Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jak przystało na jeden z najważniejszych i największych polskich festiwali, program MFF 2008 jest bogaty. W programie głównym zaprezentowane zostaną dwie duże wystawy: pierwsza prezentująca najciekawszych chińskich artystów - China photo, druga ukazująca spojrzenie europejskich artystów na azjatyckiego smoka - Western eye on east.
W programie, poza głównym blokiem wystaw, nie zabraknie ekspozycji towarzyszących. Tak jak w poprzednim roku, tak w tym nie zabraknie fotopolisowego akcentu. Tym razem zaprezentujemy fotografie Marcina Liberskiego, laureata "Czteroboju fotograficznego" - konkursu zorganizowanego w zeszłym roku przez nasz magazyn. Równocześnie otwarcie wystawy zainaguruje tegoroczną odsłonę konkursu w postaci "Pięcioboju". Już teraz zapraszamy.
Muszę przyznać, że z dużym zainteresowaniem czekam na tegoroczny łódzki festiwal, a to właśnie ze względu na prezentację chińską. Poza paroma chińskimi artystami, dla mnie ten kraj fotograficznie nadal pozostaje nieodkryty. Czy sztuka chińska okaże się dla nas tak egzotyczna jak sam kraj? Dowiemy się już 13 maja.
PROGRAM GŁÓWNY
China Photo - Współczesna chińska fotografia
Program Główny MFF 2008 - wystawa "China photo" - to przegląd najciekawszych zjawisk we współczesnej fotografii chińskiej. Na wystawę, której kuratorem jest Thomas Kellner (Niemcy) złożą się prace dziesięciu chińskich artystów:
Western eye on east - Fotograficzna opowieść o współczesnych Chinach
"Western Eye on East" to zbiorowa wystawa artystów pochodzących z kręgu kulturowego określanego "cywilizacją Zachodu", którzy zafascynowani Chinami postanowili szukać swoich inspiracji właśnie w dokumentowaniu tamtej rzeczywistości. Chiny rozwijają się najszybciej na świecie, niemalże pod każdym względem - społecznym, ekonomicznym, demograficznym i technologicznym. Sami Chińczycy nie nadążają nad tymi zmianami i obawiają się wielu zagrożeń wynikających z drastycznych i nieopanowanych przemian. Wystawa jest opowieścią o tym jak tradycja i kultura zdarza się z nowoczesną, dynamiczną globalną rzeczywistością. Będziemy również świadkami wielu osobistych historii, pokazujących mikroświat ludzi mieszkających w tym azjatyckim imperium.
Na wystawę, której kuratorem jest Krzysztof Candrowicz złożą się prace dziesięciu artystów:
GRAND PRIX Fotofestiwalu
W tym bloku na festiwalu zaprezentowanych zostanie kilka wystaw, w tym dwie polskich artystów: Uli Tarasiewicz oraz Michała Szlagi.
Spis wystaw:
Wystawy specjalne
Jako wystawy specjalne na łódzkim festiwalu pokazane zostaną dwie prezentacje:
Fabryka fotografii
Pod nazwą Fabryka fotografii kryją się prezentacje studentów i absolwentów uczelni artystycznych w Polsce i zagranicą. Każda zapraszana uczelnia typuje do udziału w wystawie maksimum dwóch studentów, których osiągnięcia w dziedzinie szeroko rozumianej fotografii zasługują na szczególną uwagę. Nominacja ze strony uczelni, poszczególnych Instytutów czy Katedr jest sama w sobie wyróżnieniem dla młodych twórców, która upoważnia ich do przedstawienia swoich prac podczas Fotofestiwalu. Wybrani młodzi twórcy mogą zaprezentować zestawy lub cykle prac oraz obiekty i instalacje fotograficzne. Spośród prezentowanych projektów jury składające się ze znanych krytyków i kuratorów wytypuje zwycięzcę. Tegoroczny zwycięzca otrzyma nagrodę Nikon Młody Talent.
Otwarcie wystawy: 16 maja 2008 w PATIO Centrum Sztuki Wyższej Szkoły Humianstyczno - Ekonomicznej w Łodzi.
