Fotografie, które nie zmieniły świata. Pośmiertna wystawa Krzysztofa Millera w Starej Galerii ZPAF

Autor:

8 Wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Każdy fotoreporter ma nadzieję, że otworzy światu oczy - musiał ją mieć też Krzysztof Miller. Inaczej nie uprawiałby takiego rodzaju fotografii. Rok po jego śmierci ukazuje się album z jego najważniejszymi zdjęciami, które od poniedziałku będzie można także oglądać w Starej Galerii ZPAF.

- Krzysztofa Millera od roku nie ma z nami. Zostało jego dzieło, stworzone z pasji opowiadania: o świecie naszych czasów, o trudzie istnienia, o złu, które w nas siedzi i często steruje naszymi poczynaniami, ale i o walce tegoż zła z dobrem, które szczęśliwie też w nas jest. Jako główny temat swoich fotograficznych opowieści Krzysztof Miller wybrał odnajdowanie się człowieka w stanach ekstremalnych, a takim stanem jest najczęściej wojna. - opowiada kurator wystawy, Andrzej Zygmuntowicz. -  W takich krańcowych warunkach najdokładniej widać to spotykanie się dobra i zła, i jak człowiek szuka swojego miejsca w tym zwarciu, by jego człowieczeństwo obroniło się przed wychylającymi się spod skóry zwierzęcymi instynktami.

fot. Krzysztof Miller, Przystanek Woodstock, Żary 1998

Jego kadry już przeszły do historii - fotografowie pochyleni nad ciałem zabitego uczestnika zamieszek w czasie wyborów w RPA to opowieść o powinności dziennikarza ale jednocześnie pytanie o jego moralność. Krzysztof Miller nieustannie stawiał pytania swoimi zdjęciami dokąd doszliśmy jako rodzaj ludzki. Znał siłę fotografii, choć wiedział też, że współczesny odbiorca odwraca się tyłem do takich zdjęć, by nie zakłócać swojego dobrego samopoczucia. Wierzył, że gazeta z jego zdjęciami pozostawiona na stole, biurku, siedzeniu w pociągu, będzie atakować oczy, niezależnie czy się tego chce czy nie, a przekaz zostanie zapisany w pamięci mimo woli i będzie przypominał, że na świecie ciągle i wszędzie toczy się spór dobra ze złem i ten spór jest także naszą sprawą.

fot. Krzysztof Miller, Świniobicie na podwórku przykopalnianego familoka, Zabrze 1990

Coś więcej niż album

Przed śmiercią Krzysztof Miller pracował nad albumem podsumowującym jego fotograficzną karierę. Niestety nie zdążył go wydać. Teraz, rok po jego śmierci album wreszcie ukazuje się na rynku.

"To więcej niż album i opus magnum zmarłego tragicznie przed rokiem fotoreportera, klasyka fotografii wojennej. To również zaskakująca opowieść o życiu z kamerą, ocieraniu się o śmierć, a także gorzkie rozliczenie z etosem fotografa dokumentującego najbardziej dramatyczne wydarzenia najnowszej historii świata. Ale przede wszystkim to zbiór zdjęć, z których wiele stało się swoistymi ikonami współczesności podanych z autorskim komentarzem Krzysztofa Millera". - czytamy we wstępie autorstwa Wojciecha Jagielskiego.

Najlepsze zdjęcia kultowego fotoreportera w Starej Galerii ZPAF

Wybór zdjęć z publikacji “Fotografie, które nie zmieniły świata” będzie można obejrzeć na pośmiertnej wystawie w Starej Galerii ZPAF. Wernisaż odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 11 września 2017 roku, o godzinie 19:30 w Starej Galerii ZPAF, przy ul. Plac Zamkowy 8 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 października.

Na oglądających czekają także wydarzenia towarzyszące. W sobotę 16 września o godzinie 12:00 będzie można wziąć udział w oprowadzeniu kuratorskim z Andrzejem Zygmuntowiczem. Z kolei w poniedziałek 18 września organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny z udziałem Beaty Łyżwy-Sokół, Wojciecha Jagielskiego i Pawła Smoleńskiego.

Sylwetka autora

Krzysztof Miller (1962-2016), fotoreporter wojenny, świadek niemal wszystkich wojen ostatniego 25-lecia. Robił zdjęcia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni, podczas przewrotu w Rumunii i aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. Od 1989 roku był związany z „Gazetą Wyborczą”. W 2000 roku członek jury konkursu World Press Photo. W 2013 wydał książkę „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego”. W 2014 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.

(fot. okładkowa: Krzysztof Miller, Żołnierze rosyjscy przed pałacem prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa, Grozny 1995)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
10
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Marzysz o nowym aparacie? Do realizacji swoich wizji fotograficznych potrzebujesz nowego obiektywu, który da ci więcej możliwości? A może planujesz sprezentować sprzęt fotograficzny komuś...
9
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma.pl Pro Partner Canon informuje promocji Black Weeks Canon w ramach której możesz zyskać rabat na wybrane produkty producenta. Oferty Black Weeks łączą się z promocją Canon...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)