Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Wyjątkowe, historyczne zdjęcia Josefa Koudelki z inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację można oglądać do 25 maja w Gdańsku. Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne.
„Trzydziestoletni Josef Koudelka przyjechał do Pragi dzień przed inwazją wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku. Wrócił z Rumunii, gdzie fotografował Romów - tą tematyką, podobnie jak fotografią teatralną, zajmował się od kilku lat, porzuciwszy udaną karierę inżyniera lotnictwa. Chociaż nigdy wcześniej nie zajmował się wydarzeniami z pierwszych stron gazet, zdjęcia jego autorstwa, wykonane w ciągu siedmiu niezmiernie dramatycznych sierpniowych dni, stały się symbolem walki o wolność” - pisała Irena Šorfová, kuratorka wystawy z galerii Art Link w Pradze
Negatywy szczęśliwie przemycono do Ameryki. W 1969 roku - w pierwszą rocznicę wydarzeń - fotoreportaż ukazał się w wielu światowych czasopismach. Aby zabezpieczyć Koudelkę przed ewentualnymi represjami ze strony Związku Radzieckiego, fotografie nie zostały podpisane. Ich waga sprawiła jednak, że anonimowy fotograf zaocznie uhonorowany został nagrodą im. Roberta Capy. Musiało minąć kolejnych 16 lat, by Koudelka mógł bezpiecznie ujawnić się jako autor wspomnianych zdjęć.
fot. Josef Koudelka / Magnum Photos, Inwazja wojsk Układu Warszawskiego, Praga, Czechosłowacja, 1968
Dziś, 50 lat po tamtych wydarzeniach, niemal 180 starannie wyselekcjonowanych zdjęć dokumentujących zajścia z sierpnia 1968 roku możemy oglądać na wystawie “Inwazja. Praga 68”, która właśnie zawitała do Gdańska.
Wystawę można oglądać do 27 maja 2018 roku w Europejskim Centrum Solidarności, przy pl. Solidarności 1 w Gdańsku. Wstęp wolny.
fot. Josef Koudelka / Magnum Photos, Inwazja wojsk Układu Warszawskiego, Praga, Czechosłowacja, 1968
Wystawa jest częścią cyklu PRZEŁOMY ’68. Towarzyszą jej warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pt. “Kiedy Josef wrócił do Pragi”.
Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod adresem ecs.gda.pl.