Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, wykładowca ASP, autor publikacji z dziedziny teorii obrazu. Przede wszystkim jednak uznany artysta z prawie 40-letnim stażem. Prace Zbigniewa Treppy będziecie mogli oglądać od piątku we Wrocławiu.
- Zbigniew Treppa Działalność na polu artystycznym zainaugurował w 1979 roku. Od 1982 roku jest autorem osiemnastu wystaw indywidualnych z dziedziny fotografii inscenizacyjnej. Podstawą twórczości jest dla autora przekonanie, że fotografia nie może obyć się bez światła. Światło to jednak nie tylko siła sprawcza i tworzywo fotografii, ale także warunek dostateczny jej symbolicznego wymiaru. - mówi kurator wystawy Manfred Bator.
- Wyartykułowanie i zaistnienie symboliki jest dla autora możliwe dzięki zastosowaniu techniki powoływania obrazu (metoda inwersji, wielokrotna ekspozycja), co sprawia, że obszar jego twórczych poszukiwań, zarówno tych formalnych, jak i symbolicznych, sytuowany jest na styku dwóch rzeczywistości: negatywowej i pozytywowej. Ważna jest dla niego również forma prezentacji – często są to obiekty o charakterze instalacji (poliptyki) z użyciem elementów obrazu fotograficznego, ostatnio także z wykorzystaniem barwnej fotografii. Zasadniczym problemem tych inscenizacji o charakterze symboliczno-metaforycznym staje się sacrum i morfologia foto-obrazu, rozważana w kontekście światła jako siły sprawczej i zarazem substancjalności.
fot. Zbigniew Treppa, "I believe in the resurrection of the body"
W pracy badawczej zajmuje się analizą obrazu fotograficznego oraz badaniem właściwości strukturalnych obrazów nie-ręką-ludzką-wykonanych, gr. acheiropoietos. Od kilku lat podejmuje także zagadnienia teologii wizualnej, badając artefakty kultu religijnego z perspektywy antropologii obrazu.
Na ekspozycji zatytułowanej “I believe in…”, we wrocławskiej galerii Foto-Gen zobaczymy wybór realizacji z kilkudziesięciu lat pracy twórczej artysty.
fot. Zbigniew Treppa, "Tak-2", fotogram + technika własna, 2004
Zbigniew Treppa (ur. 1960) - absolwent Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, habilitacja w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Antropologii Obrazu oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek Sekcji Syndonologicznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz zespołu eksperckiego w Narodowym Centrum Kultury, przewodniczący Komitetu naukowego Polskiego Centrum Syndonologicznego. Autor wielu wystaw indywidualnych z dziedziny fotografii inscenizacyjnej oraz publikacji naukowych z dziedziny teorii obrazu, teologii i antropologii obrazu.
fot. Zbigniew Treppa, "Ołtarz Światła", fotogram, 2005
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 26 października 2018 roku, o godzinie 18:00 w galerii Foto-Gen Ośrodka Kultury i Sztuki, przy pl. bpa Nankiera 8, we Wrocławiu. Prace będzie można oglądać do 30 listopada. Bilety w cenach: 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy)
Więcej informacji znajdziecie pod adresem okis.pl.