionową matrycę z imponującym systemem stabilizacji i technologią Dual Native ISO (obniżającą szumy wysokich czułości), fazowy autofokus nowej generacji, tryb seryjny do 30 kl./s oraz najbardziej rozbudowany tryb filmowy na rynku, pozwalający na rejestracje 10-bitowego wideo do 6K 30 kl./s w standardzie Apple ProRes i bezpośredni zapis na dyskach SSD. Wszystko to zamknięto w magnezowej, uszczelnionej obudowie, z 8-kierunkowym joystickiem, obracanym ekranem, trzema pokrętłami funkcyjnym, dwoma slotami na karty SD oraz pełnowymiarowym złączem HDMI.
Na czym polega fenomen aparatów Ricoh z linii GR? Odpowiedź jest bardzo prosta: to w tej chwili jedyny na rynku kompakt z dużą fizycznie matrycą (APS-C, 24 Mp), który naprawdę mieści się do kieszeni. Dyskretna stylistyka i przemyślana ergonomia sprawiły, że już od czasów analogowych aparat ten ma rzesze zwolenników, a najnowszy GRIIIx z pewnością jeszcze to grono poszerzy.
Główna różnica to nieco dłuższy obiektyw stałoogniskowy 40 mm f/2,8, który sprawia, że aparatem zainteresują się wszyscy Ci, dla których stosowane w dotychczasowych modelach 28 mm to jednak nieco za szeroko. A gdy dodamy do tego bardzo szybki autofocus z detekcją fazy, dotykowy ekran i rozbudowane możliwości personalizacji ustawień, otrzymujemy całkiem zaawansowany aparat, idealny do codziennej fotografii. GRIIIx jest przy tym bardzo lekki będzie więc świetną alternatywą i uzupełnieniem systemowego aparatu, który teraz z pewnością częściej zostanie w domu...
Fotografia to nie tylko twórcze działanie w pojedynkę, ale też sposób na uwiecznianie wyjątkowych chwil i kreatywne spędzanie czasu z przyjaciółmi. Fotografia natychmiastowa, która pozwala od razu podzielić się efektami naszej pracy z bliskimi, znacznie to ułatwia. Oto kilka propozycji, które urozmaicą wspólne wypady lub imprezy i sprawią, że każdy wróci z nich z ciekawą pamiątką.
Polaroid Now+ to nadal ta sama analogowa dusza i duże zdjęcia w rozmiarach 7,8 x 7,6 cm, ale dzięki możliwości sparowania ze smartfonem mamy teraz znacznie większą kontrolę nad działaniem aparatu. Otrzymujemy m.in. tryb malowania światłem, tryb statywowy (programowane ekspozycje do 60 minut!), podwójnej ekspozycji czy też możliwość swobodnego sterowania ustawieniami przysłony i czasu naświetlania.
Do tego wraz z aparatem otrzymujemy zestaw filtrów kolorystycznych i efektowych, które sprawią, że zdjęcia wykonane z błyskiem bedą wyglądać jeszcze ciekawiej. Polaroid rozwija nie tylko linię nowych aparatów, ale też, udoskonalanych cały czas filmów, które kupimy również w wersji czarno-białej, oraz w wielu specjalnych edycjach z kolorową czy okrągłą ramką.
To pierwsza drukarka w rodzinie SELPHY, która pozwala drukować zdjęcia w kwadracie. To też bardzo proste w obsłudze urządzenie drukujące zdjęcia wysokiej jakości bez użycia tuszu (metodą sublimacji) w bardzo krótkim czasie – potrzeba zaledwie 43 sekund, abyśmy mogli cieszyć się suchym i niepodatnym na czynniki zewnętrzne zdjęciem. Wydruki są odporne również na blaknięcie nawet do 100 lat!
Kompaktowe wymiary i niska waga (445 g) drukarki pozwolą na korzystanie z niej w dowolnym miejscu – zmieści się do każdego plecaka, bądź torebki, a dodatkowo możemy ją wygodnie ładować przez port USB. Drukarka wykorzystuje kwadratowy papier Canon XS-20L, który pozwala też na wielokrotne odklejanie i naklejanie zdjęcia bez pozostawiania śladów kleju. Obrazy możemy wysyłać bezpośrednio z telefonu poprzez Wi-Fi dzięki aplikacji Selphy Photo Layout edytując je przed wydrukiem (dodać do nich ramki, znaczniki i wiele innych efektów).
