Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Projektem Paradise 101 Wojtek Wieteska podsumowuje cykl fotografii i obrazów filmowych inspirowanych rzeczywistością Japonii przełomu XX i XXI wieku, kulturą zen oraz wschodnią kulturą wizualnych narracji. Wernisaż planowany jeszcze na listopad odbędzie się 2 lutego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Na pokaz Wojtka Wieteski zaplanowany w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie składają się wielkoformatowe fotografie, obrazy filmowe, autorskie obiekty aranżowane w przestrzeni oraz skomponowana na zaproszenie artysty ścieżka dźwiękowa. Wspólnie podkreślają one nieoczywiste granice między fotografią a filmem oraz stawiają pytania o przyszłość opowiadania historii poprzez cyfrowe narzędzia.
„Podczas fotografowania Japonii, w dychotomii między jednostką, a masą, w fuzji starożytnych rytuałów i współczesnych zachowań, odnajduję ponadczasową formę chroniącą ludzkie życie przed nieporządkiem.” - mówi Wojtek Wieteska
fot. Wojtek Wieteska, z projektu Paradise 101
Instalacje w przestrzeni, brak chronologii, operowanie skalą, pokazywanie zdjęć w seriach o tym samym motywie lub zestawianie detali, obok ujęć w szerokim planie, służy podkreśleniu, że w sztukach wizualnych czas i przestrzeń powstają głównie w relacji i reakcji z widzem. Prace prezentowane na wystawie powstawały na przestrzeni 29 lat: od 1991 do 2019 roku.
Kuratorką projektu jest Ania Diduch.
fot. Wojtek Wieteska, z projektu Paradise 101
Wystawę Paradise 101 będzie można oglądać od 2 lutego 2020 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy ul. Marii Konopnickiej 26 w Krakowie.
Szczegóły na stronie wydarzenia na facebooku.
Wojtek Wieteska – (ur. 1964, w Warszawie) Fotografuje i pisze o fotografii, choć uważa, że "fotografie są szybsze od słów”. Autor wystaw, książek i uniwersytecki wykładowca z 20-letnim doświadczeniem. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w PWSFTviT w Łodzi, a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Sorbona IV w Paryżu. W roku 2015 obronił doktorat z dziedziny sztuk wizualnych, specjalizacja (a jakże!): fotografia.
Jego cykle były wystawiane w miejscach takich, jak: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Kraków), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Yours Gallery (Warszawa), Galeria Atlas Sztuki (Łódź), Muzeum Powstania Warszawskiego, Leica 6x7 Gallery Warszawa.
Więcej informacji o fotografie znajdziecie na stronie wojtekwieteska.pl.