Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jednym wystarczą wspomnienia zapisane w pamięci, inni wolą je uchwycić z pomocą aparatu. Urlopowi entuzjaści fotografii mogą wybierać spośród dwóch zasadniczych rodzajów urządzeń: kompaktów i lustrzanek. Czym się różnią i jak wybrać najlepszy, wakacyjny aparat?
Zanim dokonamy wyboru, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy fotografia to dla nas wyłącznie niezobowiązujące hobby i sposób na gromadzenie wspomnień, czy też zamierzamy rozwijać swoje umiejętności również poza sezonem urlopowym bądź spotkaniami towarzyskimi?
Jeżeli status amatora w zupełności nam wystarcza, najlepszym wyborem będzie aparat kompaktowy, a więc urządzenie w pełni zintegrowane oraz niewielkie, które nie zajmie zbyt wiele miejsca w bagażu. Z klasycznym kompaktem wejdziemy też do każdego zabytkowego obiektu, który zezwala na fotografowanie, co w przypadku lustrzanek z dużymi obiektywami nie zawsze jest możliwe. Aparaty kompaktowe wykonują za nas zdecydowaną większość pracy – użytkownikowi pozostaje kadrowanie i naciśnięcie przycisku lub ewentualnie przybliżenie za pomocą zooma. Mówiąc krótko, kompaktem zrobimy przyzwoite zdjęcie łatwo i szybko. Przy zakupie takiego urządzenia warto trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”. Standardowemu użytkownikowi w zupełności wystarczy urządzenie o rozdzielczości obrazu wynoszącej kilkanaście megapikseli. W sklepach nie brakuje modeli o większych możliwościach, ale często nie ma sensu płacić za nie więcej, ponieważ możemy nie dostrzec różnicy.
Warto natomiast zwracać uwagę na kwestie praktyczne. Aparat używany w terenie powinien mieć stabilizację obrazu, która wyeliminuje poruszenia. Ważna jest także konstrukcja obudowy, zwłaszcza gdy mamy zamiar używać go w pobliżu wody lub tam, gdzie może być narażony na pył czy brud. Kompakt przetrwa więcej, jeśli jego obudowa będzie solidna, a dla fanów mocnych wrażeń dobrym wyborem będzie model o zwiększonej odporności, który przetrwa upadek, zanurzenie i skrajne temperatury.
Kompakt będzie niezastąpiony na wakacjach w rodzinnym gronie, gdy trzeba reagować szybko, a także podczas wędrówek z plecakiem, bo zamiast w dodatkowej torbie można po prostu nosić go w kieszeni.
Ci, którzy myślą o fotografii nieco poważniej, powinni pomyśleć o lustrzance. „Nieco”, ponieważ aparat tego typu jest wprawdzie znacznie bardziej zaawansowany od kompaktu, ale praca na ustawieniach automatycznych jest równie prosta. Lustrzanki dają większe możliwości w zakresie dostosowywania jego parametrów do warunków. Takim aparatem z łatwością zrobimy zdjęcia makro, w ruchu czy panoramiczne. Ich jakość jest lepsza niż w przypadku kompaktu, ale sam aparat jest także znacznie większy i mniej poręczny, nie tylko przez wzgląd na rozmiary, ale też wagę. Do zastosowań podstawowych w zupełności wystarczy lustrzanka z obiektywem znajdującym się w zestawie, a gdy wprawimy się w fotografowaniu, warto wymienić go na lepszy – ta możliwość to największa przewaga lustrzanek nad kompaktami.
Wybierając lustrzankę trzeba pamiętać o dwojakim sposobie kadrowania: za pomocą wizjera optycznego i ekranu LCD. To, który sposób bardziej nam odpowiada, okaże się z czasem, dlatego warto wybrać model z wygodnym wizjerem optycznym. Wszystkie modele mają funkcję Autofokus, co ma duże znaczenie przy robieniu zdjęć. Ważna jest ergonomia, czyli wygoda aparatu – to, w jaki sposób pasuje do dłoni oraz czy przy wykonywaniu zdjęć bez problemów możemy operować przyciskami lub obiektywem. Dodatkową funkcją jest możliwość kręcenia filmów za pomocą aparatu, co również może przydać się podczas wakacji.
Cechy kompaktu i lustrzanki łączą kompakty z wymiennym obiektywem. Są znacznie mniejsze od lustrzanek, ale dzięki dostępnemu systemowi obiektywów pozwalają robić zdjęcia wysokiej jakości. Jednak ceny takich modeli są wyższe od kompaktów. Warto więc rozważyć, czy lepszym wyborem nie będzie lustrzanka w podobnej lub nieco wyższej cenie, dająca więcej możliwości. Niezależnie od tego, na jaki aparat fotograficzny się zdecydujemy, jego obsługa nie powinna być zbyt angażującą i zakłócać urlopowego spokoju.
Artykuł przygotowany we współpracy z redakcją portalu nokautelektronika.pl.