Fotografia natychmiastowa może być także ciekawą alternatywą dla tradycyjnych odbitek w rodzinnych albumach. Kto dziś ma czas na zgrywanie zdjęć ze smartfona i przygotowywanie ich do wydruku w labie? Dzięki mobilnej drukarce łatwo wydrukujesz swoje ulubione kadry gdziekolwiek jesteś.
Instax Link Wide to największa na rynku mobilna drukarka do wkładów natychmiastowych, drukująca zdjęcia w dużym, panoramicznym formacie 99 x 62 cm, który dobrze zaprezentuje się zarówno w albumie, jak i w ramce na ścianie. Co istotne, wkłady Instax oferują świetną jakość zachowując analogowy charakter odbitek. Możecie mieć też pewność, że żaden wydruk nie będzie zmarnowany, a dzięki bogatej bibliotece szablonów i efektów drukowanie stanie się też świetną zabawą.
Jednym z najlepszych sposobów na rozwinięcie naszych fotograficznych umiejętności, jest inwestycja w nowy obiektyw. Jeśli nie macie jeszcze konkretnie sprecyzowanych celów, lub też wiecie, że wasza praca będzie wymagać od was dużej elastyczności, najlepiej wyposażyć się w dobry, uniwersalny zoom. A najlepiej jeszcze przystępny cenowo. Oprócz tego, dzięki swojej wszechstronności, sztandarowe zoomy to także świetna propozycja na obiektyw do fotografii podróżniczej czy po prostu dokumentowania naszych wakacyjnych wyjazdów. Oto 3 pozycje, które trafią w gusta użytkowników na każdym poziomie zaawansowania.
Ten niepozorny zoom do aparatów APS-C to mała rewolucja. W niezwykłe kompaktowym body (65 x 74 mm, 290 g) zamyka jasną optykę i użyteczny zakres ogniskowych o ekwiwalencie 27-75 mm dla pełnej klatki. Oznacza to, że wygodnie sfotografujemy nim zarówno szerokie scenerie, życie uliczne czy reportaż, jak i wykonamy zdjęcia produktowe lub portrety.
Jak wszystkie współczesne Sigmy, to także obiektyw naprawdę dobry optycznie, który nie zmusza użytkowników do chodzenia na trudne do zaakceptowania kompromisy. Co najważniejsze, jak na jasny standardowy zoom jest też fantastycznie tani. Na chwilę obecną to prawdopodobnie najbardziej opłacalna opcja dla osób szukających uniwersalnych rozwiązań dla aparatów APS-C.
Dostępny w wersjach Sony E, Fujifilm X i L-Mount. Do 31 lipca kupicie go taniej o 225 zł w promocji Cashback i z rozszerzoną 5-letnią gwarancją dystrybutora.
Kolejny standardowy zoom średniego zasięgu, ale tym razem w profesjonalnej pełnoklatkowej wersji Art. Oferując klasyczny zakres ogniskowych 24-70 mm i wysokiej klasy optykę, obiektyw staje się bezpośrednią i bardzo przystępnie wycenioną alternatywą dla natywnych reporterskich zoomów.
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN Art jest szybka, ostra, oferuje plastyczne rozmycie tła i bardzo dobrze radzi sobie z pracą pod światło. Do tego jest dobrze wyważona i stosunkowo lekka, dzięki czemu będzie stanowić zgrany duet z niewielkim bezlusterkowym body. Dostępny jest w wersjach Sony E i L-Mount. Obiektyw jest bardzo przystępny cenowo a obecnie, w ramach trwającej do 31 lipca promocji Cashback, może zaoszczędzicie dodatkowe 540 zł w ramach trwającej promocji Cashback i wydłużyć gwarancję na okres 5 lat.
Jeden z najciekawszych zoomów na rynku. Choć to już nieco wyższa półka cenowa, Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD ma tę wyjątkową zaletę, że dzięki unikalnej specyfikacji jest w stanie zastąpić cały zestaw obiektywów stałoogniskowych. A w zasadzie w ogóle stać się jedynym obiektywem, jakiego będziemy kiedykolwiek potrzebować.
