Na początku otwarcia Krzysztof Candrowicz - dyrektor artystyczny festiwalu - podkreślił, że w przypadku fotografii mówią przede wszystkim obrazy - dlatego część oficjalna nie będzie obfitować w długie przemówienia. Zanim jednak przemówiły same zdjęcia, gospodarze otwarcia powiedzieli kilka słów na temat festiwalu i jego tematu przewodniego "Made in China".
Krzysztof Candrowicz - dyrektor artystyczny Fotofestiwalu podczas otwarcia
Wybrany przez tegoroczny Fotofestiwal temat przewodni - Chiny - częściowo przypadkiem, a częściowo w zamierzony sposób, włączył prezentowane wystawy w nurt aktualnych dyskusji na temat wydarzeń w Państwie Środka. Tegoroczna olimpiada i wydarzenia w Tybecie, a także ostatnie trzęsienie ziemi w chińskiej prowincji Syczuan sprawiają, że Chiny pojawiają się w niemal każdym serwisie informacyjnym. Czyni to temat festiwalu bardzo nośnym i medialnym, choć jak podkreślają jego organizatorzy - motywacją do przygotowania tegorocznych wystaw nie było włączanie się w debaty o charakterze politycznym. Jednak osobistą intencją organizatorów jest wsparcie zmagań o przestrzeganie praw człowieka w Tybecie - stąd pomarańczowa wstążka w materiałach promocyjnych festiwalu.
Thomas Kellner, kurator wystawy "China Photo"
Kolejnym tematem, który zaledwie kilka dni temu przykuł oczy Zachodu do Państwa Środka było trzęsienie ziemi w Syczuanie. Agencje prasowe w pierwszych doniesieniach informowały o ponad 8000 ofiar. Niestety wielu autorów zdjęć pochodzi z terenów objętych wstrząsami sejsmicznymi i nieznane są ich losy ze względu na brak łączności - ten smutny fakt podkreślał kurator wystawy "China Photo", Thomas Kellner, który krótko opowiedział o pomyśle na ekspozycję.
wystawa fotografów nominowanych do Grand Prix
Otwarcie nie odbyło się bez oficjalnych przemówień tzw. gości honorowych - należy pamiętać jak bardzo festiwal wspierany jest przez władze miasta i województwa. Miłym akcentem były też podziękowania nie tylko dla sponsorów i patronów medialnych, ale także dla wszystkich, którzy wieszali wystawy - pracowników Fundacji Edukacji Wizualnej i wolontariuszy. Po części oficjalnej licznie zgromadzeni goście mogli rozpocząć oglądanie festiwalowych wystaw zlokalizowanych w Łódź Art Center -
China Eye on East, China Photo, Grand Prix i innych projektów.
chwalimy organizatorów za świetne oznaczenia
Na koniec warto wspomnieć o fantastycznych oznaczeniach i wszechobecnych strzałkach, które pozwalają bezbłędnie poruszać się w labiryncie przepięknych pofabrycznych pomieszczeń kompleksu Łódź Art Center. Świetnym pomysłem są też wygodne fotele-pufy, na których można odpocząć po wysiłku zwiedzania.
miło, że organizatorzy przewidzieli przestrzeń dla relaksu
Wszystkie wystawy festiwalu czynne będą do końca maja 2008 roku. Poniżej zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z otwarcia Fotofestiwalu: