„Antarktika“, czyli fotograficzna wyprawa Wojciecha Walkiewicza na koniec świata

Autor: Michał Chrzanowski

14 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Już w najbliższy piątek w Warszawie będzie można zobaczyć projekt „ Antarktika“ autorstwa Wojciecha Walkiewicza. W latach 2014-2015 przebywał on na polskiej stacji polarnej i dokumentował piękno „lodowej pustyni“.

Wojciech Walkiewicz przebywał kilka miesięcy na polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego z zadaniem udokumentowania pracy naukowców na Antarktydzie. Przedstawił on autorski obraz krainy w surowej i sterylnej formie. Przyjęte zasady ograniczyły swobodę wypowiedzi, lecz pozwoliły na ukazanie wielości i różnorodności zjawisk kształtujących odrębność tej odległej krainy.

fot. Wojciech Walkiewicz, „Antarktika“

Odległy świat na nowo odkryty

Równolegle do pracy nad zamówionym filmem, Walkiewicz zachwycił się wyjątkowymi krajobrazami i postanowił udokumentować swoje przeżycia na fotografii. Świadomy istnienia bogatej ikonografii tematu, postanowił w swoich poszukiwaniach kierować się wyłącznie własnymi obserwacjami. W szczególności nie zamierzał powielać schematu “pięknego krajobrazu i ożywionej przyrody” prezentowanego przez pisma przyrodnicze i podróżnicze.

- Czekałem na ten wyjazd przez kilka lat. Ostatecznie pojechałem tam jako autor zdjęć do filmu dokumentalnego w reżyserii Władysława Rybińskiego. Aparatu fotograficznego używałem czasem jako kamery do zdjęć specjalnych (timelapse, zdjęcia podwodne), ale najczęściej, jako notatnika. To zapis codzienności: 11 tygodni spędzonych w jednym miejscu, na ograniczonej przestrzeni w grupie 24 osób. Stałe pory posiłków, bardzo długie dni i bardzo jasne noce. Gwałtowne wiatry i częste zmiany pogody. Starałem się fotografować w każdej wolnej chwili. Wyjścia na zdjęcia zastępowały mi czytanie, słuchanie muzyki, kino, teatr, telewizję, wizyty w galeriach i wernisaże - wspomina Wojciech Walkiewicz.

fot. Wojciech Walkiewicz, „Antarktika“

Walkiewicz z rozległych przestrzeni śniegu i lodu  wyodrębnił małe, subtelne różnice w kolorze zaśnieżonych zboczy lub abstrakcyjne układy pól lodowych. Utrwalił sylwetki ludzi, pojedyncze osobniki lub całe stada pingwinów (niekiedy przysypanych śniegiem), foki wylegujące się na śniegowych poletkach, ptaki stojące na śniegu lub szybujące ponad ziemią, oświetlone ciepłymi promieniami słońca. W wielkich przestrzeniach krajobrazu pojawiają się ślady gospodarki człowieka, jak na przykład zabudowania stacji polarnej z sylwetkami ludzi, maszyn i urządzeń, statki i łodzie, a także helikopter krążący nad ośnieżonym zboczem. W kamienno śniegowej pustyni obserwujemy cmentarzysko kości (pozostałości po epoce łowców wielorybów) oraz rzeźbę na grobie znakomitego polskiego fotografa Włodzimierza Puchalskiego. Nie brakuje elementów patriotycznych, na przykład biało czerwona flaga polska zapięta na konstrukcji metalowej (w kształcie krzyża).

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Wernisaż prac Wojciecha Walkiewicza odbędzie się w najbliższy piątek, 17 listopada o godzinie 18:00 w Wolskim Centrum Kultury - Otwarta Kolonia (ul. Górczewska 15, Warszawa). Wstęp na wystawę jest wolny. Ekspozycję będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00. Wszystkie zdjęcia w polarnych warunkach Walkiewicz wykonał aparatem i obiektywami Olympus.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Zaawansowane lampy studyjne Nanlite z serii FC i FS zostały objęte promocją. Przy zakupie jednej z nich otrzymamy statyw lub modyfikator fresnel za 1 zł.
0
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube gratis!
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube...
Chcesz kupić obiektyw makro? Wręcz kultowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD jest teraz dostępny w atrakcyjnej promocji. Przy jego zakupie otrzymasz za darmo tubę LED marki Nanlite.
1
Powiązane artykuły