Zakres ogniskowych 35-150 mm i duża jasność dają niebywałą swobodę pracy, pozwalając na tworzenie każdego rodzaju ujęć przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnej plastyki z widocznym rozmyciem tła. Jeśli w swojej pracy nie potrzebujecie bardzo szerokich ujęć, ten wyjątkowy Tamron będzie prawdopodobnie najbardziej uniwersalnym obiektywem, jaki możecie znaleźć na rynku. Szczególnie zainteresować powinni się nim filmujący, którzy z zasady rzadko używają szerszych ogniskowych i bardzo niskich przysłon.
Nieważne czy tworzysz już ambitniejsze materiały aparatem czy też jesteś mikroinfluencerem realizującym smartfonowe daily vlogi - dobry dźwięk to podstawa udanych materiałów wideo i główny czynnik odróżniający materiały typowo amatorskie od tych, na których warto zawiesić… ucho.
Dźwięk to też dziedzina, w której nie warto chodzić na kompromisy. Dlatego do realizacji wideo zawsze polecamy mikrofony czołowych, uznanych marek ze świata audio. Takich jak właśnie Sennheiser, który od zawsze kojarzony jest z jakością i wytrzymałością. To oczywiście większy koszt na start, ale w zamian otrzymujemy urządzenia, które zostaną z nami na dłużej i które z powodzeniem będziemy w stanie wykorzystywać wraz z rozwijaniem naszych umiejętności przy bardziej zaawansowanych produkcjach.
W segmencie konsumenckich mikrofonów nakamerowych, Sennheiser oferuje 3 ciekawe modele: miniaturowy model MKE 200, większy i bardziej rozbudowany pod względem funkcjonalności model MKE 400 oraz specjalny mikrofon stereofoniczny MKE 440.
Sennheiser MKE 200 to miniaturowy (60 x 39 x 69 mm) i superlekki (48 g) mikrofon pasywny, przystosowany do pracy ze smartfonami, kamerami sportowymi i niewielkimi aparatami. Mimo kompaktowej konstrukcji oferuje wbudowany system redukcji drgań i zaawansowaną specyfikację (pasmo przenoszenia 40 Hz - 20 kHz, czułość do -33 dBV/Pa), które zapewnią nam czysto brzmiący dźwięk w różnych warunkach, a dodatkowo w zestawie znajdziecie też osłonę przeciwwiatrową. W sam raz na początek przygody z dobrym dźwiękiem.
Niewątpliwą zaletą jest także to, że mikrofon oferowany jest zarówno osobno, jak i w specjalnie przygotowanym dla smartfonowych vlogerów zestawie Mobile Kit, którym znajdziemy także miniaturowy statyw Manfrotto oraz specjalny uchwyt na telefon
Nieco dłuższy Sennheiser MKE 400 celuje w bardziej zaawansowanych użytkowników, oferując większą kontrolę nad rejestrowanym materiałem. Mikrofon oferuje m.in. przełącznik regulacji wzmocnienia, filtr górnoprzepustowy (odcięcie niskich częstotliwości w gwarnych i ruchliwych miejscach) oraz możliwość bezpośredniego monitorowania nagrywanego dźwięku za pomocą złącza słuchawkowego 3,5 mm. Podobnie jak model MKE 200, może być podłączany zarówno do aparatu, jak i smartfona i również oferuje osłonę przeciwwietrzną.
Model Sennheiser MKE 400 również oferowany jest jako pojedynczy zakup, jak i zestaw Mobile Kit, który zawiera wszystko, by wygodnie rozpocząć przygodę z filmowaniem smartfonem
MKE 440 to z kolei konstrukcja dla tych, którym przede wszystkim zależy na jak najbardziej realistycznej rejestracji dźwięków otoczenia. Dzięki dwóm, skierowanym w różnych kierunkach kapsułom, mikrofon rejestruje bardziej zniuansowany, przestrzenny dźwięk, co doskonale sprawdzi się m.in. podczas filmowania występów scenicznych czy rejestracji dźwięków tła i natury.
Słoneczne popołudnia i długie letnie wieczory zachęcaja do plenerowych sesji. To właśnie w okresie wakacyjnym mamy szansę najlepiej wykorzystać subtelne światło towarzyszące wschodom i zachodom słońca w okresach tzw. golden hour i blue hour. Dlaczego by jednak nie pójść o krok dalej i dodać naszym zdjęciom nieco kreatywnego pazura?
