Otwarcie wystawy World Press Photo 2003 w Warszawie

Autor: Marta Majewska

9 Czerwiec 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Dzisiaj, 9 czerwca 2003 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy World Press Photo 2003. Prezentujemy relację z otwarcia oraz fragmenty rozmów z gośćmi konferencji prasowej: kustoszem wystawy, Markiem Prustem oraz jednym z laureatów konkursu, Tomaszem Gudzowatym.

Dzisiaj, 9 czerwca 2003 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy World Press Photo 2003.

wystawa prac nagrodzonych w konkursie World Press Photo 2003 będzie dostępna zwiedzającym od 10 czerwca do 7 lipca 2003

W konferencji prasowej uczestniczył podobnie jak w ubiegłym roku kustosz wystawy Mark Prust z Fundacji World Press Photo, Krzysztof Murawski - dyrektor handlowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz organizatorzy warszawskiej ekspozycji - Agencja EK Pictures. Gośćmi konferencji prasowej byli dwaj Polacy: Tomasz Gudzowaty i Robert Bogusławski, którzy za wspólnie zrealizowany projekt otrzymali dwie nagrody. Przypomnijmy, że oprócz nich nagrodzony został też inny polski fotografik. Witold Krassowski za reportaż Wolsztyn - ostatnia w Europie linia kolei parowej, zrealizowany dla National Geographic otrzymał III nagrodę w kategorii Science and Technology. Jest to duży sukces fotografika, a także lokalnej redakcji National Geographic, ponieważ jest to pierwszy nagrodzony w World Press Photo materiał zrealizowany według jej autorskiej koncepcji. Fotografie te niestety nie znalazły się w pakiecie prasowym, ale są prezentowane na wystawie. Ponadto można je obejrzeć na stronie World Press Photo

Prezentujemy relację z otwarcia oraz fragment wywiadu z Tomaszem Gudzowatym.

Konferencja prasowa podczas otwarcia wystawy World Press Photo 2003 w Warszawie

Kustosz wystawy Mark Prust z Fundacji World Press Photo podkreślał, że tegoroczne wyniku konkursu World Press Photo nie zostały zdominowane przez jeden motyw: pojawia się wiele wątków, wiele różnych historii. Na pytanie, dlaczego za zdjęcie roku uznano fotografię Erica Grigoriana, która przed konkursem nie wzbudziła zainteresowania wydawców (nie została opublikowana), odpowiedział, że powodem było jej przesłanie. Los zranionego, dotkniętego dziecka poruszył jurorów, którzy stwierdzili, że w dobie pogoni środków masowego przekazu za sensacją, World Press Photo powinno nagradzać odwagę fotoreporterów pokazujących historię spoza pierwszych stron gazet.

nagrodzony przez jurorów konkursu reportaż z klasztoru Shaolin, autortswa Tomasza Gudzowatego i Roberta Bogusławskiego

Jeden z laureatów tegorocznych nagród World Press Photo - Tomasz Gudzowaty, powiedział Fotopolis w wywiadzie, który zostanie wkrótce szerzej opublikowany:

T.G.: ...World Press Photo jest dla mnie miejscem konfrontacji owoców pracy wszystkich fotografików prasowych z całego świata. Nie chodzi mi nawet o konkurs jakości zdjęć, ponieważ wszystkie nadsyłane pracy są wysokiej jakości, ale o konkurs wydarzeń. Tak naprawdę World Press Photo jest lustrem najważniejszych wydarzeń minionego roku.

Fotopolis: Co według Ciebie widać w tym lustrze na tegorocznej edycji konkursu?

T.G.: Rok 2002 nie był rokiem konkretnego, od razu rozpoznawalnego wydarzenia, jak na przykład rok 2001, kiedy tematem większości wyróżnionych prac był atak 11 września i wojna w Afganistanie. Ale dostrzegam pewną wartość w braku jednego motywu tegorocznej edycji. Decyzja jury pokazała, że ważna jest jednostka, że należy ją dostrzec w otaczającym nas świecie. Jurorzy konkursu podpowiadają nam, że być może należałoby odwrócić wzrok od sensacyjnych wydarzeń i przyjrzeć się drugiemu człowiekowi, dostrzec życie codzienne, ludzi, którzy potrzebują pomocy lub serdeczności. Moim zdaniem tę tezę potwierdza fotografia nagrodzona tytułem "Zdjęcia roku". Eric Grigorian pokazuje dramat chłopca, jego samotność, głębokie zagubienie. Gdyby nie zrobił tej fotografii, historia tego chłopca nigdy nie zostałaby poznana - pozostałby on sam ze swoją tragedią. Myślę, że właśnie takie fotografie głęboko zwiększają naszą wrażliwość na to, co dzieje się wokół nas. Osobiście jestem zdecydowanym przeciwnikiem pogoni za sensacją... (dalsza część wywiadu wkrótce na Fotopolis)

Zdjęcie roku: fotografia Erica Grigoriana

Polską premierę wystawa miała w poznańskim Centrum Kultury "Zamek" w drugiej połowie maja, w dwa tygodnie po światowej premierze w Amsterdamie. W Warszawie ekspozycja będzie prezentowana, podobnie jak w ubiegłym roku, w sali im. Stefana Kisielewskiego. Wejście znajduje się na prawo od głównego wejścia od strony ul. Marszałkowskiej. Fotografie będzie można oglądać od wtorku, 10 czerwca do poniedziałku, 7 lipca 2003, codziennie w godzinach 9-21. Cena biletów: 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

Polskim sponsorem wystawy jest Bank BPH PBK, a sponsorami międzynarodowymi: Canon, KLM oraz TPG.

Gratulujemy Agencji EK Pictures dobrego zorganizowania już drugiej warszawskiej wystawy World Press Photo.

Kolejne wystawy World Press Photo w Polsce:

  • Sopot 11.10-2.11.2003, Państwowa Galeria Sztuki
  • Opole, 7.11-28.11.2003, Galeria Sztuki Współczesnej

Więcej o World Press Photo w Fotopolis:

2003-5-23 Wystawy World Press Photo 2003 w Polsce

2002-6-12 Otwarcie wystawy World Press Photo 2002 w Warszawie

2002-6-05 World Press Photo w Warszawie

2002-4-04 Czy zobaczymy World Press Photo w Warszawie?

{GAL|26085
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj