Akcesoria
Snoot optyczny Quadralite SN200 LED z karnawałowym rabatem
W najbliższą sobotę w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zostaną otwarte dwie wystawy fotograficzne. Na pierwszą z nich składają się prace z bogatego archiwum Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, druga przedstawia fotografie z początku XX wieku autorstwa Altera Kacyzne i została zorganizowana w ramach XII Festiwalu Kultury Żydowskiej. Ponadto Muzeum przygotowało dla uczniów szkół średnich program bezpłatnych wykładów Lato 2002 z fotografią.
Wystawa Jubileuszowa Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego prezentuje bogaty dorobek działającego już ponad 50 lat ŁTF. Od 1957 roku ŁTF posiada własny lokal - siedzibę, w której od samego początku prowadzi publiczną Galerię Fotografii prezentującą wszystkie tendencje i postawy twórcze w fotografii artystycznej.
W okresie swojej działalności Galeria Fotografii eksponowała ponad 480 wystaw fotografii regionalnej, krajowej i zagranicznej, zarówno prezentacji autorskich jak i zbiorowych. W tej liczbie szczególne miejsce zajmują wystawy członków Towarzystwa, indywidualne i zbiorowe, tematyczne i problemowe, których odbyło się ponad 140. Prace o wysokich walorach artystycznych prezentowane na wymienionych wystawach gromadzone są w Archiwum Fotografii Artystycznej ŁTF. Obecnie ŁTF jest najstarszym z nieprzerwanie działających towarzystw fotograficznych w Polsce.
Wśród prac prezentowanych na wystawie w Muzeum Historii Fotografii znajdą się między innymi zdjęcia Andrzeja Pierso, Jerzego Kosińskiego, Sławomira Bykowskiego i Janusza Hereźniaka. Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2002. Szczegóły na stronie MHF
Druga z wystaw prezentowanych w MHF: Alter Kacyzne - Poyln. Świat, który przestał istnieć, to ekspozycja 56 prac Altera Kacyzne, fotografika, eseisty, pisarza i dramaturga. Fotografie powstały w latach dwudziestych XX wieku jako dokumentacja warunków życia Żydów w wielu miastach i miasteczkach w Polsce. Kacyzne pracował wówczas na zlecenie nowojorskiej organizacji pomagającej żydowskim emigrantom. Fotografie z tamtego okresu wprowadzają nas do świata już zapomnianego. Wspólnoty, jakie tworzyła ludność żydowska, przestały istnieć, co ważne: nie rozpadły się samoistnie, ale zostały zniszczone. Dokument Kacyzne przemyca więc do współczesności fragment świata celowo unicestwionego.
Wydawnictwo Aufbau-Verlag z Berlina wydało niedawno album z fotografami Altera Kacyzne, którego twórczość popadła po wojnie w zapomnienie.
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2002. Szczegóły na stronie MHF
Dla uczniów szkół średnich Muzeum przygotowało cykl wykładów o fotografii w ramach programu Lato 2002 z fotografią. Wszystkie wykłady będą się odbywać w godzinach od 9 do 14.
Zgłoszenia indywidualne lub grupowe (grupa do 5 uczniów) należy składać w sekretariacie Muzeum
do jutra (21 czerwca 2002) w godzinach 8-15. Udział w programie jest bezpłatny.
Szczegóły na stronie MHF
Informacje o wystawach w Krakowie i innych miastach Polski znajdziesz w czerwcowym kalendarium Fotopolis