Fotografia Dzikiej Przyrody 2012

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Styczeń 2013
Artykuł na: 4-5 minut

Ruszyła najnowsza - już jedenasta w Polsce -  pokonkursowa wystawa Wildlife Photographer of the Year 2012, prezentowana w naszym kraju pod tytułem Fotografia Dzikiej Przyrody 2012. Jak co roku wystawa odwiedzi 12 polskich miast, będą to: Bytom, Tarnów, Szczecin, Bielsko-Biała, Mińsk Mazowiecki, Sopot, Szklarska Poręba, Białowieża, Jelenia Góra, Warszawa, Wrocław i Toruń.

(c) Jordi Chias, Hiszpania, "Żółwi klejnot"



18 października 2012, na uroczystej gali w Natural History Museum w Londynie, jako jednego z współorganizatorów, obok BBC, odsłonięto wszystkie tajemnice najnowszej edycji konkursu i wystawy. Do "współzawodnictwa", w 19 kategoriach konkursu, stanęło 4461 fotografów (w tym 53 Polaków), z 98 krajów, przedstawiając ponad 48 tys. swoich prac. Są to największe liczby w całej 48-letniej już historii tego przedsięwzięcia, potwierdzające rangę konkursu jako największego i najbardziej prestiżowego na świecie, w fotografii tego rodzaju.

Spośród tej największej w historii ilości nadesłanych prac za najlepsze zdjęcie uznano "Bubble-jetting emperors" Kanadyjczyka Paula Nicklena, który otrzymał za nie tytuł Wildlife Photographer of the Year 2012. W kategoriach młodzieżowych tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2012 otrzymał Brytyjczyk Owen Hearn, za fotografię "Flight paths".

Miło nam poinformować, że wśród zdjęć, nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie, które tworzą tegoroczną wystawę, ponownie znalazły się dwie fotografie autorstwa Polaków: Cezariusz Andrejczuk za pracę "Tańczące brzozy" zdobył Wyróżnienie w kategorii Botaniczne Królestwa (Botanical Realms), a Bartek Kosiński otrzymał I Nagrodę w kategorii do 10 Lat (10 Years and Under) za fotografię "Lot o świcie".

(c) Jasper Doest, Holandia, "Relaks&#8220



Jak zwykle na pokonkursową wystawę składają się tylko fotografie, które w poszczególnych kategoriach zdobyły I, II i III nagrodę oraz wyróżnienie. Tym razem jest ich równo 100, autorstwa 77 fotografów z 24 krajów. Tym bardziej należy docenić sukces obu Polaków. Co ciekawe, łączy ich nie tylko pasja fotograficzna i sukces w konkursie, ale i to że obaj są mieszkańcami Podlasia: pierwszy z Osowicz k. Białegostoku, a drugi z Białowieży. Cezariusz Andrejczuk jest znanym i cenionym fotografem, operatorem i reżyserem filmowym. Wyróżnione zdjęcie jest jednym z cyklu "Ruchańce", w ramach którego autor kreuje coś co określa jako "fotomalarstwo" (więcej na www.cezariusz.com).

Jeszcze ciekawsza historia wiąże się z Bartkiem. Otóż równo dziesięć lat temu, w edycji konkursu i wystawy 2002 r., jedną z prac, które tworzyły wystawę była fotografia autorstwa jego rodziców: Renaty i Marka Kosińskich. Było to pierwsze zdjęcie autorstwa Polaków jakie pojawiło się w wówczas już prawie czterdziestoletniej historii wystawy! Tak więc teraz historia zatoczyła swoje małe koło, a więcej o Bartku i Rodzicach można dowiedzieć się ze strony www.kosinscy.pl oraz www.bartek.kosinscy.pl.

(c) Thilo Bubek, Niemcy, "Zorza nad lodem&#8220



Jak co roku najnowsza edycja wystawy odwiedzi 12 polskich miast: Bytom, Tarnów, Szczecin, Bielsko-Biała, Mińsk Mazowiecki, Sopot, Szklarska Poręba, Białowieża, Jelenia Góra, Warszawa, Wrocław i Toruń.

Organizatorem polskiego tourne jest Agencja Zegart - Jerzy Zegarliński, zeg-art@wp.pl, kom. 502600723.

Więcej informacji o wystawie na www.fotografiadzikiejprzyrody.pl

Kalendarium na 2013 rok:
- Muzeum Górnośląskie, Pl. Jana III Sobieskiego 2;
7.02-28.02, Tarnów - Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5;
7.03-1.04, Szczecin - Muzeum Narodowe, ul. Wały Chrobrego 3;
6.04-28.04, Bielsko-Biała - Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11;
3.05-30.05, Mińsk Mazowiecki - Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16;
6.06-30.06, Sopot - Państwowa Galeria Sztuki, Pl. Zdrojowy 2;
4.07-30.07, Szklarska Poręba - Karkonoski Park Narodowy, ul. Okrzei 28;
4.08-29.08, Białowieża - Białowieski Park Narodowy, Park Pałacowy 5 ;
6.09-29.09, Jelenia Góra - Muzeum Przyrodnicze, ul. Wolności 268;
4.10-30.10, Warszawa - Muzeum Ziemi PAN, Al. Na Skarpie 27;
7.11-28.11, Wrocław - Muzeum Miejskie, Ratusz/ul. Sukiennice 14/15;
6.12-29.12, Toruń - Muzeum Okręgowe, Rynek Staromiejski 1]

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj