Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Tomek Sikora będzie pierwszym gościem jubileuszowej, 10. odsłony „Wszyscy Jesteśmy Fotografami“. Tematem spotkania będą „kapitalne efekty, czyli jak artysta włącza publiczność w działania artystyczne”. Start już dziś o 19:00 w Warszawie.
Wszyscy Jesteśmy Fotografami to niezwykle popularny cykl spotkań i projekcji filmowych skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Od wiosny 2014 r. w ramach cyklu spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią (i nie tylko). Wydarzenia są zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii.
Dziś wystartuje jubileuszowa, 10. edycja „Wszyscy Jesteśmy Fotografami“. Gościem pierwszego spotkania będzie Tomek Sikora, który opowie o tym, jak artysta może włączać publiczność w działania artystyczne. - W ramach podejmowanego tematu przedstawię działania artystów, którzy zapraszają do działań artystycznych publiczność. Będą to m.in. twórcy z NYC: Spencer Tunick, który fotografuje tysiące nagich ludzi w różnych miastach świata oraz Brandon Stanton, znany z realizacji fenomenalnego projektu “Humans of New York”. Przybliżę także kulisy swojej pracy nad projektami “Ludzie z mojej dzielnicy”, “Twarzowa kolekcja”, “Alicja w Krainie Czarów”, “Dysharmonia” oraz “Nie do wiary do Pary”. Opowiem także o tym, jak wiele radości może dać spotkanie z drugim, nieznanym człowiekiem - zaznacza Tomek Sikora.
Spotkanie tradycyjnie odbędzie się o godzinie 19:00 w warszawskim barze Studio przy ul. Plac Defilad 1. Wstęp jest wolny! Po więcej informacji odsyłamy na stronę wszyscyjestesmyfotografami.pl.
Fotograf, syn malarki Ireny i rzeźbiarza Stanisława, ojciec rzeźbiarza Mateusza. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 80 wydawnictw autorskich. W latach 70. pracował jako fotoreporter dla tygodnika “Perspektywy”. W 1979 zrealizował dwa duże projekty fotograficzne: “Album“ i “Alicja w Krainie Czarów“, które zostały wystawione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu na Biennale Młodych. W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie uznany fotografem roku w Australii. W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. W 2008 roku wydawnictwo Znak wydało album “Tomek Sikora - Światłoczuły“ zawierający kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt anegdot Sikory. Jest autorem wielu albumów i książek, m.in. “Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory“, “Męskie granie“, “Genius Loci“, “Twarzowa kolekcja“, “213 km pod paryskim brukiem", “Cztery po roku", w którym pokazuje Polskę swoich marzeń. Od 1999 roku pracuje nad projektem “Przejrzystość Rzeczy”. We wrześniu tego roku Agora wydała książkę “Kapitalnie”.
zdjęcie główne: zdjęcie pochodzi z projektu „Alicja w krainie czarów” ( 1978/79) | fot. Tomek Sikora