Gdzie jest ciało, czyli tajemniczy projekt Agnieszki Rayss

Autor: Michał Chrzanowski

17 Listopad 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Gdzie jest ciało? Czy raczej jakie i czyje ono jest? Odpowiedź poznacie na wyjątkowej wystawie prac Agnieszki Rayss. Wernisaż już w najbliższy czwartek w warszawskiej Galerii Fundacji Archeologia Fotografii.

Agnieszka Rayss obrazów ciała szukała m. in.  Zakładach Anatomii, Medycyny Sądowej w Hamburgu czy Kolekcji Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Fotografowała tam zarówno fragmenty ciał, narządów wewnętrznych i kości, przechowywane w magazynach i zamkniętych szafach, jak i pokazywane na stałych ekspozycjach mulaże - modele z gipsu lub wosku, perfekcyjnie naśladujące powierzchnię przedmiotów a w tym wypadku ciała i skóry.

fot. Agnieszka Rayss, z cyklu Lekcja anatomii, 2017

„Zaczęłam bardziej od kolekcjonowania” - wspomina fotografka

W nowym projekcie Rayss zwraca się ku ciału, którego szuka mieszając konwencje, kolekcjonując jego fragmenty i różne rodzaje przedstawień, świadomie używając przy tym medium, z jego ograniczeniami i możliwościami. Gra z dotychczasowymi sposobami reprezentacji, przede wszystkim kobiecego ciała w fotografii, jednocześnie wpisując się w historię odzyskiwania jego podmiotowości.

- Fragmenty ciała i narządów w formalinie - kłopotliwe ze względów obyczajowych oraz kulturowych i jednocześnie unikatowe preparaty, schowane przed zwiedzającymi muzeum, bezużyteczne dla studentów medycyny w dobie nowych technologii. Na zdjęciach przeistaczają się w niemal wyłącznie estetyczne obiekty. Rayss używa narzędzi z obszaru fotografii studyjnej - sztucznego światła, jednobarwnego tła; stosuje centralną kompozycję i ujednolica format. W takiej formie ciała wydostają się na światło dzienne, pojawiają się przed oczami widzów w galerii, ujawnione i uwolnione przez artystkę, która tym gestem powtórnie nadaje sens ich istnieniu - zaznaczają organizatorzy wystawy.

fot. Agnieszka Rayss, z cyklu Lekcja anatomii, 2017

Gdzie i kiedy

Wernisaż projektu „Gdzie jest ciało“ odbędzie się 23 listopada o godzinie 18:30 w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Andersa 13, Warszawa). Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach 11:00-19:00. Finizaż zaplanowano na 17 grudnia. Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Marzysz o nowym aparacie? Do realizacji swoich wizji fotograficznych potrzebujesz nowego obiektywu, który da ci więcej możliwości? A może planujesz sprezentować sprzęt fotograficzny komuś...
9
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma.pl Pro Partner Canon informuje promocji Black Weeks Canon w ramach której możesz zyskać rabat na wybrane produkty producenta. Oferty Black Weeks łączą się z promocją Canon...
8
Powiązane artykuły