Wystawa Krzysztofa Pijarskiego "Dłubak - Źródła"

Autor: Marcin Grabowiecki

10 Sierpień 2009
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższy piątek, o godz. 19:00 w Galerii Asymetria odbędzie się wernisaż wystawy Krzysztofa Pijarskiego zatytułowanej "Dłubak - Źródła". To próba zmierzenia się z nieuporządkowanym archiwum Zbigniewa Dłubaka, polskiego fotografa, malarza, teoretyka sztuki i krytyka.

Pierwsza galeria fotografii historycznej Asymetria zaprasza na otwarcie wystawy Krzysztofa Pijarskiego "Dłubak - Źródła", która została przygotowana we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii. Fundacja zajmuje się opracowywaniem archiwum Zbigniewa Dłubaka. Wystawa odsłania przed nami jego fragmenty. To próba zmierzenia się z nieuporządkowanymi dokumentami, negatywami, zdjęciami.

Projekt ten zrodził się z potrzeby ujawnienia fragmentów spuścizny po Dłubaku, której opracowaniem zajmuje się Fundacja Archeologia Fotografii, zanim tytułowe Źródła zostaną wtłoczone w uporządkowane archiwum, poddane opresyjnej kategoryzacji, zrównane ze sobą, ponumerowane i nazwane. Krzysztof Pijarski - młody fotograf, historyk sztuki i krytyk wszedł w świat pudeł, teczek, szafek i kartonów jak na teren nieznany i kroczy po nim z aparatem w ręku jak wrażliwy odkrywca, uważny na pozornie nieważne znaki. Interesuje go nie tyle dość dobrze rozpoznany korpus twórczości Dłubaka, co marginesy, to, co zostaje zwykle unieważnione w oficjalnej historii sztuki.

Oprócz fotografii Pijarskiego na wystawie udostępniamy także facsimile dokumentów, notatek, maszynopisów oraz mini kartoteki w małych pudełkach zawierające przygotowane przez artystę "reprodukcje" wybranych zbiorów negatywów z archiwum. To tropy, na które już trafiliśmy - jedne prowadzą donikąd, inne mają swoje kontynuacje. Chcemy umożliwić, choćby zapośredniczone, ale jednak dotknięcie tej dostępnej tylko dla niewielu materii. Żeby dać się uwieść archiwum trzeba móc w nim grzebać, znaleźć własne ścieżki, ale także móc się w nim zagubić.

kurator wystawy: Karolina Lewandowska

Krzysztof Pijarski (ur. 1980) historyk sztuki, artysta/badacz posługujący się medium fotografii, tłumacz. Absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i łódzkiej Filmówki; doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pisze pracę doktorską o pismach i myśli Michaela Frieda, jednego z krytyków i historyków sztuki związanych z "wysokim modernizmem" w Stanach Zjednoczonych, która ma być swoistą archeologią modernizmu. Najbardziej interesują go (po)nowoczesne losy obrazów.

Krzysztof PijarskiDłubak - Źródła

Wernisaż: 14.08, godz. 19:00
Termin: 15.08 - 11.09

Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a m 8a (4 piętro)
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wiosna z promocją Cashback od Sony - aparaty i obiektywy nawet 2000 zł taniej
Wiosna z promocją Cashback od Sony - aparaty i obiektywy nawet 2000 zł taniej
Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się nowa promocja Cashback na sprzęt fotograficzny Sony. Taniej można kupić korpusy Sony Alpha, takie jak α7R IV, czy ZV-1 II, oraz różnorodne obiektywy -...
3
Polish Women Photographers - rok 2024 w obiektywach polskich fotografek. Wystawy w Warszawie, Rzeszowie, Sopocie, Brukseli i Hiszpanii
Polish Women Photographers - rok 2024 w obiektywach polskich fotografek. Wystawy w Warszawie,...
Już po raz piąty polskie fotografki podsumowują mijający rok w swoich kadrach, tworząc unikalny obraz najważniejszych wydarzeń, emocji i zmian w Polsce oraz na świecie. Wystawa i...
8
Canon i Sony szykują nowości - premiery 26 marca
Canon i Sony szykują nowości - premiery 26 marca
Już niedługo poznamy nowe produkty od Canona i Sony. Obie firmy wystartowały dziś z tajemniczymi zapowiedziami. Jakie aparaty zobaczymy 26 marca?
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)