PROGRAM TOWARZYSZĄCY
Wystawy
Forum "Ucząc Fotografii"
Forum dyskusyjne dotyczyć będzie historii, aktualnych problemów oraz perspektyw na przyszłość kształcenia w dziedzinie fotografii i mediów pokrewnych. Do uczestnictwa w Forum oraz dyskusji zapraszamy pedagogów uczelni artystycznych w Polsce i zagranicą, w których kształceni są przyszli artyści zajmujący się fotografią i nowymi mediami. Celem spotkania jest wymiana informacji, doświadczeń, pomysłów, poszukiwanie impulsów do realizacji w przyszłości wspólnych projektów.
Forum odbędzie się 16. maja w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Koordynacja merytoryczna i prowadzenie dyskusji: dr Tomasz Ferenc i dr Marek Domański.
Organizacja: PATIO Centrum Sztuki, Wydział Artystyczny Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Przegląd portfolio
Przeglądy portfolio obecnie są jedną z najważniejszych form promocji, która umożliwia fotografom indywidualne i bezpośrednie spotkania z kuratorami, krytykami, dziennikarzami, wydawcami książek i magazynów oraz właścicielami galerii. Podczas przeglądów uczestnicy mają szansę zaprezentować swoje prace ekspertom oraz otrzymać wskazówki dotyczące rozwoju zawodowego, artystycznego, realizowanych projektów czy opracowania dobrego portfolio. Każda taka rozmowa stwarza szansę na rozpoczęcie współpracy pomiędzy fotografem i recenzentem lub reprezentowaną przez niego instytucją. Często zdarza się, że jej efektem jest indywidualna wystawa, publikacja zdjęć w magazynie fotograficznym, zaproszenie do realizacji międzynarodowego projektu lub do uczestnictwa w jednym z festiwali.
Więcej informacji można znaleźć w artykule na fotopolis.pl.
Noc w Łęczycy - wystawa "Przestrzenie wolności"
Na wystawie w zabytkowym więzieniu w Łęczycy zostaną zaprezentowane fotografie, obiekty oraz realizacje multimedialne wykonane przez artystów specjalnie w celu prezentacji na wystawie "Przestrzenie wolności". W projekcie biorą udział pedagodzy i studenci Wydziału Artystycznego WSHE Łódź oraz zaproszeni goście. Wystawa kuratorowana przez Marka Domańskiego, ma charakter problemowy i dotyczy niezwykle aktualnego i wymagającego ciągłego redefiniowania problemu wolności w możliwie wielu aspektach także braku wolności, alienacji, samotności itp. Artyści realizujący swoje prace zmierzą się z problemem "przestrzeni wolności" z wielu punktów widzenia, stwarzając wielopłaszczyznową przestrzeń dyskusji w wymiarach osobistych, społecznych i politycznych.
Otwarcie wystawy - 17 maja 2008.
Pokazy slajdów - odbywać się będą w klubie festiwalowym oraz na dużym ekranie na Rynku Manufaktury w Łodzi.
Kino festiwalowe
Fotofestiwal wraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowali prezentację kina chińskiego, które charakteryzuje powiew egzotyki, rzadko spotykana artystyczna dojrzałość, wrażliwość i wyczucie możliwości medium.
Program festiwalowego kina znajdziesz tutaj.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w trzech festiwalowych centrach:
Jak co roku, część wystaw będzie do obejrzenia, w galeriach, muzeach oraz kawiarniach mieszczących się w centrum Łodzi.
Karnety oraz bilety będzie można kupić w Centrum Festiwalowym: Łódź Art Center, ul. Tymienieckiego 3.
CENNIK:
Bilet pojedynczy:
5 zł - bilet ulgowy
10 zł - bilet normalny
karnet - obejmuje: Program Główny i Otwarty, Fabrykę Fotografii, wykłady, slide show, koncert, zniżki na wydawnictwa Fotofestiwalu - 40 zł
Lista hoteli i schronisk w Łodzi.