Nagrody FotoFestiwalu 2008 rozdane

MFF 08. Po raz kolejny przyznano Nagrody Fotofestiwalu: Grand Prix, Nikon Award - Młody Talent oraz po raz pierwszy Nagrodę Publiczności. Prezentujemy laureatów tegorocznego festiwalu.

Autor: Marta Sinior

19 Maj 2008
Artykuł na: 4-5 minut

Poza dwiema wystawami w Programie Głównym, na łódzkim festiwalu można zobaczyć jeszcze dwie duże ekspozycje: pierwsza prezentująca projekty aspirujące do nagrody za najlepszą wystawę z Programu Otwartego - Grand Prix Fotofestiwalu, druga to Fabryka Fotografii, czyli prezentacje studentów i absolwentów uczelni artystycznych w Polsce i zagranicą. Autor najlepszego cyklu prezentowanego w ramach drugiej ekspozycji otrzyma nagrodę Nikon Award - Młody Talent oraz możliwość zaprezentowania swojej twórczości na kolejnym FotoFestiwalu. W tym roku po raz pierwszy spośród wystaw Grand Prix publiczność wytypowała swojego faworyta.

W tym roku rzeczywiście, jak podkreślił członek jury Bogdan Konopka, poziom był wyrównanie wysoki. Głosy jury rozłożyły się praktycznie po równo na wszystkich autorów. Osobą, która zdobyła największą liczbę głosów był Zbigniew Olszyna - student ostatniego roku fotografii na łódzkiej Akademii, który za niezwykły cykl Ikony Malarstwa - Współcześnie otrzymał nagrodę Nikon Award - Młody Talent. Bogdan Konopka wyznał, że nagrodę Zbigniewowi Olszynie przyznali przede wszystkim za to, czego w sztuce najbardziej brakuje: lekkość, dystans, humor i ironię, i za to, co sprawia, że świat w ułamku sekundy staje się piękniejszy.

Zbigniew Olszyna otrzymał jeszcze jedną nagrodę - pieniężną, ufundowaną przez rektora Wyższej Szkoły Humanistycznej w Łodzi w wysokości 2500 PLN.

Nagroda Publiczności, Giacomo Brunelli

Po raz pierwszy publiczność miała okazję przyznać nagrodę swojemu faworytowi. Ponad 600 osób głosowało, aby Nagrodę Publiczności otrzymał Giacomo Brunelli i jego fotografie zwierząt.

Grand Prix Fotofestiwalu, Eric Vazzoler za cykl "Twarzą w twarz“

Ostatnia, najważniejsza nagroda Grand Prix Fotofestiwalu 2008 została przyznana Ericowi Vazzoler za cykl Twarzą w twarz. Swój projekt, powstający od 1986 roku, artysta realizuje w domach publicznych, obozach wojskowych, więzieniach, gettach i ośrodkach dla upośledzonych umysłowo znajdujących się w byłych republikach radzieckich. Portrety Erica Vazzolera robią niezwykłe wrażenie nie tylko ze względu na emocje wywołujące u widza, ale również ze względu na niezwykłe, przemyślane ujęcia. Eric Vazzoler to również nasz typ!

Niestety, autor nie mógł osobiście uczestniczyć w ceremonii i odebrać złotej statuetki. W jego imieniu nagrodę odebrała Jacqueline Konopka.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
Sony World Photography Awards ogłosiło nazwiska finalistów sekcji studenckiej i młodzieżowej. O główną nagrodę powalczą w tym roku Albert Słowiński z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz...
10
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
Powiązane artykuły