Doskonałym sposobem na urozmaicenie sesji portretowych (i produktowych) są miecze świetlne, które pozwolą wygodnie doświetlić obiekt w filmie i fotografii. Takie jak Newell Kathi II. Dzięki bardzo szerokiego zakresowi regulacji temperatury barwowej (2500K - 9000K) pozwoli on precyzyjnie zbalansować emitowane światło do warunków panujących na sesji, a możliwości wyświetlania dowolnej barwy z palety RGB da nam pełną swobodę w zakresie tworzenia kreatywnego kolorowego oświetlenia.
Kathi II to też doskonała pomóc dla twórców wideo. Dzięki 20 wbudowanym efektom specjalnym, miecz pozwoli imitować specyficzne efekty, jak światła radiowozu, migoczący blask płomienia czy błysk towarzyszący wylądowaniem atmosferycznym. A to wszystko w przystępnej cenowo, ergonomicznej formie, która ułatwi działanie w terenie dzięki możliwości ładowania przez USB-C.
Aby móc skutecznie szlifować nasze umiejętności musimy zapewnić sobie komfort pracy. A tyczy się to zwłaszcza fotografowania w podróży. Dwie z najbardziej frustrujących rzeczy podczas długich tripów to zapanowanie nad materiałem i dostęp do zasilania. Oto propozycje, które nieco ulżą nam w naszych bojach.
Bezpieczeństwo naszych danych to coś na czym z pewnością nie warto oszczędzać, a najnowsze karty Lexar z serii Professional to nie tylko nośniki niezawodne, ale również wyjątkowo szybkie. Dzięki standardowi CFexpress użytkownik może w pełni wykorzystać wszystkie funkcje swojego aparatu. Karty najnowszej generacji osiągają bowiem przesyły na poziomie 1750/1500 Mb/s (odczyt / zapis dla serii Gold) z minimalnym zapisem podczas nagrywania wideo 400 MB/s. W najnowszej odsłonie nośniki zwiększyły też swoją pojemność - ofertę poszerzono o modele 1 i 2 TB.
Karty Lexar oferują wszystko co najlepsze w świecie kart CFExpress, podpierając to wieloletnim doświadczeniem na rynku pamięci. W ofercie znajdują się 3 serie kart (Silver, Gold i Diamond), skierowane do użytkowników o różnym poziomie zaawansowania i odpowiednio dla nich wycenione.
To zdecydowanie jeden z najlepszych statywów podróżnych na rynku. Travel Tripod został zaprojektowany tak, aby maksymalnie zmniejszyć gabaryty i wagę, oferując jednocześnie profesjonalne parametry robocze. Po złożeniu ma wielkość 1,5-litrowej butelki wody, ale 5-sekcyjna konstrukcja z anodyzowanego aluminium (lub włókna węglowego) pozwalają zamocować nawet ciężki, profesjonalny zestaw (udźwig 9 kg) na wysokości 152 cm, lub zaledwie 14 cm w trybie odwróconej kolumny centralnej. Rozstawienie statywu ułatwia system zacisków, które możemy zwolnić i zablokować jednym płynnym ruchem. W zestawie otrzymujemy wygodną i szybką w obsłudze głowicę kulową z jednym pierścieniem, kompatybilną z szybkozłączkami typu Arca Swiss.
Duża wydajność baterii i możliwość łatwego ładowania w podróży mają znaczenie zasadnicze. Warto więc wyposażyć się w nowe ogniwa Mathorn z serii Ultimate 2400 mAh USB-C, które nie tylko osiągają lepsze wyniki od baterii natywnych (9% dłuższe działanie), ale dzięki gniazdu USB-C możemy je też wygodnie doładować np. z powerbanku.
Zastosowane ogniwa rozgrzewają się do zaledwie 28°C, co spowalnia starzenie się baterii (co najmniej 500 cykli ładowania bez utraty właściwości) i zwiększa komfort pracy. Ogniwa charakteryzują się również bardzo niskim tempem samoczynnego rozładowania (utrata 0,5% ładunku miesięcznie). To nie jest ,,tani zamiennik" ale wysokiej jakości dedykowana bateria o zwiększonej pojemności. Dostępne produkty obejmują modele pasujące do aparatów Canon, Sony, Fujifilm oraz OM-System.