“Twarzowa Kolekcja” Tomka Sikory w warszawskiej galerii Ethos. Spotkanie z fotografem już w środę

Autor: Maciej Luśtyk

20 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

W dniach 18-24 listopada w galerii Ethos w Warszawie można oglądać prace z najnowszego projektu Tomka Sikory. W planach spotkanie autorskie, podczas którego będzie można także przetestować najnowsze aparaty Fujifilm.

Na ekspozycję Twarzowa Kolekcja Tomka Sikory składają się fotografie z realizowanych we wcześniejszych latach projektów “Nie do wiary, do pary” i “Tribute to Colours” oraz najnowszego cyklu “Dysharmonia”. Oprócz tego, można będzie obejrzeć film “Tęcza” z poezją Renaty Plagi, kostiumami Chi-Chi Ude i muzyką Cezarego Skubiszewskiego.

“Dysharmonia”, czyli dwoista natura ludzkiej twarzy

fot. Tomek Sikora, Jaga Hupało, z projektu "Dysharmonia"

- Twarz to nie tylko wizytówka osoby, jej szczególny znak i podstawa rozpoznania przez innych ludzi. To także generator komunikatów emocjonalnych, których znacząca część ma postać miniekspresji: niemal niedostrzegalnych mini-ruchów mięśni, odzwierciedlających emocje powstające w mózgu. Te subtelne sygnały odbieramy na ogół bezwiednie, a często odczuwając jakieś wrażenie nie wiemy skąd się ono wzięło. - pisze w komentarzu do wystawy psycholog, Maria Jarymowicz. - Tomek dostrzega asymetrię twarzy i intuicyjnie wiąże ją z ekspresją emocji. Jak zwykle bliski Człowiekowi, postanawia nam ową asymetrię plastycznie unaocznić, a tym samym pomóc w dokonaniu jej odkrycia. I wywołać zaciekawienie: dwoistość twarzy - dlaczego, po co? Cóż to za przejaw naszej natury? I czy rzeczywiście ma jakiś związek z emocjami?

- Zawsze nurtował mnie fakt, że twarze większości ludzi, którym miałem okazję się przyjrzeć, były wyraźnie asymetryczne. Rozmawiając z kimś odnosiłem czasem wrażenie, że nie rozmawiam z jedną osobą. Zwłaszcza gdy czyjś wyraz twarzy pod wpływem emocji ulegał zmianom. Bywały one tak plastyczne, że twarz z chwili na chwilę przybierała nową formę. - opowiada o swoim projekcie sam autor.

fot. Tomek Sikora, z projektu "Dysharmonia"

Kiedy i gdzie?

Wystawę można oglądać w dniach 18-24 listopada, w godzinach 14:00 - 19:00 (23.11 w godzinach 11:00 - 14:00 i 17:15 - 20:00), w galerii Ethos, przy ul. Plac Trzech Krzyży 10/14 w Warszawie. Dodatkowo, w środę 22 listopada, o godzinie 18:30 odbędzie się spotkanie autorskie.

W ramach spotkania będzie można także przetestować najnowsze aparaty z serii Fujifilm X, a także średnioformatowy model GFX 50S, którym fotograf wykonał ostatni projekt.

Sylwetka autora

Tomek Sikora - fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz 57 wydawnictw autorskich. Członek ZPAF od 1979 roku. Wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok, Sony. W 2002 roku wraz z Andrzejem Świetlikiem powołał do życia Galerię Bezdomną promującą fotografię niezależną. W 2009 roku, nakładem wydawnictwa ZNAK, ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły“, zawierający kilkaset zdjęć fotografa oraz wiele anegdot, a w 2015 album „Cztery Pory Roku”.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj